Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

kompansazyaon karışık oldugu kadar tamanen bir tecrübe işidir. sisteme bağlı bulunan güç yaklaşık olarak 280kw ve trifaze baglantı elektrik motorlar olması reaktif %2 kapasitif olarak %0.1 ilerleme söz konusu iken bir anda yaklaşık 7-10 gün içerisinde reaktif olarak %20.7 den ceza yedim kullanmış oldugum reaktif güç kontrol rölesi varkombi 12 ve kademelerim sağlam olarak test ettim. varkombi12 kullanıcı arayüzüne baktığım zaman sisteme mono faz kondansatör gerekli görünüyor ama sistemdeki güç trifaz. mono faz kondansatör olarak 16 kvar eksik olan faza ekleme yaptım ama sistem reaktif olarak düşüş göstermedi, varkombi12 röleyi degiştirdim düşmedi kademelerde değişiklik yaptım yine düşmedi. akım trafosunu dijital ampermetre ile test ettigim zaman normal akım degerini sösterdi.sizteme daha fazla sabit kondansotör bagladım ama bu seferde düşük kademe çekmeye başladı. varkombi ara yüzüne göre ise fazlar arası 60 amper bi fark mevcud idi reaktif güç düşüremediğim için en sonunda değişmedigim bi akım trafoları kalmıştı onuda değiştim (dital amper metreye göre sağlam görünesine rağmen) şuan reaktif %2.5 kapasitif degerim %0.08 olarak sabitledim. eger fazlar arası amper farkı çok ise reaktif veya kapasitif degerler tutarsız oluyor. mesela şuanki bakmış oldugum bi grupta ise kapasitif deger artışı mevcud bunun sebebi ise yine amper farkı yani iki faz amperleri yaklaşık 30 iken bir diger fazın 35 amper olması bu olayda reaktif güç kontrol sistemden çekilen 35 ampere göre işlem yapıyor olması reaktifi %1 ve altıma düşürüyor fakat kapasitif olan degerin artışını saglıyor. kısacası ardadaşlar önemli olan sistemden çekilen amper. eger sizin yapmış oldugunuz kondansatör gücü üzerine çıkıyorise fazlar arası amper farkına dikket etmeniz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kondansatör gruplarının her fazını dijital bir pensampermetre ile çektikleri akımları ölçerim, eğer ölçülen akımlar, kondansatör grubunun nominal akımının % 75'i ve daha düşüğü ise, arızalı kondansatör(ler)i yenisiyle değiştiririm.

Konuyu Açan Arkadaş Sistemde Kapasitif Sorunu Var Diyor Sen Kondansatörleri Kontrol Et Diyosun:)

Arkadaslar paylasımlar gercekten harika ve cok faydalı hepinize tesekkur ederim. Biz de bu ay kapasitif cezaya düştük buradaki bilgilerin ışıgında kontaktörlerden birinin yapışık oldugunu tespit ettim. Benim birkaç sorum olacak;

1. Suanda kapasitif %30 larda seyrediyor kontaktör değişiminden sonra bir sonraki okumada cezaya düşmemek için özel bir şey yapmam gerekir mi yoksa bir sonraki okumaya kadar sistem otomatik olarak bu farkı %20 ye kadar tolere eder mi ? (en son sayac okumasından 4-5 gün gecti)

2. Yılda bir kereye mahsus cezanın geri ödenmesi kuralı halen gecerli mi ?

teşekkürler

Arkadaslar paylasımlar gercekten harika ve cok faydalı hepinize tesekkur ederim. Biz de bu ay kapasitif cezaya düştük buradaki bilgilerin ışıgında kontaktörlerden birinin yapışık oldugunu tespit ettim. Benim birkaç sorum olacak;

1. Suanda kapasitif %30 larda seyrediyor kontaktör değişiminden sonra bir sonraki okumada cezaya düşmemek için özel bir şey yapmam gerekir mi yoksa bir sonraki okumaya kadar sistem otomatik olarak bu farkı %20 ye kadar tolere eder mi ? (en son sayac okumasından 4-5 gün gecti)

2. Yılda bir kereye mahsus cezanın geri ödenmesi kuralı halen gecerli mi ?

teşekkürler

Ceza affı yok öncelikle, sayacınız yeni okunduğuna göre toparlayabilir, takip edin 15-20 gün içinde toparlamaz ise cos fi değerini biraz düşürerek endüktif bölgede çalıştırın, hem endüktif hem kapasitif takip edin.

selamlar;yukarıdakılere ek olarak kontaktörleri kontrol ederim yapışan olabilir.

- harmonik akımlar var ise ona göre kompanzasyon yaparım
- röle nin bağlantılarını kontrol ederim (akım ve gerilim bağlantılarında hata var mı?)
- röle de sorun var mı ona bakarım
- kondansatörlerde sorun var mı ona bakarım
- yapışık kontaktör, atık sigorta var mı ona bakarım
- kondansatör güçleri uygun mu ona bakarım
- fazlar arası akım dengesine bakarım
- akım trafolarında sorun var mı bakarım
...

kontaktörlerin kontaklarının şarj ,deşarj işlemlerinin düzensiz olması nedeniyle yapışmış olabileleceğini de göz ardı etmeyelim .yapışık kontaklar roleden komut almadıkları halde kapasitif yükleme yaparlar..buda kapasitif yönünde dengenin bozulması nedenlerinden biridir

cezanın telefisi yok mevcut olan kanun 2009 da yürürlükten kalktı. kompanzasyonunuzu günlük takip ederseniz cezaların telafisi olur

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri