Led el lambası

ekrem51

Üye
Arkadaşlar elimde led el lambası var şarja taktım birdaha çalışmadı arızanın ne olduğunu tespit edemedim yardımcı olursanız sevimirim

Yardimci oluruz once lambanin icini acip devresinin ve baglantilarin bir kac acidan resmini cekip yukleyin bakalim ne gorecegiz ancak boyle biseyler yakalayabiliriz.

20160201_004726.jpg

20160201_112646.jpg

20160201_112339.jpg

Avometreniz varmi olcme yapabiliyormusunuz?

cihazı sarjdan sokup batarya voltajını dc olarak olcermisiniz? Kaç volt?

0.08 dc volt şarj yapmıyor

İlk bozulduğunda 4.7 dc volt gösteriyordu deşarj oldu şimdi hiç şark etmiyor

su an dısarıdayım aksam pc ye geçince detaylı yazarım unutursam hatırlatın.

Q2 yazan diyot çok ısınıyor şarj yaparken ama sağlam

Tekrar selamlar,

şarj işlemini başlattığınızda ısınma hissettiğinize göre şarj adaptorunuz çıkış veriyor. Önce bunu kontrol etmenizi istiyorum. Adaptorunuzun çıkışı kaç volt olduğunu ölçmenizi istiyorum. DC mi AC mi? Ve kaç volt?

Sonrasında devre resmi üzerinde Q2 yi göremedim. Diğer Q ibareli parçalar TRANSİSTÖR dür 3 bacaklı yapıya sahiptir.

Eğer transistör ısınıyorsa iki durum vardır.

1- Transistör arızalıdır. ( ölçü aleti ile bacaklarını ölçmek gerekiyor üzerindeki numaralardan tipini öğrenip sağlamlığını ölçmemiz gerekli )
2- Transistörün çıkışı kısa devre ise de transistör ısınıyor olabilir. Transistörün bağlı olduğu devre kontrol ediniz. Büyük ihtimal batarya ile alakalı bir devre olabilir sabit akım filan.

Duruma göre ;

Batarya yerine lehimle sökülüp harici güç kaynağı bağlanıp led çalışıyormu kontrol edilebilir. Sorun şarj kısmındamı yoksa başka bir noktadamı öğrenilmiş olur.

Testleri yapılıp duruma göre hareket edelim. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,926
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri