USB den Ni-Mh kablo ile pil şarj sorunu 9.6 v

Ni-Cd veya Ni-Mh pillerde voltaj oranlaması doğru değildir.
Her iki pil tekniğinde de pil hafızası denilen bir olay bulunmaktadır.
Bundan dolayı optimal yük altında pillerin daima tam boşalması, ve akabinde tam doldurulması gerekmektedir.
Pil hafızası denilen olay esasen Lityum pillerde de olmaktadır. Ancak bir defalık bile optimal yük altında tam boşaltılması memory etkisini kaldırmaktadır.
https://www.techtarget.com/whatis/definition/battery-memory-effect
MEM.png

Teknik olarak bu bilgilerin hepsine hakim değilim ama araştıracağım teşekkür ederim. O zaman bu tip şarj aletleri problemli mi kendimiz mi yapmalıyız. Bir de boşaldığında 4 volt civarı çıkmasına ne diyorsunuz, pil azaldığında bazı piller 0'da bazıları da 1 küsür voltta mı kalıyor?
Şarj aletlerinin problemli olmasından ziyade bazı yanlışların bilinmesi gerekmektedir.
En iyi yöntem ya çok pahalı şarj aletlerinden alacaksınız, ki bunlar paketlenmiş pilleri şarj edemezler, ya da kendiniz iyi bir şarj aleti yapacaksınız.
Şarj aleti yapmak o kadar zor değiildir. Piyasadan 15V luk bir adaptör alacaksınız. Bir tane LM317 entegresi ve bir de 4 ohm direnç o kadar. LM317 için küçük bir soğutucu da alabilirsin.
Piller dengesiz şarja veya deşarja maaruz kalırsa bazı piller tam bazıları ise yarım şarj olabilir. Yarım şarjda kalan bir pil daima kısa sürede ömrünü bitirecektir. Bunu engellemek için yukarda vermiş olduğum LM317 ile sabit akımlı şarj devresini yapmalısın.
O zaman pil bittiğinde 4 volt civarı vermesi sıkıntı diyorsunuz. Yeni almıştım pili. Aldığımda 10.28v ölçtüm bitmesi de uzun sürdü tabi eski pile göre. İyi performans verdi demiştim. Ama ilk kullanımdan önce şarj etmemiştim zaten şu an da edemiyorum.
Pilleri tam bitirmişsin. Ancak yeniden şarj edememişsin. 8 adet pil tam şarj edildiğinde uçlarında en az 11V civarı voltaj olmalıdır. Buradaki en büyük hata USB den 9V elde etmek olmuş.
Zaten uyduruk olan bu gibi devreler sağlıklı çalışamadığı gibi, bir de yanlışlık yapmışsan külliyen bazı hasarlar vermiş bile olabilirsin.
Pillerin hasarlı olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Ancak bunun için elinde 0-16V ayarlı bir güç kaynağı ve ampermetre olması lazımdır.

Şarj aletlerinin problemli olmasından ziyade bazı yanlışların bilinmesi gerekmektedir.
En iyi yöntem ya çok pahalı şarj aletlerinden alacaksınız, ki bunlar paketlenmiş pilleri şarj edemezler, ya da kendiniz iyi bir şarj aleti yapacaksınız.
Şarj aleti yapmak o kadar zor değiildir. Piyasadan 15V luk bir adaptör alacaksınız. Bir tane LM317 entegresi ve bir de 4 ohm direnç o kadar. LM317 için küçük bir soğutucu da alabilirsin.
Piller dengesiz şarja veya deşarja maaruz kalırsa bazı piller tam bazıları ise yarım şarj olabilir. Yarım şarjda kalan bir pil daima kısa sürede ömrünü bitirecektir. Bunu engellemek için yukarda vermiş olduğum LM317 ile sabit akımlı şarj devresini yapmalısın.

Pilleri tam bitirmişsin. Ancak yeniden şarj edememişsin. 8 adet pil tam şarj edildiğinde uçlarında en az 11V civarı voltaj olmalıdır. Buradaki en büyük hata USB den 9V elde etmek olmuş.
Zaten uyduruk olan bu gibi devreler sağlıklı çalışamadığı gibi, bir de yanlışlık yapmışsan külliyen bazı hasarlar vermiş bile olabilirsin.
Pillerin hasarlı olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Ancak bunun için elinde 0-16V ayarlı bir güç kaynağı ve ampermetre olması lazımdır.
Ben voltaj aynı olunca kullandığım şarj aletiyle uzun sürse de olur demiştim. Satıcı da onaylamıştı. Telefon şarj cihazlarındaki amper olayı gibi düşündüm.
Devre işine bakacağım. LM317 için tavsiye ettiğiniz marka ve site önerisi vs. var mı ?

