Kablo Kesit Tayini Formülü (kablo kesit hesabı formülü)

cevap-1) 3 Fazda güç formülü hesabıyla motorun şebekeden çektiği elektriksel gücü bulursun. 3faz kesit hesabı uygularsın.
cevap-2) Tek faz gerilim düşümü formülünde gerilim yerine 24V koyup gerilim düşümü hesabı yaparsın. Tek faz güç formülü hesabındanda akım kontrolünü yaparsın. Kablo seçiminde kataloglara bakmak gerekir tuzlu suya dayanıklı kablolar var.

Kendimi deneyim o zaman. Sesli düşünüyorum şimdi. :D

Volt x akım = 384 w buldum.

üç faz ger. düşümünden ... = bütün kablolar uygun ancak akım hesabına göre.... = 16 amper çeken 1.5 luk kablo kurtarıyor sanırım.

N2XFGY Prysman kablo tatlı su tuzlu suya göre üretilmiş. Doğrumu acaba ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
AŞAĞIDAKİ TABLOYU HANGİ İLETKEN İÇİN KULLANIYORUZ?

BAKIR / ALİMÜNYUM ?

ÜSTTEKİ HESAP İÇİN İSTİFADE EDEBİLİRMİYİZ ?

061kvyalitkanli.jpg

Selamlar arkadaşlar bende bi cnc makinası var bumakina köpük kesimiicin 3kav ısı tırafosu aldım kolara nasıl dengeli koblo cekmeliyim kaclık kablo olmalı.

AŞAĞIDAKİ TABLOYU HANGİ İLETKEN İÇİN KULLANIYORUZ?

BAKIR / ALİMÜNYUM ?

ÜSTTEKİ HESAP İÇİN İSTİFADE EDEBİLİRMİYİZ ?
Tablo bakır kablolar için verilmiştir. Alumniyum kablo kesiti bakır kablo kesitinin yaklaşık yarısına tekabül eder.
Hesabınız doğru aluminyum kablo akım taşıma kapasitesi için kablo firma kataloglarına bakmanızı tavsiye ederim.

Elektrik iç tesisleri yönetmeliği
Madde 57-)
a.3- Gerilim düşümü
i) (Değişik fıkra: RG30/11/1995- 22479) İç tesis hatlarında sürekli en büyük işletme akımı ileişletme gerilimine göre yüzde gerilim düşümü, Yapıbağlantı kutusu ile tüketim araçları arasında: -Aydınlatma ve priz devreleri için % l,5'i - Motordevreler için % 3 'ü, geçmemelidir. ii) (Değişik ek: RG30/11/1995- 22479) Yapının yada yapı kümesinin beslenmesi için birtransformatör kullanılmışsa, bu transformatörü çıkış uçları ile yapı bağlantıkutusu arasındaki gerilim düşümü % 5'i geçmemelidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
tedaş e.n.h. % 5 vermişsiniz ama ben bazı hatlar gördüm gerilim düşümü % 8 buluyor

kablolama kesitleri çok önemlidir.Kapasiteye göre kablo kullanmak yararımıza olacaktır

550 volt ile calısan 132 kwlık bır motoru 70 metre mesafeden kaclık kablo ıle calıstırabılırız(ana beslem kablosu) arkadaslar yardımcı olursanız sevınırım...

Forum istatistikleri

Konular
128,822
Kullanıcılar
450,911
Son üye
fatih41311

Yeni konular

Geri