kompanzasyon panosunun karı

cosku81

Üye
arkadaşlar trifaze sayaçlı panosu olan işletmeye ortalama 800 tl fatura geliyor biz buraya kompanzasyon panosu yapsak fatura ortalama ne gelir

yani işletmecinin karı ne olur ayda?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
her ay ceza ödemezsin karın odur muhtemelen kendi görüşüm 800 tlik faturanı ncezası 150 .200 arasındadır faturadan bak gör

panonda kombi sayaç yoksa yaptığın kompanzasyon çok iyi olur ise şebekeden çektiğin akımı azaltırsın dolayısıyle tüketimide düşer. ama ne kadar düşer onu deneyip görmen lazım. monofaze yüklerin çok olduğu bir işletme ve yüklerin devreye çabuk girip çıktığı bir yere yapacaksan kademesi çok olan bir role ile monofaze kondansatör kullanmanı öneririm. ne kadar karın olur veya yapacağın kar senin yaptığın panonun parasını ne kadar bir zamanda amorti eder bilemem ama birçok yönden faydasını görürsün.

bu arada kombi sayacın varsa eğer "saltukakar" kardeşimin dediği gibi en az 150-200 tl arası ceza oranından kurtulursun.

piyasada satılan ve tasarruf cihazı adı altında satılan cihazlarada kanma sakın.

Son düzenleme:
hayır sayaç sadece trifaze kombi değil

bende kombi takıp kompanzasyon yapalım diyorum işte

takribi nekadar düşer acaba fatura

düşmez.
3 zamanlı tarifeye geçmiş oluyorsunuz sanırım otomatikman. O zaman elektriği kullanışınızın yoğun olduğu saate göre, artabilir ya da azalabilir.
Kompanzasyonun aktif tüketime etkisi yoktur, dolayısıyla faturaya da etkisi yoktur( kayıpların azalması gibi çok minimal etkenleri yoksayıyoruz) Reaktif güç bedeli ödenmediği sürece, kompanzasyon yaparak daha az elektrik faturası ödemek mümkün değildir.
Daha verimli elektrikli cihazlar kullanarak, kullanılmayan cihazları, ışıkları kapatarak faturayı düşürmekten başka çaremiz yok.

sen faturayı inceledinmi ceza yokmu 800 tlye ? faturayı yazsana buıraya aktif endükftif kapastifte kaç lira yazıyor tüketim bedellerini???

bide tesisattı kontorl et toprağa kaçak varmı eğer toprağa elektirk akımı varsa oda saati döndürür

sen faturayı inceledinmi ceza yokmu 800 tlye ? faturayı yazsana buıraya aktif endükftif kapastifte kaç lira yazıyor tüketim bedellerini???

bide tesisattı kontorl et toprağa kaçak varmı eğer toprağa elektirk akımı varsa oda saati döndürür

hocam kombi sayaç değilki normal trifaze sayaç

elektrik faturasından bakıcaksın saaten değil faturanda eğer kapasitif endüktif yazan yerlerde tüketim bedeli varsa o ceza demektir aktif ise kullandğın elektiğk bedelidir diğerleri fazladan ödediğin cezadır 800 tl az değil kompanzsyon yaptırman gerekir tasarufun cezalardan kurtulmak olur ilk önce

elektrik faturasından bakıcaksın saaten değil faturanda eğer kapasitif endüktif yazan yerlerde tüketim bedeli varsa o ceza demektir aktif ise kullandğın elektiğk bedelidir diğerleri fazladan ödediğin cezadır 800 tl az değil kompanzsyon yaptırman gerekir tasarufun cezalardan kurtulmak olur ilk önce

normal trifaze sayaç olayında kapasitif endüktif cezası kesilebiliyormu ? kesiliyorsada neye göre kesilir?

normal trifaze sayaç olayında kapasitif endüktif cezası kesilebiliyormu ? kesiliyorsada neye göre kesilir?

normal sayaca reaktif cezası kesilemezzzzzzz.
yanlış yorumlarda bulunmayalım.

yalnız bir şartla kesilir.
kurulu gücünüz 9kw dan fazlaysa ve tedaşta uyanıpta size gerekli sayaç değişikliği ve kompanzasyon tesisi kurup işletin diye süre verip resmi yazıyla uyarırsa ,sizde yapmazsanız cezayı yapıştırır kardeşim.(aktif tüketimin%90 ı)
böyle bir yazıyla bilgilendirilmedinizse , ceza meza yook.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri