Klima Elektrik Bağlantı Sorunu

yutu61

Üye
Herkese merhabalar, eve 14.000 BTU klima taktıracağın ancak bazı sorularım var yardımcı olursanız sevinirim. Ustalar takmaya gelmeden bir bilgi sahibi olmak istedim.

1- 14.000 BTU klima için kaçlık sigorta ve kablo kullanmalıyım?

2- En büyük problemim bu klimanın motoru balkona takılacak ancak balkonda Buat yok, Bir tane priz var bir de kombinin elektriğinin çekildiğin kablolar var fotoğrafını paylaşıyorum. Acaba kombinin çekildiği kablodan klimaya da çekim yapabilir miyiz? ( 3 renkli kablo) Acaba buatı bu kadar aşağıya mı yaptılar anlayamadım.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

WhatsApp Görsel 2024-07-27 saat 20.07.29_c388393e.jpg

14000 klima için 2.5 mm2 tavsiye ediliyor. Mutfak falan değilse tesisatınızda 2.5mm2 kablo kullanıldığını sanmıyorum.

Bende yeni klima aldım takılacak. Bulunduğum binada buatlar ve borular çok küçük yapılmış. İçine başka kablo sığmıyor.

30 yıllık bina, tesisata çok güvenemedim. Birkaç noktada ince kalın kablo değişimi yapmışlar. Bu nedenle direkt sigorta kutusundan kablo kanalıyla klimaya hat çekeceğim. Belki biraz görüntü kirliliği olacak ama yapacak birşey yok.

14000 klima için 2.5 mm2 tavsiye ediliyor. Mutfak falan değilse tesisatınızda 2.5mm2 kablo kullanıldığını sanmıyorum.

Bende yeni klima aldım takılacak. Bulunduğum binada buatlar ve borular çok küçük yapılmış. İçine başka kablo sığmıyor.

30 yıllık bina, tesisata çok güvenemedim. Birkaç noktada ince kalın kablo değişimi yapmışlar. Bu nedenle direkt sigorta kutusundan kablo kanalıyla klimaya hat çekeceğim. Belki biraz görüntü kirliliği olacak ama yapacak birşey yok.
Paylastığım fotoğrafdaki yerden klimayı bağlasam hep kombi hem klimayı kaldırır mı bu hat ?

Resimden anlaşılmaz maalesef.

Kombi değil ama klima yüksek akım çekiyor. Tesisatı yapan adam baştan savma yapmış olabilir, görmediğiniz bir bölümde bağlantılar gevşek olabilir. Bu da yangın riski doğurur.

Paylastığım fotoğrafdaki yerden klimayı bağlasam hep kombi hem klimayı kaldırır mı bu hat ?

Tesisat ta 2.5 Luk kablo kullanılmışsa evet;
Kombi den 3*1.5 Luk kablo ile klima motoruna kadar araya sigorta ekleyerek kablo çekebilirsiniz
Veya
Balkondaki prizden de araya sigorta ekleyerek klima motoruna hat çekilebilir.

Temiz bir işçilikle; kroşe veya kablo tüneli kullanarak hat çekebilirsiniz.

sizin o görüntü kirliliği dediğiniz şey aslında hayatı garantiye almaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri