Li-ion pil şarjı nasıl yapılır

Cep telefonunun icinde pil ile beraber kendi kontrolcusu var. Sarji bu kontrolcu ayarliyor piller doldugunda sarji kesiyor.

Takili kalsada sorun yok.

Elimde duran bu power bank le ilgilenip 18650 pilleri denerken forumda bu Başlığa denk geldim.
ImageUploadedByKontrolKalemi.Com Mobil1446147322.752275.jpg

Aynı konuyu araştırıyordum tevafuk oldu. Bir soru da benden olsun.
- piller Samsung lcr1 2600 Mah . Üzerindeki bu şarj devresin de aşırı deşarj ve aşırı şarj Koruması var mıdır acaba ? Çünkü 3,3v den daha aşağı deşarj olmuyor. Şarj olurken de 4,17v nin üzerine çıkmıyor .
- bir diğer sorum da ; ip6+ (2800mah) telefonumu en az 3 kere şarj eder diye hesaplamıştım ama 1,5 kere şarj ediyor. Nedeni ne olabilir ? Bu arada piller yeni , Satıcı elinde adetli miktarda olduğunu ve Sıfır notebook bataryalarından söküldüğünü , kullanılmamış Sıfır olduğunu söyledi.sahibinden.com üzerinden tanesi 10₺ den aldım.

Haldun bey,

3.3 volt alt limit ve 4.17 volt ust limit normaldir. Pillerinizi en uzun omurlu kullanabileceginiz optimum degerlerdir.

Diger konuda ise ya pilleriniz 2600 ma degil yada piller kullanilmis olabilir. Kapasiteden dusmus olabilir.

Bir dezavantaj goruyorum. Tum piller paralel bagli. Eger bagladiginiz piller ozdes degilse ic direncleri degisik olursa guclu pil digeri uzerinden akim akmasina neden olur.

Sarj uniteniz guzelmis begendim.

Cep telefonunun icinde pil ile beraber kendi kontrolcusu var. Sarji bu kontrolcu ayarliyor piller doldugunda sarji kesiyor.

Takili kalsada sorun yok.
Bu kontrolcu telefonun icinde mi mevcut yoksa sarj aletinde mi saglaniyor kontrol

Haldun bey,

3.3 volt alt limit ve 4.17 volt ust limit normaldir. Pillerinizi en uzun omurlu kullanabileceginiz optimum degerlerdir.

Diger konuda ise ya pilleriniz 2600 ma degil yada piller kullanilmis olabilir. Kapasiteden dusmus olabilir.

Bir dezavantaj goruyorum. Tum piller paralel bagli. Eger bagladiginiz piller ozdes degilse ic direncleri degisik olursa guclu pil digeri uzerinden akim akmasina neden olur.

Sarj uniteniz guzelmis begendim.

@SerkaN bey paylaşımınız için teşekkür ederim. Ben bu powerbank te bir müddet önce ultrafire marka aliexpressten aldığım pilleri kullanabilmek için ( Boyları ,pillerin +uçlarındaki çıkıntıdan dolayı 1-2mm daha uzundu) pillerin anot tarafına gelen kontak noktalarını (powerbank Üzerindeki sac) ezmiştim pense ile. Şimdi farkettim ki benim 4 pilin 2 tanesi aslında devreye girmiyor temas etmiyor. Sacı sökerek kabartı şekilleri tekrar verdim . Tekrar şarja bağlayıp deneyeceğim .
Bu arada dikkatinizi çekmiştir , her iki tarafındaki kapakları sökseniz dahi pilleri ortada taşıyan ayrıca bir iskelet var. Plastik malzemesi çok güzel . Kapaklar tırnaklı ve çok milimetrik temiz üretilmiş .

Eğer 1 ay beklemem da sakınca yok derseniz ,bir adet satın alıp size hediye etmek isterim kabul ederseniz :)

Haldun bey,

Sarjdan sonra umarim istediginiz performansi alirsiniz. Ayrica teklifiniz icin cok tesekkur ederim. Cok dusuncelisiniz.

Kismet olursa antalyaya yolunuz duserse yada ben ankaraya gelirsem bir kahve borcum olsun tanismak isterim.

Kolay gelsin.

Ben de tanışmak isterim tabi memnuniyetle . Bu arada Bank kutusunu yollayacağım adresi pm den yollarsanız da olur :)

aynı pilleri ben çoğu tasarımlarımda kullanıyorum. o piller 2400mah dır.samsungun orjinal pilleridir.
LT1510 charge management ic ile şarj ediyorum.normalde li-ion yada li-po piller teknik olarak paralel bağlanmaz ayrıcaseri bağlandığında şarj devresi balance tip olmalıdır.her cell ayrı ayrı kontrol edilip şarj edilir. ana akım seri olarak alınır. bu samsung pillerin güvenli alt deşarj limiti cell başına 1.8 v dur. buraya kadar kullanılabilir. ama sizin şarj ünitesi içerisindeki under voltage protect 3.3v a set edilmiş galiba.

ayrıca unutmadanbu powerbank devrelerinde dışarıya tam 5v çıkış vermesi için içerisinde step-up converter devresi vardır. bu sebepten dolayı şarj akımı direk pil akımından düşük olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
aynı pilleri ben çoğu tasarımlarımda kullanıyorum. o piller 2400mah dır.samsungun orjinal pilleridir.
LT1510 charge management ic ile şarj ediyorum.normalde li-ion yada li-po piller teknik olarak paralel bağlanmaz ayrıcaseri bağlandığında şarj devresi balance tip olmalıdır.her cell ayrı ayrı kontrol edilip şarj edilir. ana akım seri olarak alınır. bu samsung pillerin güvenli alt deşarj limiti cell başına 1.8 v dur. buraya kadar kullanılabilir. ama sizin şarj ünitesi içerisindeki under voltage protect 3.3v a set edilmiş galiba.
Size de teşekkür ederim .ancak datasheet ine baktığımda 2600 Mah gördüm internetten

Forum istatistikleri

Konular
128,992
Kullanıcılar
451,203
Son üye
ilayda.ugur

Yeni konular

Geri