Kuvvet Sensörü

Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım. Necmettin Erbakan Üniversitesi mekatronik programı 1. sınıf öğrencisiyim. Sensörler dersimizden kuvvet sensörü ödevini aldım. araştırdım çoğu siteyi fakat bulamadım tanımı vs. en kısa zamanda yardımcı olmanızı istiyorum

tanımı, çalışma prensibi, iç yapısı, nerelerde kullanılır vb sorulara yanıt arıyorum

Nette ben buluyorum se nereye baktın, yabancı dil de vardır sende.

Önce dil öğrenin. En önemli olay bu

Arkadaşlar merhaba foruma yeni katıldım. Necmettin Erbakan Üniversitesi mekatronik programı 1. sınıf öğrencisiyim. Sensörler dersimizden kuvvet sensörü ödevini aldım. araştırdım çoğu siteyi fakat bulamadım tanımı vs. en kısa zamanda yardımcı olmanızı istiyorum

tanımı, çalışma prensibi, iç yapısı, nerelerde kullanılır vb sorulara yanıt arıyorum

Merhaba.Bence ilk mantıki düşünmeme göre de buradaki bir anahtar kelimeniz "strain gage" olmalıdır kendi kanımca da.Bu konuyu araştırırsanız bir basınç (Basıncı yapan nedir sizce,cisimlerin yere basan yerçekimi kuvveti değilmi dir,bu sensörden yararlanarak biz bir tartı,bir baskül de yapabilirmiyiz bunu da düşünmeniz gereklidir) yardımıyla bu basıncı elekriksel kuvvet birimine kendi içinden dolaylı olarak dönüştürebilen bir strain gage sensörü,kuvvvetin basınç haline dönüşmüş şeklini kolayca bu transdüser özelliği ile ölçebilmemizi de sağlayabilir.Ohm. yasasına göre uzunluğu artan (Basınçla esneyebilen,yani fleksibıl iletken bir loop =ilmik) bir iletkenin omaj değeri de değişir.Biz bunu örneğin bir winston köprüsü içindeki köprü dirençlerden birine iletip de bu dengenin uyugulalan kuvvetle de değiştiğini sezdirebilirsek ona (Sensöre) eğer,bu fiziksel büyüklüğü,kuvveti bir basınç kuvveti haline getirilmiş haliyle,yani indirekt haliyle de kolayca ölçümlendirmiş olabiliriz sonuç olarak da.

Bir piezo elektrik sensörü,transdüseri de olan bir kuvars kristali,elektrik sinyali (kuvveti) verildiğinde titeşmeye (Bu 50 hz.lık ac akımda o da 50 haz. de titreşir) başlar,sıkıştığında ise tersinir olarak elektrik sinyalalri (50 hz.lık titreşimlerle sıkışırsa,çıkan bu akım da 50 hz. frekansta elektrik sinyali olur doğal olarak.Bir köprünün alt ayaklarına monte edildiğinde,üzerinden geçen askeri bir birliğin ağırlığı ile veya bir tırın fiziki büyüklük olan ağırlığının dünyaya yaptığı yerçekimi kuvveti (G=mg) ile bu piezo kristal o oranda da daha fazal sıkışır ve bu sıkışmayla doğru orantılıbir elektrik üretir ve bir elektrik ölçüm skalasından bu ağırlığın büyüklüğü hakkında da bir fikir sahibi olunabilir diye aklımca da düşünüyorum.Kolay gelsin.

load cell olması lazım. Yani bu dijital tartım cihazlarındaki ağırlık ölçen sensörler....

Forum istatistikleri

Konular
129,584
Kullanıcılar
452,223
Son üye
Goktugkc

Yeni konular

Geri