Kramayer & Pinyon

Yalandan kim ölmüş ?
Pinyonu doğrudan motoramı takacaksın ?

Aslında aşağıdaki parçayı kullanmak istiyorum da şu an münkün değil. Direkt motora takacağım sanırım.

IMG_0730_.JPG

Resimdeki gibi sistem kullanacaksan ve eksenel boşluğu olmayan ! rulman kullanacaksan olur.
Ama direk motora takacaksan helis dişli pinyon olmaz !!!
Helis dişli aynı rock kalınlıkda daha fazla diş uzunluğu elde etmeye yarar .
Bu , daha fazla mukavemet demektir.
Sessizlik filan hikaye.
Lakin helis dişlilerin bizim için bir kusuru var.
Eksenel yükler oluşur !
Step motorlar diğer motorlar gibi hatta daha fazla " sıcak " çalışır .
Boyca uzamaları telafi etmek için rulman yatağında oynar yapılır ve kapağın birine yaylı segman konulur.
Bu ne demektir , şu demektir motor mili az bir kuvvetle ileri geri oynar hemde bir hayli oynar.
Yani 1mm kadar.
Sen hesap kitap bilirsindir.
Helis açısı ve ileri geri ölçüsünden ne kadarlık backlash gibi etki olacağını hesaplayabilirsin değil mi ?
Hem yüksek güç hemde eksenel yük dengesi istendiğinde " çavuş dişli " dişliler kullanılır.
Ama bizim işlere uygun değildirler !
Yani bulamazsın bulsanda alamazsın harcı borcunu ödemez.
Bizim gibi amatörler en fazla 12Nm motor kullanır ve bu motor gücü için 1modül dişli bile yeterlidir.
Motoru fazla oynamamak için pinyon sulanabilir çelikden yapılırsa iyi olur.
Kramayeri değiştirmek hem kolay hem ucuzdur.
Ama makine gibi gözüksün dersen 1.5 modül seçebilirsin.
Ayrıca redüktör gibi , triger - kasnak kullanmanın çokda bir avantajı yok.
Çok düşük devirlerde kullanacaksan eh işte.
Yüksek devirlerde moment düştüğü için iyi hesaplamak lazım .
Daha çok çalışılan devirler nelerdir bu devirlere motorumun verdiği cevaplar nedir gibi analizlerden sonra kasnak oranını belirlemek lazım.
Ayrıca , kolayca gerginlik ayarı yapılacak bir mekanizma iyi olur.

Kramayer sistemler basit ve ucuzdur.
Lakin resimdeki gibi şeylere başvurdukça bilyalı somunlara göre avantajlarını kaybederler.
Her halükarda hızlı sistemler için idealdirler.

Bilgilendirme için teşekkür ettim Kazım abi.
1.5 mod delikli kramayer varmış Yavuzlarda yarın sipariş vereceğim sanrım. Helis melis uğraşmıycam. Direkt motora takacağım.

30 diş B tipi almayı düşünüyorum.
Pinyon için bir tavsiyen olurmu?

Oldukça kolay işlenebilir malzemeden yapıyorlar.
İleride özel malzemeden yaptırabilirsin.
Azdırma denilen en küçük makinelerde bile yaptırabilirsin 10-20TL filan isterler.
Seçim sana kalmış.
Ne kadar küçük çap seçebilirsen o kadar yavaş fakat yüksek tork olur.
Tıpkı 5 mm hatveli somunla 25mm hatveli somun farkı gibi.
Küçük çap yüksek tork...
Motor milin ne kadarına müsaade eder bilemem.
Seçtiğin tip iç deliği standart gelir ve genelde küçüktür(standart seri).
Mil deliğinin eksantrik olmaması çok önemli , baskılı bir sistem kullansanda çok önemli !
Bu deliği kendine göre ve tam eksende delebileceğinden eminsen olabilir değilse hazır delikli tipi seç derim.
B tipi yani uzun faturalı olanları hem montesi kolay vida filan hem de daha düzgün oturur.
Ama illa düz dişli seç !

Bilgilendirme için teşekkür ettim Kazım abi.
1.5 mod delikli kramayer varmış Yavuzlarda yarın sipariş vereceğim sanrım. Helis melis uğraşmıycam. Direkt motora takacağım.

30 diş B tipi almayı düşünüyorum.
Pinyon için bir tavsiyen olurmu?

sayın ramerturk,
kramayer ve pinyon ile ilgili son durum nedir. Tecrübenizden faydalanmak isterim.

sayın ramerturk,
kramayer ve pinyon ile ilgili son durum nedir. Tecrübenizden faydalanmak isterim.

Yavuzlar dişli den

www.yavuzlardisli.com
www.ydsdisli.com
www.kremayerdisli.com
www.disli.biz
www.zincirdisli.org

-2 adet 2 m 1 adet 1 m delikli 1.5 mod kramayer,
-2 adet 30 diş 1.5 mod Tip B pinyon
-2 adet 22 diş 1.5 mod Tip B pinyon
siparişini yeni verdim.

Henüz malzemeler gelmedi. 12.5 Nm motorlarda deneyeceğim 1.5 m x 1m Alimnyum profil den kasayı yapacağım.
Aliminyum profilinde bir kısmını henüz almadım. Bu ay toplarım bi sıkıntı olmazsa. Sonuçları yazarım burdan...

delik olsada servo motorun kamasına yada servo rediktörün kapamasına göre olur. Bunlarda genelde Alman helis kremiyerlerde olur.

sayın ramerturk iyi akşamlar,

son durumu merak ediyorum dorusu. ne durumdasınız. resim paylaşabilirmisiniz. teşekkürler.

Malesef henüz elime geçmedi, 13 kasımda sipariş vermişim.
26 kasımda maille sormuşum, "ürünler imalatta dediler."
Henüz gelen giden bişey yok. Bu ara birazda yoğunum bende pek ısrarcı olmadım ne yalan söyliyim.

düz kramayer ile step motorlu bir sistemde düzgün dairesel kesimler almanın püf noktasını bende merak ediyorum. Denenmiş bir sistem varsa forumda paylaşa bilecek bilgilerinden yararlanmak isterim

Forum istatistikleri

Konular
129,300
Kullanıcılar
451,738
Son üye
ahmet Bükel

Yeni konular

Geri