Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

Acaba sabit voltajda rezonans frekansı bölgelerinde 80 dB gibi bir değer çıkacak mı bende merak ediyorum :) İki tane Westra ile benim beklentim buna yakın bir değerdi en azından. Normalde 90 dB ölçmek gerekiyordu ama ölçü aletimiz sağlam değil.

Kaliteli bir SPL metrede gerçek değerlere ancak ulaşabiliriz ama fiyatlar da onu ulaşılmaz yapıyor maalesef. Gerçek şiddeti ölçemeyincede kabin kesinlikle 90 dB hassasiyetindedir diyemiyoruz sanırım :D

İleride hazırlayacağımız ampliyi bu Sharp amplinin içindeki STK4231V entegresiyle yapmayı düşünmüştüm ben aslında. Aslında ampliyi de bu yüzden almıştım :) Hem trafosu falan da var ama bu entegre mantıklı bir seçim değilse değişebilir tabii.

Kaliteli bir SPL metrede gerçek değerlere ancak ulaşabiliriz ama fiyatlar da onu ulaşılmaz yapıyor maalesef. Gerçek şiddeti ölçemeyincede kabin kesinlikle 90 dB hassasiyetindedir diyemiyoruz sanırım :D
Ben westraları daha önce test etmiştim.
Bazıları 84db bazıları 87db duyarlılıkta idi. İki tane olunca 87db veya 90db olur.
Birkaç db lik oynama normaldir. Amatör ürünlerde daha fazla bile oynaması normal.

WhatsApp Image 2021-06-24 at 01.43.03.jpeg

7/24 mikado md2012 ile çalıyor...
mikado-md-2012-28-w-2-1-z.jpg
Screenshot_2022-06-06-16-14-03.png

Hiç umudum yoktu zaten de denemedim dememek için bir tane 22uF sipariş etmiştim başka bir siteden. Bugün elime ulaştı hemen test ettim. Bu da müzik çalıyor :D

97f276b1-5f79-4666-ab7c-4f4011fff075.jpg

Yurtdışından gelecek olan kondansatörleri beklemekten başka çare kalmadı.

Hiç umudum yoktu zaten de denemedim dememek için bir tane 22uF sipariş etmiştim başka bir siteden. Bugün elime ulaştı hemen test ettim. Bu da müzik çalıyor :D

Ekli dosyayı görüntüle 89288

Yurtdışından gelecek olan kondansatörleri beklemekten başka çare kalmadı.
Acaba devrede hata mı yaptık.
Ancak elektrolitiklerin müzik çalmaması çelişki.
Şu PCB resmini bir daha incelesek.

TON:
Kondansatörler MKT tipli.
Normal olarak burada kullanılacak kondansatörler MKP olmalıdır.
Acaba ne kadar önemli olabilir detaylı araştırmamıştım.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Acaba diyorum, mid ve tiz bölgeleri birbirleri ile gıpraşım mı yaptırıyor.
Eğer yapabilirsen şu resimdeki gibi şaseleri ayır.
crossover-on-v3.png

Az bir ihtimal dahiinde de olsa belki olabilir.
Tabii ki ampliden gelen kablonun da burada bobin gibi davranması mümkündür. Ancak bunun önüne geçilemez. Tek çare kablonun mümkün mertebe kısa olması ve bobin gibi kıvrılmaması gerekmektedir.
NOT:
Eğer PCB yi kesmek istemezsen TW bobinini şaseden ayır. Bir tel ile direk eksi girişe götür.
TW şasesini de direk eksiden al.

Son düzenleme:
Yani aslında Tweetera da midden az da olsa sesler mi geçiyordu?

Bende tam çizmiştim şu şekil kesiyorum diye :D Sadece alttaki bakırı kaldırması uzun sürüyor ama böyle daha uygun olacak gibi. TW için şaseden kablo da atacağım.

4da18b1a-cdea-47d4-8777-2122587f614a.jpg

PCB biraz dağıldı sürekli sök tak yapınca.

Edit: PCBdeki o bağlantı yerini işaretlediğim şekilde ayırdım. :)

Son düzenleme: