Kaliteli Hoparlör Kabini Yapımı

@Mr_YAMYAM hocamın tasarımı olan ile bu LM1875 ampliyi bana yaptırdıktan sonra.Elimdeki imkanlar doğrultusunda bir çok frekansta testten geçirdik.Sonuç gayet başarılı çıktı.Hatta bende Technics SU620 ampli ile karşılaştırmalı yaptık Technics in dip gürültüsü daha fazla çıktı.
SONY'yi adam... Pardon Cihaz yerine saymıyormusun :D

@Mr_YAMYAM hocam Bendeki SONY ampliler Hurda benzetmesine darıldı. Çin mallarının çoğunu fena kötekleriz diyorlar.

EfMavH.jpg

EfMYTU.jpg

EfMNC1.jpg

EfMH6A.jpg

Teknik olarak diyebiliriz ama manevi olarak diyemeyiz.😄
Aslında ben bile o cihaza hayranımdır. Çok eskiden almak isteyip te alamadığım bir cihazdır.
@Mr_YAMYAM hocam Bendeki SONY ampliler Hurda benzetmesine darıldı. Çin mallarının çoğunu fena kötekleriz diyorlar.
@ozgurece35
Sendeki bu SONY ile FH serisi arasında çok fark var.
Sendeki bu sony zamanının şipirdek cihazlarındandı. Dikkat edersen IT's A SONY etiketi var.
Haliyle FH serisi yarıştırırsak senin cihaza hakaret etmiş oluruz.

Sanırım trafo işini sonraya bırakacağım. Hafta sonu o kadar yer gezmeme rağmen sarım yapabilecek birini bulamadım maalesef.

Kabin için şu şekilde yeni ve son bir ölçü hazırladım. Büyüklük iyi gibi en azından kule tipi olduğundan yer sıkıntısı çekeceğimi sanmıyorum. İç hacmi 103L olarak hesapladım. Görselde de kabin içine titreşimi engelleyebilmek adına eklemeyi düşündüğüm destek çıtalarını koydum. Arkaya doğru uzun olduğu için görseldeki gibi çerçeveli desteklerle ilerlemeyi düşünüyorum. Bu parçaları sistemin şuan ki kabininden kesip ekleyeceğim.

İç hacim ölçüleri: 230x450x1000mm

Kabinin arka alt kısmına ileride ekleme yapabileceğim (trafo vs) için kapak yapmayı düşünüyorum.

Bu arada mid ve tiz için birer hoparlör almam gerekiyor artık :D İç ve ön kısmı buna göre düzenlemek gerekebilir.
Tiz için şu vardı yeterli olan,
https://www.amazon.de/-/en/SEAS-Prestige-27TFFNC-CG-H1406-04/dp/B08XC6QK7X?language=tr_TR

Filtre devresini sipariş mi verip modifiye mi ederiz yada sadece bileşenleri sipariş verip kendimiz mi hazırlarız?

Şu linkteki iyi gibiydi sanki
https://www.ebay.com/itm/331525127621?_trkparms=amclksrc=ITM&aid=1110006&algo=HOMESPLICE.SIM&ao=1&asc=237804&meid=4dd274c792174871b5bfac53103a0138&pid=101195&rk=5&rkt=12&sd=231602631101&itm=331525127621&pmt=1&noa=0&pg=2047675&algv=SimplAMLv9PairwiseWebMskuAspectsV202110NoVariantSeed&brand=Unbranded&_trksid=p2047675.c101195.m1851&amdata=cksum:3315251276214dd274c792174871b5bfac53103a0138|enc:AQAGAAACMHfnQJRvrpVDKaJ85WVEmn%2FZ4RiPwaqwnDwahwtUlnj1EfBCSZGLWIqP7C2DX6nDymdOghLxPPERbsJMfuB1d29WyI%2BnH3YFnoEWfYAqAqdQQ0qocPDRkIow8NT5Qx9IwsF7SfcdGQM%2FmemUCE44LLAVkhXFUcpZFHk7U8UOlepyJ96FdpXgsyiGVdJsayDwkMlxjPrg2yRtQvn0Q4iNDiFw1pJDZNEE2qI7q9lV4hJm2TqrXSQG322hcS9VCdxArKx1onWT9CDs3eyQTb05st4YUrttszAqHZ51vJGKFBjWsPvD81WGK9yOOfbo1H1fdeTsOAl5yYazbhM%2Bpd7ocyrjGFNP4Ia7YNwMji2eaIT4k7eLY%2BtpXY5ZKTamJd2MHSGnWhxm5qlLucLfPrHdCxBHQeMeptP1KnzIYUhcm%2FV7%2BzEU4qpYJhYoV3%2Fejv4LArJEgFJGYH7A%2FWLjEEBPHk3B6Y5dBAsewvXfp%2BWrw7ymv%2FY6hYMT1QwunXJ9TIE4bowUsBH19sGun2IW7cZNe0iv9S7blyb5Rsvp6lavwb72pOQfjnYx05o93MmVoCi7NLNG%2F9MmRN9IJRsoI%2Bppd%2FNcfLzsS5bGTP88a1wtX99xln0IpUhNe9EOCHK0BbO0xK4V7ZmuvDj0kOHNi2D6oGHB5hCHFxKkkHn0tbbm54wap9A66T6a4BTrhWoQYhJKpOx07YL5%2B6vDo4WLcCorRTzIL6e2xy6jeJXCGa%2BtWrhf|ampid:pL_CLK|clp:2047675

Mid için şunu buldum. Daha iyisi olabilir tabiiki :)

https://www.ebay.it/itm/112245197690

Bu arada hoparlörlerin dizilimini de bu şekilde düşündüm :)

1649010035101.png

Son düzenleme:
Bazı önemli noktaları belirttim
1649010035101.png
MID olarak linkini verdiğin hop aslında mid değil. MID olarak çalışan normal hop. Bunu kullanmak istersen resimdeki gibi bölmeyi kapatmalısın.
Aksi takdirde bass vurduğunda mıd hoparlörü etkiler.

NOT:
Linkteki KASUN filtreyi alırsan fazlaca modifiyeye gerek kalmaz.
Orada görülen kondansatör 22uF mid seri C si ise mid hoparlöre uyacaktır.
12uF olanı ise o kondansatörü 22uF yapmak gerekebilir.
Bass kondansatörü 22uF civarı olursa tahminim 200Hz civarı kesim frekansına sahip olur. Kalanı da mid hop geçirir.

Son düzenleme:
Aslında arkası kapalı bir mid hoparlör arıyorum hala, bulduğumda linki paylaşırım. Önerdiğin farklı bir mid hoparlör de olabilir bu arada.

Bu filtre devresinden yukarıdaki linkteki tizleri besleyebilecek frekanslar geçebilir mi peki? Ampliden o frekansın geldiğini var sayarsak.

Bass reflex için çekincem şu yine hırıltı hörültü sesinin çıkabilecek olması :)
Hoparlörlerin yerlerini midlerin kapanacak olmasından dolayı değiştiriyoruz sanırım. Önünü kapatacak olsak bile aralarda çok boşluk olunca kötü görünüyor gibi geliyor bana.
Çizimdeki değişiklikleri yarın temize çekip tekrar yüklerim buraya.

Ebay gümrük geçişindeki işlemleri yapmıyor diye biliyorum pek bilgim yok, araştıracağım. Belki amazon üzerinden veririm aynı ürünleri.
Yapabilirsem ayrı ayrı almak yerine tek seferde filtreyi, midleri ve tizleri almayı planlıyorum.
Uzun yıllar kullanmak istediğim için iyi bir sistem olmasını istiyorum o yüzden acele etmeden araştırıyorum. Bundan dolayı yavaş ilerliyor proje :)

Aslında arkası kapalı bir mid hoparlör arıyorum hala, bulduğumda linki paylaşırım. Önerdiğin farklı bir mid hoparlör de olabilir bu arada.

Bu filtre devresinden yukarıdaki linkteki tizleri besleyebilecek frekanslar geçebilir mi peki? Ampliden o frekansın geldiğini var sayarsak.

Bass reflex için çekincem şu yine hırıltı hörültü sesinin çıkabilecek olması :)
Hoparlörlerin yerlerini midlerin kapanacak olmasından dolayı değiştiriyoruz sanırım. Önünü kapatacak olsak bile aralarda çok boşluk olunca kötü görünüyor gibi geliyor bana.
Çizimdeki değişiklikleri yarın temize çekip tekrar yüklerim buraya.

Ebay gümrük geçişindeki işlemleri yapmıyor diye biliyorum pek bilgim yok, araştıracağım. Belki amazon üzerinden veririm aynı ürünleri.
Yapabilirsem ayrı ayrı almak yerine tek seferde filtreyi, midleri ve tizleri almayı planlıyorum.
Uzun yıllar kullanmak istediğim için iyi bir sistem olmasını istiyorum o yüzden acele etmeden araştırıyorum. Bundan dolayı yavaş ilerliyor proje :)
Linkteki mid kullanılabilir ancak kabinde kapatılması lazım
Filtrede sorun yok. Genel değerler doğru. Sadece bass kesim frekansının ayarlanması gerekebilir.
Bass reflex deliğini arkadan açarsan sorun olmaz ama önden açarsan olmaz. Tabii ki hörültü olmaması için kabin içinin daha önce bahsettiğim kaplama malzemesi ile kaplanması gerekir.
Aceleye de gerek yok yavaş yavaş. Ama bi tamamlayabilirsen dadından yinmez. Bu kalitede hop kabini bulamazsın.
Güç faktöründen ödün verseydik tek basslı kabin de yapabilirdik. Kalan iki hoparlör ile de bass reflex SUBWOOFER tasarlardık. Ama subwoofer için ayrıca ampli gerekirdi.