Ni-Cd veya Ni-Mh pillerde voltaj oranlaması doğru değildir.
Her iki pil tekniğinde de pil hafızası denilen bir olay bulunmaktadır.
Bundan dolayı optimal yük altında pillerin daima tam boşalması, ve akabinde tam doldurulması gerekmektedir.
Pil hafızası denilen olay esasen Lityum pillerde de olmaktadır. Ancak bir defalık bile optimal yük altında tam boşaltılması memory etkisini kaldırmaktadır.
https://www.techtarget.com/whatis/definition/battery-memory-effect
Ekli dosyayı görüntüle 111300
Bu konuda şimdiye kadar edindiğime göre; hafıza etkisi Ni-Cd için fazla, Ni-Mh'de az, lityumda ise çok daha az diye biliyordum. Hatta Li-on için 0 ve 100 şarj durumu sıkıntı değil mi?

Son düzenleme:
Bu konuda şimdiye kadar edindiğime göre; hafıza etkisi Ni-Cd için fazla, Ni-Mh'de az, lityumda ise çok daha az diye biliyordum. Hatta Li-on için 0 ve 100 şarj durumu sıkıntı değil mi?
Ni-Cd pillerde fazladır. Ancak belli bir periyottan sonra artık sıfırlanamaz ve piller ölür.
Örneğin pilleri 10 kere yarım şarj deşarj durumunda kullanırsan memory efekt artık sıfırlanamaz.
Ni-Mh pillerde ise birkaç döngülük memory efekt sıfırlanabilir. (pil kaliteli ise)

Li-ion pillerde şarj seviyesi çok önemlidir. Daima %100 kapasite ile kullanılan piller kısa zamanda cycle şarj ömürlerini bitirmeye başlarlar. İdeal olarak %80 şarj kapasitesi ile kullanmak pilin ömrünü oldukça uzatmaktadır.
Li-ion piller için 0V ibaresi normal yük altındaki ibaredir. Örneğin bir cep telefonu pili göstergede %0 olup telefon kapansa dahi o pil tam boşalmış demek değildir.
https://www.robodukkan.com/urun/lm317-ayarlanabilir-voltaj-regulator-entegresi

Ni-Cd pillerde fazladır. Ancak belli bir periyottan sonra artık sıfırlanamaz ve piller ölür.
Örneğin pilleri 10 kere yarım şarj deşarj durumunda kullanırsan memory efekt artık sıfırlanamaz.
Ni-Mh pillerde ise birkaç döngülük memory efekt sıfırlanabilir. (pil kaliteli ise)

Li-ion pillerde şarj seviyesi çok önemlidir. Daima %100 kapasite ile kullanılan piller kısa zamanda cycle şarj ömürlerini bitirmeye başlarlar. İdeal olarak %80 şarj kapasitesi ile kullanmak pilin ömrünü oldukça uzatmaktadır.
Li-ion piller için 0V ibaresi normal yük altındaki ibaredir. Örneğin bir cep telefonu pili göstergede %0 olup telefon kapansa dahi o pil tam boşalmış demek değildir.
https://www.robodukkan.com/urun/lm317-ayarlanabilir-voltaj-regulator-entegresi
15 v 1A adaptör

Tekrar teşekkür ederim. Bu linkteki adaptör verdiğiniz devreye uyumlu mudur, amper önemli mi?
Bir de devreyi yaptığımda boşta ölçtüğüm voltaj ne olmalı ortalama?

Amperden ziyade uzun süreli çalışmaya uygun olmalıdır.
12 saat boyunca 300mA çekileceği için bazı kötü üretimler dayanmayabiliyor.

Amperden ziyade uzun süreli çalışmaya uygun olmalıdır.
12 saat boyunca 300mA çekileceği için bazı kötü üretimler dayanmayabiliyor.
Tamamdır. Peki bu devreyi yapana kadar elimde 12v DC 1A ve 2A adaptör var LED lambalar için. Geçici olarak bununla şarj yapsam sıkıntı mı olur? Şu an pil boş ve bence hiç şarj edememişim. 4.6 volttan 8.4 volta dinlendikten sonra kendisi gelmiş. Çünkü şarj tekrar denedim hiç ısı ve değer değişikliği yok.

Tamamdır. Peki bu devreyi yapana kadar elimde 12v DC 1A ve 2A adaptör var LED lambalar için. Geçici olarak bununla şarj yapsam sıkıntı mı olur?
Pilleri aşırı şarj etmek ile az şarj etmek ile de deforma edersin.
Üstelik piller uzaktan kumandalı bir araçta kullanılıyor. Yani aşırı akım çekiliyor.
Eğer o led adaptörünün akımı yüksek ise ve çıkış gerilimi boşta yüksek ise piller aşırı akımdan ısınarak kısa sürede deforme olacaktır.
En azından boştaki voltajı ölçmelisin. Boştaki voltaj 12V tan yüksek ise pillere seri 4 ohmluk bir direnç bağlayıp pilleri şarj edebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,612
Kullanıcılar
452,274
Son üye
acqustic

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri