Klima bakir boru kisa olursa ne olur?

ELNUR

Paylaşımcı üye
Selamlar
abilerim klima bakir borulari en kisa ne kadar kullanmaq olur.bir coklari en az 3m kullanilmali diyirlor.bazi montajlari gordum 1m kullaniyorlar.Ne kadar kullanma lazim?neden bakir boruyu cok kisa koyulmaz?ne gibi zararlari var mator bozulma ola bilirmi kisa montajlarda.Bilgilerinizi paylasa bilirmisinz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
elnur usta bir karış boruyla montaj yapanı gördüm...kısa vadede bir şey olmaz ama uzun vadede motoru yıpratır elinden geldikçe 2 metreden kısa kullanma...

Sayın @ELNUR,

"Bu iç ve dış üniteler arasındaki yükseklik farkına göre cevabı değişen bir sorudur.
Motorun bulunduğu seviye evaporatörün bulunduğu seviyeden en az bir karış aşağıdaysa borunun kısa olmasının bir sakıncası yoktur. Aynı seviyedeyse boruyu biraz uzun tutup S yapmakta fayda var, yapılan bu S işleminde boru, motor bloğunun en üst seviyesine kadar çıkarılmalıdır. Buradaki amaç da motor içinde bulunan yağın evap'a doğru gitmesini önlemektir." diye biliyorum.
Ayrıca,
Dış ünite, iç üniteden daha yukarı seviyede ise ve S işlemi yapılmadıysa oradan koşarak uzaklaşın.... :)"

Dis ünite içinde saten yaği tutmak içi. S ler verilmiş değilmi usta yinede vermek lazimmi

Konuya bende değinmek istiyorum.

Klima soğutma sistemlerinde açık tip yada kapalı tip kompresörler kullanılmaktadır. Split klimalar için konuşursak hermetik kompresörler (kapalı tip) kullanılmaktadır. Bu kompresörler yapıları gereği elektrik motorlarını dönüş gazı ile soğutulurlar. Bu noktada klimalar dizayn edilirken süperheat sıcaklıkları hesap edilir. 7-10 derece civarında olmalıdır. Süperheat sıcaklığı düşük olursa kompresöre likit gelir sargı sıcaklığı düşer gelen likit yağ kaldırma sorunu oluşturur. Bunların sonucunda kompresör mekanik ve sargı hasarları oluşur. Süperheat yüksek olursa sargı aşırı ısınır kavrulur kompresör kilitleme ve sargı yanması meydana gelebilir.

Boru mesafesi ile alakası ise mesafe kısa olduğunda iç üniteye giden gaz hemen dış üniteye dönecektir. Bu noktada süperheat sıcaklığını ayarlayabilmek zorlaşacaktır. Keza boru mesafesi çok uzun ise dönüş gazının ısınmasına neden olabilir.

Her markanın tavsiye ettiği boru mesafesi vardır. Ortalama 4 metre civarındadır. Bu boru mesafesi çok değişken dış ortam şartlarında çalışan klimalarda bir nevi kompanzasyon sağlayacaktır. Dönüşe likit gelmesini engelleyecektir. Kompresörü koruyacaktır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Konuya bende değinmek istiyorum.

Klima soğutma sistemlerinde açık tip yada kapalı tip kompresörler kullanılmaktadır. Split klimalar için konuşursak hermetik kompresörler (kapalı tip) kullanılmaktadır. Bu kompresörler yapıları gereği elektrik motorlarını dönüş gazı ile soğutulurlar. Bu noktada klimalar dizayn edilirken süperheat sıcaklıkları hesap edilir. 7-10 derece civarında olmalıdır. Süperheat sıcaklığı düşük olursa kompresöre likit gelir sargı sıcaklığı düşer gelen likit yağ kaldırma sorunu oluşturur. Bunların sonucunda kompresör mekanik ve sargı hasarları oluşur. Süperheat yüksek olursa sargı aşırı ısınır kavrulur kompresör kilitleme ve sargı yanması meydana gelebilir.

Boru mesafesi ile alakası ise mesafe kısa olduğunda iç üniteye giden gaz hemen dış üniteye dönecektir. Bu noktada süperheat sıcaklığını ayarlayabilmek zorlaşacaktır. Keza boru mesafesi çok uzun ise dönüş gazının ısınmasına neden olabilir.

Her markanın tavsiye ettiği boru mesafesi vardır. Ortalama 4 metre civarındadır. Bu boru mesafesi çok değişken dış ortam şartlarında çalışan klimalarda bir nevi kompanzasyon sağlayacaktır. Dönüşe likit gelmesini engelleyecektir. Kompresörü koruyacaktır.

Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Serkan bey split klimalarda bakir boru kisa olursa kompressora likit gelir ve kompressor yanma ihtimali cok oylemi?bazilari boruyu 1m kadar koyuyor

Split klimalar cok degisken sartlar altinda calisan makinalardir. Sartlar derken neler bunlar derseniz cok degisken kapasitelerde degisken kondenzasyon ve evaporasyon degerlerinde calisir. ( konumuzla ilgili kısmı bu birde elektriksel şartlar ve gaz şarjları var oraya girmiyorum )

Bu değişken şartlar iç ve dış ortam sıcaklıkları cihazın çalışmasına etken en önemli durumlardır. Kompresöre ne zaman likit gelir soğutma modunda düşünürseniz dış ortam sıcaklığının düşmesi etkendir ayrıca iç ortamdaki ısı transferinin düşmesi likitin evaporatörü doldurması ve kompresöre doğru ilerlemesi durumu oluşabilir.

