3elibrahim

Paylaşımcı üye
2 tane 1000 kva trafoyu paralel çalıştırcam yalnız kafama takılan nokta 1 tanede 2000 a busbar çıkısım var kuplaj şalteri kaç amper olmalı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
2 tane 1000 kva trafoyu paralel çalıştırcam yalnız kafama takılan nokta 1 tanede 2000 a busbar çıkısım var kuplaj şalteri kaç amper olmalı?

1000 kva trafolarından birisi arızalandığında diğer trafonun yükünün ne kadarını almayı planlıyorsan o güce uygun amprejada şalter seçmen uygundur. Sadece paralel çalışmayı değil arıza/Bakım durumunu da düşünmek zorundasın.
Örneğin TR2'nin veya TR1'in ikisinden birinin yükünün tamamı benim için önem arzediyor diyorsan.1000kva güce uygun olmalı kuplaj şalter amperajın.
Trafolardan birinin arıza durumunda diğerinin yükünün %'de kaçını üzerine almalı bunu belirlemen lazım. Belirlediğin güce uygun amperajda olmalı kuplaj şalterin. Bilmem anlatabildim mi?

Kuplaj şalteri,aktarmayı düşündüğünüz akım kadar olması gerekir.Genelde,prensip olarak,
trafo çıkış şalterleri ile aynı karakteristiklerde seçilmektedir.

trafonun çalışma şeklini şu şekilde dusunuyorum;yukun durumuna gore 1600 a geçince 2 trafo devreye girmesini istiyorum otomotik olarak yalnız bu durum gerilimde ve akımda ne gibi etkiler oluşturur sizce?

Trafoyu,primerdenmi yoksa sekonderdenmi açıp/kapatmatı düşünüyorsunuz ?Neden böyle
bir uygulamaya ihtiyaç duydunuz ?Nasıl bir sıklıkta böyle bir ihtiyaç olabilecek ?

trafonun çalışma şeklini şu şekilde dusunuyorum;yukun durumuna gore 1600 a geçince 2 trafo devreye girmesini istiyorum otomotik olarak yalnız bu durum gerilimde ve akımda ne gibi etkiler oluşturur sizce?

1000 kVA trafo sekonder max yük değeri 1450 A 'dir. 1600A nominal gücün %10 fazlası demek. Trafoların aynı özellikteyse %Uk'ları falan sorun olmaz. Ama 2.trafo girmesi için seçtiğiniz değer bence yüksek.

og den açma kapama yapmayı dusunuyorum sebebi ise boşta çalışan trafonun kayıplarını tesisin elektrik faturasına yansıtmamak;manuel olursa devreye mecburen benim gitmem gerekecegınden dolayı otomatik olmasını istiyorum ama dedigim gibi gerlim akım vb. acaba ne gibi etkiler karsılasırım onu merak ediyorum birde sistemde yaklasık 50 civarında cnc olacak cihazlara etkisi ne olabilir?sıklık olayı ise haftada bir sefer bu olay kesin gerçekleşir trafonun otomatik devreye girmesi

og den açma kapama yapmayı dusunuyorum sebebi ise boşta çalışan trafonun kayıplarını tesisin elektrik faturasına yansıtmamak;manuel olursa devreye mecburen benim gitmem gerekecegınden dolayı otomatik olmasını istiyorum ama dedigim gibi gerlim akım vb. acaba ne gibi etkiler karsılasırım onu merak ediyorum birde sistemde yaklasık 50 civarında cnc olacak cihazlara etkisi ne olabilir?sıklık olayı ise haftada bir sefer bu olay kesin gerçekleşir trafonun otomatik devreye girmesi

2.trafonun 1.trafoya senkronizasyonu, Y.G. Hücresi motorlu kesiciye kumanda , Trafo sekonder akımlarının takibi , değerlendirme ve uygulama ünitesi bu konuların hepsi bir uzmanlık alanı Scada mevzusu. MAS otomasyon bu konuda iyi kendilerine danışmanı tavsiye ederim.Kendileri bu uygulamaları yapmaktalar.

Sisteminizin bağlı olduğu noktadaki şartlara göre,trafonun devreye girip/çıkması anında,şe-
bekenizde salınımlar olması beklenebilir.Bu durumu ve haftada bir açılıp/kapanması gereke-
cek kesicideki ömür faktörünün götürüsünü düşünerek karar vermenizde yarar var.Kesiciniz,
yağlı veya azyağlı ise,hiç aklınızdan bile geçirmeseniz iyi olur.

Sisteminizin bağlı olduğu noktadaki şartlara göre,trafonun devreye girip/çıkması anında,şe-
bekenizde salınımlar olması beklenebilir.Bu durumu ve haftada bir açılıp/kapanması gereke-
cek kesicideki ömür faktörünün götürüsünü düşünerek karar vermenizde yarar var.Kesiciniz,
yağlı veya azyağlı ise,hiç aklınızdan bile geçirmeseniz iyi olur.

Fahri bey'in dediklerine katılıyorum. Olay otomasyon ve uzmanlık işi neticede. Yükün önce A.G'den kesilip akabinde Y.G'den kesilmesi ile kesicinin elektriksel ömrünü uzatacaktır mekaniksel ömürleri zaten elektriksel ömürlerinden çok fazla olduğundan sorun bu şekilde çözülebilir. Daha farklı ve ekonomik alternatiflerde uzman firmalar tarafından size verilecektir.

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,332
Son üye
coskunomar

Yeni konular

Geri