kablo kesiti ile ilgili yardım

faruk019

Üye
400 kva lık gücü olan trafamuz var.Şantiyemize yaklaşık 300 kw lık bir taş kırma makinası kurulacak trafo çıkışı ile kurulacak şantiye arası yaklaşık 50-60 metre arası yeraltı kablo seçimi ne olmalı biz 2 adet 3x120+70 düşünüyoruz.bana göre kesit biraz az gibi yardım ederseniz sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kablo uygundur, endişe etmenize gerek yoktur.

%e = 0.0124*p*L / s
%e= 0.0124*300*60/ 240
%e = 0.93< 5 trafonuz sınırda gozukuyor sadece bu makinayımı besliyecek

kısa mesafelerde kaplo akım taşıma seçilir sonra volt düşürümü hesaplanır .
Güç 300.kw
Volt 380.volt
Akım 542.amper yaklaşık
mesafe. 60.metre
S. kaplo kesidi 3x120+70 2 adet ( S= 240.mm2)

Nyy kaplo yer altında akım taşıması listeden 3x120+70 mm2 315 amper 2 adet 630 amper.
yukarıdaki değerler dahilinde uygundur.
kaplo taşıma akımi 630 amper motor cektiği 542 amper.

*** 120'lik 2 kablonun boyu aynı olsun.
*** Kablo pabuçu ve bağlantı işçilikleri çok iyi olmalı.
*** Aynı anda devreye girecek olan yüklerin toplam demeraj akımını kontrol et.

taş kırma eleme tesislerindeki motorların gücü büyük olup bumların demeraj akımları da büyük olur.
kırıcı boşta ilk çalışırken bile kırıcının tipine göre 3 ile 10 tonluk rotorları çevirir.
bunun için demeraj akımları da diğer sistemlere göre daha yüksek olur.
taş kırma eleme tesislerinde en büyük sorunlardan biri de elektriklerin gitmesi sonucu sistemin yüklü kalması. Elektrik geldiğinde sistemin yüklü olarak çalışması daha fazla akım çekmesine sahip olacaktır.
taş kırma eleme tesislerinde elektrikçilerin başına en büyük belamekanik ustalarıdır.
diğer bir tavsiyem trafo çıkış voltajını 400 volt civarına ayarlarsan iyi olur. 380 volt olduğu zaman kırıcı motorları kalkışı anındavoltaj düşümü fazlaolmakta ve fazkorumalar devreye girerek sistemi kapatmakta.
diğer bir tavsiyem eğer kompazasyon panonu taş kırma eleme tesisinin yanına taşıyabilirsen kablonun yükünü hafifletmiş olursun

taş kırma eleme tesislerindeki motorların gücü büyük olup bumların demeraj akımları da büyük olur.
kırıcı boşta ilk çalışırken bile kırıcının tipine göre 3 ile 10 tonluk rotorları çevirir.
bunun için demeraj akımları da diğer sistemlere göre daha yüksek olur.
taş kırma eleme tesislerinde en büyük sorunlardan biri de elektriklerin gitmesi sonucu sistemin yüklü kalması. Elektrik geldiğinde sistemin yüklü olarak çalışması daha fazla akım çekmesine sahip olacaktır.
taş kırma eleme tesislerinde elektrikçilerin başına en büyük belamekanik ustalarıdır.
diğer bir tavsiyem trafo çıkış voltajını 400 volt civarına ayarlarsan iyi olur. 380 volt olduğu zaman kırıcı motorları kalkışı anındavoltaj düşümü fazlaolmakta ve fazkorumalar devreye girerek sistemi kapatmakta.
diğer bir tavsiyem eğer kompazasyon panonu taş kırma eleme tesisinin yanına taşıyabilirsen kablonun yükünü hafifletmiş olursun

taş kırma gördüm cok acayip yaw insan cenesi gibi resmen muhteşem makina

taş kırma gördüm cok acayip yaw insan cenesi gibi resmen muhteşem makina

benim çalıştığım iş yeri saatde yaklaşık 2000 ton/ saat kapasiteli bir yer
ama kamyon ve iş makinelerin yetersiz olması sonucu kapasite 1500 ton/saat civarında kalıyor
isteyen arkadaşlar facebook da beni bulup orada işyerim ile ilgili resimleri ve taş kırma makinelerini görebilirler
trafo gücümüz 6400 kva dır

Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum.kablo kesitini 2 adet 3x150+70 e çıkarttik.trafo şu an için 400kva ama bir kaç ay böyle kullanacağız daha sonra yaklaşık 1000kva köşk tipi bir trafo düşünüyoruz.bu tesiste taş kırmanın yanı sıra asfalt plenti ve kilitli parke tesisimizde var ama şu an trafo değişene kadar tam kapasite çalışamayacağız.Tekrar hepinize teşekkür ediyorum

taş kırma işini ben de görmedim yalnız bi arkadaş bahsetmiş voltajı 400v a ayarlayabilirsin diye. ben de tünel kalıp da çalışıyorum, 3 adet kule vinç ve sahada ilaveten kullandığımız birçok iş makinesi olabiliyor. bu nedenle kademe olarak üstte tutup 408-409v olarak ayar yaptık. şimdilik bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
129,194
Kullanıcılar
451,557
Son üye
sait81

Yeni konular

Geri