Kablo ve amper ilişkisini çözemedim

kerem 55

Üye
Merhaba değerli hocalarım
Ben samsun kavak ta elektrik elektronik teknolojisi alanında okuyan bir öğrenciyim

Biz buralarda hayvancılıkla uğraşan insanlarız
Bizim bir ahirimiz var birde ahırda bağ evi gibi tek göz bir odamız mevcut
Biz hayvancılıkla uğraşacağımız için bundan sonra buraları biraz restore ettik

Bende oralara bir elektrik tesisatı döşedim ama elimde her türlü malzemem olmadığı için için elimdeki malzemeleri kullanarak tesisatı yaptım ama şöyle oldu
Mesela lamba tesisatında linye kablosu 4mm olurken sorti de 1.5 luk kablo kullandım veya prizde 1.5 luk kablo kullandım zaten 1 adet priz var gerçi ve bu priz lamba hattından besleniyor

Şimdi benim sorum şöyle
Ben bu tesisata sigorta takacam 8 adet lamba 1 adet priz var bu hatta 25 amper sigorta taksam bir sorun olur mu çünkü tesisatın belli başlı yerlerinde 1.5 luk kablo var
Tşk ederim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba değerli hocalarım
Ben samsun kavak ta elektrik elektronik teknolojisi alanında okuyan bir öğrenciyim

Biz buralarda hayvancılıkla uğraşan insanlarız
Bizim bir ahirimiz var birde ahırda bağ evi gibi tek göz bir odamız mevcut
Biz hayvancılıkla uğraşacağımız için bundan sonra buraları biraz restore ettik

Bende oralara bir elektrik tesisatı döşedim ama elimde her türlü malzemem olmadığı için için elimdeki malzemeleri kullanarak tesisatı yaptım ama şöyle oldu
Mesela lamba tesisatında linye kablosu 4mm olurken sorti de 1.5 luk kablo kullandım veya prizde 1.5 luk kablo kullandım zaten 1 adet priz var gerçi ve bu priz lamba hattından besleniyor

Şimdi benim sorum şöyle
Ben bu tesisata sigorta takacam 8 adet lamba 1 adet priz var bu hatta 25 amper sigorta taksam bir sorun olur mu çünkü tesisatın belli başlı yerlerinde 1.5 luk kablo var
Tşk ederim
Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğinde nerede ne esvapta malzeme kullanılacağına dair hükümler var .

Derslerinizde başarılar .

Kolay Gelsin Sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
25 amper sigorta çok fazla. Kullandığın 1,5luk kablo cinsi nedir? NYA mı, NYM(antigron) mi, TTR mi? Prize boru içinden mi, duvar üzerinden mi gidiyor? 10, 16 amper duruma göre değişir. Prizler 16 amper kaldırdığı için 20-25 amper zaten olmaz, yanlış.

Forum istatistikleri

Konular
128,718
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri