Kompanzasyon Yeni Tebliğ

ikiside geçmişse (reaktif -kapastif) ikiside mi alınıyor yoksa fazla olanımı alınıyor.??şimdiden teşekkürler...

Hangisi daha fazla ise ondan alınıyor.
Mesela, reaktif ceza sınırları %20-%15 ise,
İndüktif %21 Kapasitif %25 ise, kapasitif ücretlendirilir.
İndüktif %21 Kapasitif %17 ise, indüktif ücretlendirilir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayın genç arkadaş cevapların için çok teşekkürler bu kesin bilgimidir? ona göre en azından indüktifden girelim sanırım o daha ucuz

sayın genç arkadaş cevapların için çok teşekkürler bu kesin bilgimidir? ona göre en azından indüktifden girelim sanırım o daha ucuz

İkisinin de birim fiyatı aynıdır. Önceki cevabımı tekrar edeyim: Her ikisinden de ceza sınırını aşmışsanız. En çok aştığınız ücretlendirilir. İkisini de düşük tutmak ideal olanı. Ama her ikisi de aşmışsa ve ceza kaçınılmazsa, çok olanı azaltıp (cezadan kurtarıp), diğer az olanın oranını (mümkünse) yükseltmeden cezasını ödemek mantıklı gibi.

teşekkürler sayın genç arkadaş

bizim fabrikaya tebliğ edildi,, oran %33 den 20 ye düşmüştür diye,, aksi takdirde ceza ödeyeceğimizide tebliğ ettiler, şu anda tartışılan ne acaba? Kompanzasyon panomuzu değiştireceğim ben. Kesinleşmeme ertelenme ile ilgili resmi haberleri nereden okuyabiliriz? Epdk nın sayfasındada birşey bulamadım. Emo nun sayfasında 9 ocak 2007 epdk tebliği diyor ama o tarihli bir tebliği yok epdk nın sayfasında, kafam karıştı.

ceza sınırları 2009 yılında 50 kw üzeri için reaktif için yüzde 20 kapasitif için yüzde 15 e düşürülüyor tebliğ kesin 50 kw altı ise reaktif yüzde 33 kapasitif için yüzde 20 olarak devam ediyor.

Cezanın hepsi alınıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
ceza sınırları 2009 yılında 50 kw üzeri için reaktif için yüzde 20 kapasitif için yüzde 15 e düşürülüyor tebliğ kesin 50 kw altı ise reaktif yüzde 33 kapasitif için yüzde 20 olarak devam ediyor.

bu bilgi kesinmidir yani şu an 33 kv talep gücü olan bir işletme nin oranları nedir 2009 ne olacak

2009 diye bir olay yoktur.2008 deki uygulama,aynen devam edecektir.

Kesin emin olduğumuz bişey var sayacın fazla yazdığı vede paralel sayacda bağladık gercekten fazla yazıyo şimdi bu vatandaşlar fazladan elektrik faturası ödemişler vede tedaş sayacların sağlam olduğunu söylüyorlar vede ekliyolar bu saatlerden şikayet fazla olmaya başladı sene başı zaten hepğsini toıplatılacak dedi madem sağlam neden toplatılıyo bide sadec biz değil orada 2 saatten fazla durdur ekmek kasalarıyla poşet poşet arızalı sayaclar geliyo bu kadar kişinin vebalini kim verecek veya başına gelen varmı birebir paylaşayım dedim ama şuanda bi yerde daha emin olduğumuz biyer var olmadı noter huzurunda yapacağız artık başka caresi kalmadı artık

mesela 100 tl fatura geldi reaktif %21 le kapasitif %16 cezaye girdim bunun hesaplaması nasıl oluyo 50/5 akım trafosu var reaktif ve kapasitif tüketim tutarı olarak ne kadar öderim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
mesela 100 tl fatura geldi reaktif %21 le kapasitif %16 cezaye girdim bunun hesaplaması nasıl oluyo 50/5 akım trafosu var reaktif ve kapasitif tüketim tutarı olarak ne kadar öderim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Her ikisinden de cezaya girilmişse, çok olan ücretlendirilir.
İndüktif %21 kapasitif %16 ise 21>16 indüktif ücretlendirilir. Reaktif birim fiyatı aktifin yarısıdır.
Mesela:
Aktif kWh 15 kuruş ise
Reaktif kVArh 7,5 kuruş

Sayaçtaki endeks farklarından o fatura dönemi ne kadar sarfiyatlar olduğuna bakarsınız. Bulduğunuz değerleri akım trafosu dönüştürme oranı ile (50/5=10) çarpıp gerçek tüketimi bulursunuz. Gerçek tüketimi de birim fiyatla çarpıp tutarı bulursunuz.

Sayaçta o ay,
Aktif: 100kWh
İndüktif: 21kVArh
Kapasitif: 16kVArh ise

Gerçek tüketim için bunları (50/5) 10 ile çarparsınız:
Aktif: 1000kWh
İndüktif: 210kVArh
Kapasitif: 160kVArh olur.

Aktif ve indüktifin parasını ödersiniz:
Aktif Tutar: 1000 x 15 =150 TL
İndüktif Tutar: 210 x 7,5 = 15,75 TL
Toplam,
150+15,75=165,75 TL + VERGİLER

Not: Tüketimde hesapladığım fiyatlar tahminidir

sayın genç arkadaşın yaptığı hesaplar çok güzel tam anlaşılır şekilde ayrıca tekrar unutmayalım vergiler hariç olan hesaplama değeridir

Forum istatistikleri

Konular
129,049
Kullanıcılar
451,319
Son üye
mohamed elkilani

Yeni konular

Geri