kompanzasyon yardım

fatihanar2

Üye
merhaba arkadaşlar benim sorunum fazları biri 19.2 çekiyor 40 biri 43 biri çekiyor gepa tek fazlı röle var röle 19.2 çeken fazda bağlı akım trafosu sistem reaktife girmiş %47 entes rg3-12cs üç akım trafolu röle kullansam sorunu çöze bilirmiyim monofaze ve trifaze kondansatör kullansam sağlıklı olurmu kademe sıralamasını nasıl yapabilirim bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu gibi dengesiz yüklerde 3 fazın cos fi değerini ayrı ayrı ölçüp, ölçülen değerlere göre sistemi kompanze eden RGKR kullanman gerekli. Sistemdeki reaktif yük dengesizliğini monafaze kapasite kullanarak rahatlıkla çözebilirsin. Ne şekilde kademelendirme yapacağın hususunda ise, vermiş olduğun akım değerlerleriyle bunu bulmak zor, daha kapsamlı bilgi vermen gerekir (aktif güç,cos fi gibi). Forumda bu konularla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsin.

Daha detaylı bilgi verirseniz, EKR24k kompanzasyon rölesi ile mükemmel bir kompanzasyona ulaşmanız mümkündür. Geçen gün Endüktif %85 ve Kapasitif %220 olan bir otelin kompanzasyonunu %11 endüktif ve %5 kapasitif durumuna getirdim.

selam fatih kardeşim,uzaktan izleme yapmayacaksan entes RG3-12C serisini fiyat farkından dolayı tavsiye ederek başlayayım.verdiğin değerlerden hareketle;
1. kademe 5 kvar trifaze (ilk kademeye trifaze ve de büyük olan değer bağlanıyor)
2-3-4 . kademelere 1 kvar(monofaze)
5-6-7. kademelere 1.5 (monofaze)
8. kademe 1 kvar(trifaze)
9.kademe 1.5 " "
10. " 2.5 " "
11. " 2.5
12 " 5

--------------------------------------------------------------------

kapasitif sayaç uygulamasından dolayı sabit kondansatör düşünmedim.bu konudaki uygunluğa kendin karar verirsin.selametle

arkadasım entesın rolesını kullanmaktansa cırcutor'un computer 12m rolesını kullanmanı tavsıye ederım entesden daha basarılı ısler cıkarıyo

fazlarda dengesizlik olduğundan trifaze role kullanmanız gerekir.
sistem de analizör yoksa analizör görevini de yapan bir role kullanırsanız hangi faza monofaze kondanstör gerekir görebilirsiniz.

Bence öncelikle fazları dengelemeye çalış. 40+40+19=99 her fazı 33A yapmaya çalış.

fatihanar2 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar benim sorunum fazları biri 19.2 çekiyor 40 biri 43 biri çekiyor gepa tek fazlı röle var röle 19.2 çeken fazda bağlı akım trafosu sistem reaktife girmiş %47 entes rg3-12cs üç akım trafolu röle kullansam sorunu çöze bilirmiyim monofaze ve trifaze kondansatör kullansam sağlıklı olurmu kademe sıralamasını nasıl yapabilirim bana yardımcı olursanız çok memnun olurum

Fazlardan bu akımlar çekilirken devrede ısıtıcı varmıydı acaba? Yükleriniz nelerden oluşuyor? 19,2A akım çekilen fazda ısıtıcı varsa ve endüktif yük azsa eğer, röle az çekilen endüktif yüke göre kompanzasyon yapacağı için ceza kaçınılmazdır.

Yüklerinizi fazlara eşit dağıtırken, asıl endüktif yüklerin tam eşit dağıtılmasına dikkat edin ki bir fazlı röle eşit çekilen endüktif yüklere göre kompanzasyon yapsın.

Üç akım trafolu bir röle ile monofaze kondansatör de kullanarak sorunu çözebilirsiniz. İhtiyacınız olan toplam kondansatör kapasitesini bilmeniz ve fazlardaki dengesiz yüklenmiş endüktif alıcılar hakkında bilgiye gerek var.
Yada Entes RG3-12C röleyi bağlayınca devreye kondansatör aldırmadan önce fazların cos fi'lerindeki dengesizliğe göre hangi fazda monofaze kondansatör ihtiyacı olduğuna karar verebilirsiniz.
Tense RGT12 rölenin bir özelliği var: O anda, hangi fazda monofaze kondansatör ihtiyacı olduğunu ekranda gösteriyor. Bu, Entes RG3-12C röleye göre bir avantaj bence...

Tense RGT12 ve kaelvarkombi 12 daha üstün.Tense üstelik forum arkadaşımızın ürünü.

sayın fatihanar bu amper değerlerinde tek akım trafosu ile çalışan röle kullanıyorsan ve akım trafosuda belirtmiş olduğun gibi en düşük akımı çeken fazda ise reaktif yazdırması kadar normal bişiy yok senin şimdi yapa bileceğin tek şey dağtımı dengelemek ha olduki yinede üçü birbirini tutmadı yani diyelimki
R fazı 30amp
s fazı 40 amp
T fazıda 50amp oldu
yapabileceğin en askari düzenleme bunu kabul edelim bu dururumda 40 amp akım çeken s fazına akım trafonu bağlaman yeterli önemli drecede fark ortaya çıkar. ama senin yapıcağın en iyi şey 3 akım trafosu ile çalışan bi röle kullanman daha etkili sonuç alırsın. hadi kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,025
Kullanıcılar
451,273
Son üye
Cerdemli

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri