Kendi Dizaynım CNC Pantograf

Gökhan ın modelde yanlarda tek araba var gibi gözüküyor .
Rodoplunun çiziminde çift araba gözüküyor .
Kesinlikle mukayese edilemez ...

Gerçekten dikkat etmemişim Y ekseninde tek uzun araba olduğuna. Şimdi ben de katılıyorum size kesinlikle mukayese edilemez ALAKASI yok modelin.

Uzun olduğunuda sanmıyorum.
1 uzun 2 kısadan daha pahalı .
Ayrıca en adi 2 kısa - arası aralık , en kaliteli en uzundan çok daha etkin.
Gerçi pcb kazımak gibi işlerde olur neden olmasın.
Çekmece rayı bile iş çıkarıyor.
Yeteri kadar sağlam esnemeyecek dizaynda köprü için belki ama resimlerdeki köprüler için olacak iş değil.
Yok ben israfı sevmem tek araba ile yapacağım diyorsanız sizi kırmayız .
Her iki tarafa ayrı motor + vida koyarız hemde alttan dolanma derdinden kurtulmuş oluruz.
Yok , motor 2 tane birde sürücüleri daha pahalı , olmadı derseniz tek motor + 2 vida + triger versek olmazmı abüü.

Bu tip köprüler eninde sonunda esniyor AL oturuyor eziliyor , işlemek gerekiyor falan filan.
Kutu şeklinde yapı daha bir iyi .
Hele birde demir çelik türü (kutu profil ) olup kaynaklandı ise ala .

Not :
Gökhanın model derken yaptıklarını değil verdiği resimi işaret etmiştim.

...
Sadece spindle yerine basit bir nozul takarak 3D printer takılabilirsin...
Gerçi daha öncede yazdım. ....

Bende bitirme projesi olarak fdm tezgahı (hızlı prototipleme) yapmayı düşünmüşdüm. Bayağı bir incelemiştim.
Bir sitede incelerken sade tezgahın kafa kısmını modüler birşey yapıp cnc lere entegre edilmesini anlatıyordu.

Bu konu benim bayağı ilgimi çekti, 1980 li tarihlere uzansada türkiyede yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor herhalde :)

benim takıldığım nokta şurası ;
Acaba böyle modüler bir projede ortamın açık olması ve belli homojen sıcaklıkta olmaması
eriyiğin katılaşması sırasında sorun çıkarmaz mı?

Bu soruyu maktek fuarına gelen stratasys bayiliğini yapan infotron standında sordum, ama yüzeysel cevap verdiler zaten adamlar ticaretini yapıyorlar doyuracak bilgi vermediler.
Bu arada fuardaki 13* 13 * 18 mi 20 mi neydi ürün üreten fdm makinası 10.000 dolar idi.

Ben de "kendi dizaynım" dediği modelin mevcutta var olduğunu söylemiştim. Konuyu açan arkadaşımız zaten bahse konu resmin benim modelim yada makinem olmadığını biliyor ki tekrar keşfetmeye gerek olmadığını da kendi beyan etti. İsabet olan benim yaptığımda bazı eksenlerde tek uzun kullanıyor olmam.

Ayrıca kullanacak arkadaşların bilgisi olsun;
1 uzun 2 kısadan pahalı değil ucuzdur. Arası mı açılır kapatılır mı kullananın kendine kalmış lakin statik dinamik yük değerleri malum.

@Rodoplu kardeşim adresimi biliyorsun ne zaman istersen beklerim.

Evet düzeltelim yanlış bilgilendirme olmasın .

hiwin
HGH20CA 51mm 38$
HGH20HA 65mm 51$
schneeberger
BMK20 48mm - 36E
BMB20 88mm - 65E
imiş .

Bir tarafın tek yatağındaki olası boşluğunun 500mm uzaklıkdaki iz düşümü ne kadar olabilir ?

------------------

Acaba böyle modüler bir projede ortamın açık olması ve belli homojen sıcaklıkta olmaması
eriyiğin katılaşması sırasında sorun çıkarmaz mı?

İnternette ebay de bir dolu amatör örneği var.
Yalnız bu örnekler öyle dediğiniz gibi uzun zaman öncesine ait değil.
Eskiden yurtdışı örneklerideri de pahalı idi ve hala bazı yöntem kullanan tipler pahalıdır.
Youtube de 3d printer gibi aramalarda gelenlerin içerisinde hazır kitler var ve 2000 dolar gibi rakamlar var.
Kendiniz kurmaya razı iseniz 500 dolarlık kitlerde var.
3 eksen her cnc ile yapılabilir.
Eritme abs gibi olanları zaten çok hassas şeyler değil olamazda.
Bir kaç başlıkda resimler filan vermiştik.
Yapımı çok kolay ucuz ve zevkli bir iş .
4000 gibi rakamlara satan yerler var.
Flament bulması biraz zor ve pahalı ama aslında ucuz çözümleride var !
Isı ciddi sorun olmaz ama isterseniz kapalı bir kabinde ortamı cebri soğutarak hızınızı arttırabilirsiniz tabii extruderiniz izin veriyorsa.
Uğraşmak isteyenlere forum sayfalarından yardımcı olmaya çalışırız.

Hareketli köprü ve aleminyum montajdan vazgeçtim. Daha sağlam ve hassas olması için döküm gövde ve hareketli tabla yani köprü sabit olarak yapmaya karar verdim. Bu sefer acele etmeden adım adım gidicem. Taban ve tabla bittikten sonra yani Y ekseni. Koprüye X eksenine geçeceğim. Sonrasında da Z eksenine.
Şuan için taban ve tabla Y ekseni bitti gibi bikaç kafama takılan kısımlar var boş zamanımda onlarıda netliğe kavuşturup altın tasarımını tamamen bitiriceğim.

Önerileriniz fikirleriniz yada eksik gördüğünüz kısımlar varsa tavsiyelerinizi almak isterim.

İyi çalışmalar.

9ho2et.jpg

Çelik gibi şeyler işleyeceksen sıvı soğutma kaçınılmaz.
Sıvı soğutma varsa ya tam yağ kullanacaksın ya da su karışımı .
Su girdimi işin içerisine zarar görecek her şeyi korumak zorundasın.
Ya alüminyum yada kauçuk körük kullanmak gerek.
Dizaynında bunları göz önüne al.
Nereden bulacağım dersen @gpeker2003 yardımcı olabilir.
Sabit köprü 2 misli alan demektir , tabla+strok gibi.
Fakat sütunlu matkap misali kolaylık sağladığı yönleride var.
Yapılacak işlerin cinsine ve post için kullanılacak formlara uygun yapı akıllıca olur...

Fırsat oldukça bişiler karalıyorum arada.

Geçen aylarda çizdiğim bir model.

Y Z ekseni önerisi için @KAZIMUGUR abiye teşekkürler.

20h1s9x.jpg

Gökhan (gpeker2003) bey merhaba,
Sizinle tanışmak için mesaj sayım az olduğundan özel mesaj atamadım, bu forumda bir çok üstadın paylaştığı çok değerli bilgiler ışığında yapmayı planladığım hobi cnc. Istanbul Anadolu yakasında ikamet ediyorum.
Saygılar
Sezayi Özel

Forum istatistikleri

Konular
128,947
Kullanıcılar
451,133
Son üye
ReDoX23

Yeni konular

Geri