Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Westraların ucuz midlerinden.
Daha önceki visaton midlere eşdeğer ya da ecik daha iyi olabilir.

EK bilgilendirmeler.
Önerilen Vısaton TW lar yüksek kaliteli sistemlerde 10kHz'e kadar kullanılabilir. Bir-iki db lik sapma bölgesi bile oldukça iyi bir değerdir.
Ekli dosyayı görüntüle 86913
Çizelgenin +/-2 dblik sapma bölgesinin daha kötü olduğunu ve 20kHz'e kadar +/-5 ya da +/-6 db civarı sapma olabileceğini varsaysak bile bu tweeterlar kabinlerimizde rahatlıkla kullanılabilir demektir.
2 şer adet alınması önerimi ise açıkladığım üzere güç faktörünün dengelenebilmesi içindir.
Yani 100W lık bir kabinde 60W lık tweeter kullanmayalım, 120W olsun dedik. Böylece tiz kazancımız yaklaşık 93db/SPL olacaktır. Bu bize dezavantaj gibi görünse bile filtre amacıyla seri bir direnç kullanımından dolayı oluşan kayıplarımızı tolere edecektr.

Tweeterın speclerinde 30 kHz demişler ama grafikte buna yer vermemişler orası ayrıca bir ilginç zaten :D

Bahsettiğin gibi bu tweeterdan aynı kabinde 2 tane kullanabiliriz gücü de dengelemiş oluruz.

Önceki mesajlarda bahsettiğin tweeterlar sanırım Hi-Fi değil de daha çok Hi-End sistemler için.
Ribbon tweeter kategorisinde satılıyorlar ve hiç bir modeli de ucuz değil :D 100kHz bandına çıkabileni de görmüştüm fiyatına bakmadan hemen kapadım tabii. :D Oldukça geniş frekanslarda yine oldukça geniş bir frekans aralığını dümdüz yani direkt- lineer- verebiliyor.

Kıym'ETli @ozgurece35
Senin bu kabinlerini içten yalıtmışmıydık.?
RPRcne.jpg

Resimde pek belli değil ama yalıtmışız gibi görünüyor.

@Mr_YAMYAM Hocam kabinlerin için görüldüğü gibi herhangi bir yalıtım yapılmadı. Hatırlarsanız eski çifti kişilik yatağı sökmüştüm yayları eskiciye vermiş ve izalasyon malzemesini bir kısmını kullanmış bir kısmınıda size göndermiştim. Elimde hala bolca var. + Bir yatak daha var gözüme kestirdiğim :) İsterseniz kabinleri söküp içinin resimlerini çeker paylaşım yaparım.

@Mr_YAMYAM Hocam kabinlerin için görüldüğü gibi herhangi bir yalıtım yapılmadı. Hatırlarsanız eski çifti kişilik yatağı sökmüştüm yayları eskiciye vermiş ve izalasyon malzemesini bir kısmını kullanmış bir kısmınıda size göndermiştim. Elimde hala bolca var. + Bir yatak daha var gözüme kestirdiğim :) İsterseniz kabinleri söküp içinin resimlerini çeker paylaşım yaparım.
Yalıtım yapılmamışsa tam performans alamıyoruz demektir.
Hatırlarsan senin küçük SONY hoparlörler için ÇUL ÇAPUT almış ve gerekli izolasyonu yapmıştık.
Bu izolasyon teknikte son derece önemlidir.
SCEINEDER'lerin iç izolasyonunu bi görmemiz lazım. İzolasyon yapılmamışsa yapmanı tavsiye ederim.

Sadece Bass hop. söktüm tarihli olan resim HP tarihsiz olan Sony ile çektim.
RxcFkN.jpg

Rxc8cR.jpg

Rxc3Jc.jpg

RxcMHP.jpg

Rxclee.jpg

RxcbwY.jpg

RxcZ1q.jpg

Rxc6u0.jpg

RxcfZx.jpg

Rxc9pv.jpg

Hiçbirşey anlaşılmıyo ki :)
İçerdeki yünlü malzemeyi çıkartarak kabinin arkasını ve yan taraflarını göstermelisin.

@Mr_YAMYAM hocam şimdi o kabini gördüğünüz yerden indirmek , hopları sökmek ve içini resimlemek biraz zaman alır uygun bir zamanda yapsak nasıl olur ?
Rxgvg6.jpg

KÖTEK ve de 👊
İki ana hoparlörü öyle üst üste koyarsan zaten stereoya ihanet etmiş olursun :)
Neyse uygun bir zamanın olursa iç kısmını iyice bir resimle.