katı yakıtlı kalorifer kazanı

Aşağıdaki resimdeki gibi bir termostat alın, fiyatı ucuz dur. Sağdaki ölçüm yapıcak noktayı kazanın sıcak su çıkışına sıkı sıkı bantlayın. Banta acımayın :) Ayar yapılan ve kontak uçlarının olduğu soldaki kısmı uygun biryere sabitleyin-monte edin. 3 adet uç var orda, Ortak-normalde açık-normalde kapalı. Siz ortak ucu ve normalke açık ucu (NO) kullancıaksınız. Devirdaime giden faz iletkenini ortak uca bağlayın. Normalde açık uçtan çıkıp devirdaimi besleyin. Nötr iletkenini direkt devirdaim e bağlayın. (teremostatı sadece araya girmiş oluyorsunuz.) Su sıcaklığı ayarladığınız dereceye gelinde kontak kapanır ve devirdaim çalışmaya başlar. Bu analog bir sistemdir isterseniz aynı işlemi dijiyal termostatlar ile de yapabilirsiniz. (Kışın kazanın çalışmadığı günler olursa su devir daim etmediği için donma riski olduğunu unutmayın)

Not: Yazım hataları için üzgünüm, işaret parmağımda bir arıza var, tam yazamıyorum :)

12_7_2013_13_40_6_1.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aşağıdaki resimdeki gibi bir termostat alın, fiyatı ucuz dur. Sağdaki ölçüm yapıcak noktayı kazanın sıcak su çıkışına sıkı sıkı bantlayın. Banta acımayın :) Ayar yapılan ve kontak uçlarının olduğu soldaki kısmı uygun biryere sabitleyin-monte edin. 3 adet uç var orda, Ortak-normalde açık-normalde kapalı. Siz ortak ucu ve normalke açık ucu (NO) kullancıaksınız. Devirdaime giden faz iletkenini ortak uca bağlayın. Normalde açık uçtan çıkıp devirdaimi besleyin. Nötr iletkenini direkt devirdaim e bağlayın. (teremostatı sadece araya girmiş oluyorsunuz.) Su sıcaklığı ayarladığınız dereceye gelinde kontak kapanır ve devirdaim çalışmaya başlar. Bu analog bir sistemdir isterseniz aynı işlemi dijiyal termostatlar ile de yapabilirsiniz. (Kışın kazanın çalışmadığı günler olursa su devir daim etmediği için donma riski olduğunu unutmayın)

Not: Yazım hataları için üzgünüm, işaret parmağımda bir arıza var, tam yazamıyorum :)

12_7_2013_13_40_6_1.jpg
Su sıcaklığı ayarladığınız dereceye gelinde kontak kapanır ve devirdaim çalışmaya başlar.
yazmışsınız biraz daha açıklayıcı anlatırmısınız
yazdıklarımı okudunuz mu söylemek istediğimi anladınız mı
mesela 20 derecede pompa duracak 20 nin üstüne çıkınca çalışacak

Yazdığım şekilde bağlarsanız ayarlaıdğınız dereceye gelince(örneğin 30) pompa çalışır 30 derece altına düşünce pompa durur. Yalnız bu termostatların 1-2 derece hata payı vardır.

arkadaşım termostat da uç tane kablo bağlantı ucu var şuanda senın bağlantında iki uç kullanılıyor bir uç boşta boşta olan uca motorunu bağla motorunu bağla derken fan faz bağlanmışsa kı oyle olmalı bazı elektrıkçıler noturude bağlıyabılırler ona dıkkat et motorun fazını bağla fan durur pompa çalışır pompa durur fan çalışır pompanın daha uzun sure çalışmasını ıstersen ikinci termostatı koyman lazım

2015-10-28-2703.jpg
2015-10-28-2702.jpg

bunda 2 çıkış var dediğiniz gibi pompayı nereye bağlamalıyım 2. termostat a gerek duymadan

Mesela pompa 50 dereceye kadar çalışsın, sonrasında dursun istiyorsan normalde kapalı kontağı kullanacaksın. Devirdaim pompasına giden fazı ortak uca bağla. Sonra normalde kapalı kontaktan aldığın fazı Devirdaim pompasına gir. Nötrü direk götür pompaya. Termostat ayarladıgın dereceye gelene kadar pompayı bağladığın kontağı kapalı tutar. Dereceyi bulunca kontağı açacağı için Devirdaim pompasının fazı kesilir ve durur.

Termostat probunu sıcaklığı ölçmek istediğin yere bağlamayı unutma.. Saygılar.

Arkadaşlarımız ne guzel anlatmislar bu bağlantıyı yapamıyorsan bir usta cagir ona yaptir anladığım kadarıyla elektrikçi değilsin kendin halletmeye çalışıyor gibi halin var sorunuzun cevapları yukarda apaçık yazılı. Cirakligini yapmadigin isin ustalığına soyunma.

bu pompa dediğin sirkülasyon pompasımı acaba eğer sirkülasyon pompası ise sürekli çalışması gerekir. illaki durduracam diyorsan termostatın kapalı kontağından bir ufak role vasıtasıyla pompaya enrji verebilirsin .termostatla roleyi çektireceksin. role açık kontaklarındanda pompaya enerji vereceksin.slm

Arkadaşlarımız ne guzel anlatmislar bu bağlantıyı yapamıyorsan bir usta cagir ona yaptir anladığım kadarıyla elektrikçi değilsin kendin halletmeye çalışıyor gibi halin var sorunuzun cevapları yukarda apaçık yazılı. Cirakligini yapmadigin isin ustalığına soyunma.
bir işi yapabilmek için illaki ustası olmak gerekmez ben daha termostatı almadım ki sadece soruyorum
ayrıca şuan oturduğum evin kalorifer tesisatını ben yaptım sıfırdan
ben birşeyden anlıyorsam elimden geliyorsa bunu ustaya yaptırmam
benim tek sorduğum bağlantı şemasıydı onu anlatamayıp konunun buraya kadar uzaması benim hatam değil
27052014201823.jpeg

bunu başka yerden buldum benim sormak istediğim buydu ama siz böyle vermek yerine uzattıkça uzattınız.
kalorifer dairesinin tuğlasını da ben ördüm illa birisinin yanında çalışmam mı gerekliydi tuğlayı örebilmek için ?
oranın elektrik tesisatını da ben çektim elektrikçinin yanında mı çalışmalıyım bunu yapabilmek için?

Forum istatistikleri

Konular
129,099
Kullanıcılar
451,410
Son üye
aeguney

Yeni konular

Geri