Bu ve bunun gibi durumlarda iç dış unite bağlantı borularının çok kısa olması ( önerilen mesafeden kısa olması ) bu değişken şartlarda gelen likitin kompresöre ulaşması kolaylaşır.

Bu durumlar kompresörün heen yanması anlamına gelmez ancak devam eden sure gelen durumlar kompresörün hasarlanmasına yol açacaktır. İhtimali arttırır.

Not : şunuda söyleyebilirim mesela 12000 btu bir cihazı 1 metre boru ile montaj yaptınız. Bu noktada can alıcı kısım şudur. Cihazın fabrikasyon olarak içinde gelen gazı biraz azaltırsanız bu likit gelme durumunu bir nevi önlemiş olursunuz. Ancak böyle bir durumda şu gerçekleşir. Cihazın verimi düşer. 12000 btu cihaz kapasite azalması meydana gelir. Bu kapasite azalmasına karşılık elektrik motoru yine aynı akımı çekeceği için kullanıcı daha fazla para ödeyerek daha az soğutma alacaktır.

Cook sag olasiniz abim

Split klimalar cok degisken sartlar altinda calisan makinalardir. Sartlar derken neler bunlar derseniz cok degisken kapasitelerde degisken kondenzasyon ve evaporasyon degerlerinde calisir. ( konumuzla ilgili kısmı bu birde elektriksel şartlar ve gaz şarjları var oraya girmiyorum )

Bu değişken şartlar iç ve dış ortam sıcaklıkları cihazın çalışmasına etken en önemli durumlardır. Kompresöre ne zaman likit gelir soğutma modunda düşünürseniz dış ortam sıcaklığının düşmesi etkendir ayrıca iç ortamdaki ısı transferinin düşmesi likitin evaporatörü doldurması ve kompresöre doğru ilerlemesi durumu oluşabilir.

Bu ve bunun gibi durumlarda iç dış unite bağlantı borularının çok kısa olması ( önerilen mesafeden kısa olması ) bu değişken şartlarda gelen likitin kompresöre ulaşması kolaylaşır.

Bu durumlar kompresörün heen yanması anlamına gelmez ancak devam eden sure gelen durumlar kompresörün hasarlanmasına yol açacaktır. İhtimali arttırır.

Not : şunuda söyleyebilirim mesela 12000 btu bir cihazı 1 metre boru ile montaj yaptınız. Bu noktada can alıcı kısım şudur. Cihazın fabrikasyon olarak içinde gelen gazı biraz azaltırsanız bu likit gelme durumunu bir nevi önlemiş olursunuz. Ancak böyle bir durumda şu gerçekleşir. Cihazın verimi düşer. 12000 btu cihaz kapasite azalması meydana gelir. Bu kapasite azalmasına karşılık elektrik motoru yine aynı akımı çekeceği için kullanıcı daha fazla para ödeyerek daha az soğutma alacaktır.

yeni aldığım eve taşındım, müteahhit balkondan(dış ünite için ayrılmış)
dış ünite için ayrılan yerden
4 metre mesafe olan balkona
6-7 metre mesafe olan yatak odasına
ve
15 metre olan oturma odasına soğutucu akışkanın tesisatlarını çekmiş

(not: burada amaç , tek bir dış ünite ile 3 odayı besleyen bir multisplit sistem kurmak)

ancak ben hem kısmen yeni olan (siemens 18.000 btu,sabit devirli,4 yıllık) klimamı yok pahasına elden çıkarmamak hem de oturma odası dışında diğer odaların çok fazla ihtiyacı olmadığını düşünerek bu klimamı,dış üniteden 15 m mesafede olan ve 15,5 m2 olan oturma odasına ve bu odanın büyük bir kapı ile açıldığı(kapı sürekli açık olacak) ve 21 m2 cam balkonla kapatılmış balkonuma takmayı(toplam 36,5 m2 oluyor) planlıyorum.

Yanlız sıkıntı şu ki 42 m2 salonuma çekilen bakır boruların çapı 12,7-6,35

takmayı düşündüğüm oturma odasına çekilen bakır boruların tesisatlarının çapı 9000-12000 Btu ya uygun.

düşüncem şu ;
-oturma odasına giden tesisat çapı düşük fakat boru mesafesi 15 m
-salona giden çap benim klimaya uygun ancak mesafe kısa ve ideal ölçülerde çaplar ve uzunluk

şimdi;

ben bu klimayı bu mevcut boru çaplarında oturma odasında kullanabilir miyim??

Anladığım konu değil ama bu aralar klima almayı düşündüğüm için ara ara araştırıyorum.
Klimaların teknik dökümanında dış üniteden max. kaç metre uzak olmalı, arada max. ne kadar yükseklik farkı olmalı gibi bilgiler mevcut.
Yani çok değişmesede klimadan klimaya değişen bir durum.
Bir klimada iç-dış arası max mesafe 10 m. olarak yazıyordu.

Forum istatistikleri

Konular
129,085
Kullanıcılar
451,379
Son üye
memis.dincsoy@berkeotomas

Yeni konular

Geri