Maaşlar

birlik olmak gerekir tekniker,teknisyen,tecrübeli tecrübesiz mühendis hiç ayırt etmeksizin organize olup ortak bir duruş göstermek gerekir.Kontrolkalemi.com da 190.000'i aşkın üyemiz var tabiki herkesten her işverene kafa tutmasını bekleyemeyiz fakat bir düşünce,bir ideal bukadar kişinin zihnine yerleşirse bizler için olmasa bile gelecek nesiller için bizim arzulayıpta bulamadığımız çalışma ortamlarını,piyasayı ve işveren görüşünü oluşturabiliriz.
Niyetim ciddidir.İlk üç görüşmesinden de para meselesi yüzünden tartışarak ayrılmış biri olarak saygıdeğer teknisyen,mühendis vs. mesleğiniz neyse hakkınızı isteyin.Burada herkes bu düşünceye hakim olsa ve sahiplense bundan 5 yıl sonra bazı şeyler değişmeye başlayabilir. Ama bunun olması da zor geçenlerde katıldığım bir iş görüşmesinde 3-4 yıllık bir mühendis 1300 TL ye razı olup işe girmişti.Hala nasıl kabul eder diye düşünüyorum ama demekki kabul edenler varki çok saygıdeğer! işverenlerimiz de bu rakamlara çalışacak adam bulabiliyor.

Ben mesleğimi bütün bunları bilerek seçtim.Gayette memnunum çok çalışmaktan çok üretmekten.

Kesinlikle katılıyorum.
Ben de özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum.
Ancak ek olarak dışarıdan da elektronik üzerine projeler alıyorum.
Doğru gecemle gündüzümle çalışıyorum ancak mutluyum.
Zira ben bu mesleği çok seviyorum.
Evet! Gece gündüz çalışıyorum ancak boşa mı çalışıyorum?
Parasal olarak karşılığını alıyorum.
Ondan ötesi yaptığım her yeni bir projede tecrübem ve bilgim artıyor.
Bilgi paha biçilemezdir, hele de böyle bir bilimsel ve teknolojik bir forumda...
İstisnai durumlar elbette oluyor.
Gerçekten iyi şeyler üretip de, emeğinin karşılığını tam alamayanlar gibi.
O durumlar için çok üzgünüm.
Ancak bu piyasada benim de başıma geldi, o gibi durumlar.
Hiç yılmadım, çalışıyorum, boş durmak yok!
Hele de her saniyesinde ortaya yeni bir şeyler çıkartan böyle bir sektörde!

Dünyanın en iyi gelmiş geçmiş bilim adamı Nikola Tesla; nasıl öldü?

Eğer Nikola Tesla da kazandığım para yetmiyor, ben ne için uğraşıyorum deseydi?
Günümüzdeki çoğu kullandığımız şeye sahip olamazdık...
Eğer böyle bir sektörü seçiyorsak, bazı şeyleri göze almak zorundayız.
Biliyorum, günümüzde şartlar zor.
Ben de 2 çocuklu bir eve bakıyorum.
Ancak bu meslek, bu sektör aşk gerektirir.

Söyledikleriniz gerçekten çok doğru...

Çabalamak derken doğru, üniversite sınavında çabalamadığım için mersin yerine istanbulda okudum, ingilizce için çabalamadığımdan kpds den 96 aldım, çabalamadığım için 3 bin dolara rusya ya gitmedim, erkek başıma 2 bin liraya ıraka da gidip gelmedim. Çabalamadağımı için bir teknikerin hatta dört işlemi bilen normal bir insanın bile yapabileceği hakedişlerde adam saat hesabı, bir linyeye 6 priz, bus bar vs. autocadte eviri çeviri ve kablo kesitleriyle oluşan angarya işleriyle mühendislik yaptığımı zannetmedim. Mühendislik zulüm mesleğimidir, 2 bin lira için bile ıraka gidip gelinmesi gereken, haftasonları çalışılması gereken meslekmidir, o zaman ne farkımız kaldı bir köleden?? Kimin mesleği nasıl bildiği ve geleceği nasıl düşündüğünü görmek zor değil. Bu arada güzel fotonuzu niye kaldırdınız . Size tek diyeceğim benim yazdıklarımı kızgınlıkla değil biraz düşünerek okuyun, azcık ilersinide düşünerek!!!

Forumun en canlı konusu "maaş-ücret" olayları. Elbette hayatımızı idame ettirebilmemiz için paraya ihtiyacımız var. Elbette bunun için okuduk veya çıraklık-kalfalık-ustalık denen zorlu yollardan geçtik. Artık para kazanmak gerek...

Mesleki yeterlilik, sadece okul eğitimi ile olmuyor. Mutlaka tecrübe gerekiyor... Çünkü eğitim sistemimiz yetersiz. Teknisyenlik-teknikerlik-mühendislik okuyan arkadaşlar, okul yıllarında, mecbur oldukları staj dışında, tecrübe kazanmayı değil, tatil yapmayı yeğliyorlar... Öğrenci psikolojisi olsa gerek...

Tecrübe önemli elbette... Ama, en dandik üniversiteden mezun bir mühendis veya teknikerin bile, çok önemli bir avantajı var. Diploması ! O diploma bile tek başına bir adam ! Bir sermaye !
Yeni mezun elektrik mühendisinin, elektrikten hiç anlamadığı, asla söylenemez. Varsayalım ki öyle olsun... Tek başına o diploma bile, 2000 TL maaşı hakeder. Üstü tecrübe ve yeterliliğine, çaba ve firmaya katkılarına göre artmalı...
Yani :
Mühendis maaşı = 2000 TL diploma maaşı + kişisel yeti
Tekniker maaşı = 1400 TL diploma maaşı + kişisel yeti
Teknisyen maaşı= 1200 TL diploma maaşı + kişisel yeti
olmalı...
Öyle 800 TL maaşla işe başlayan mühendis olmamalı, olamaz... Kendimce yukarıda belirttiğim rakamlar, kafadan sallama maaşlar da değildir !!! Diğer sektörler ile göreceli rakamlardır. Hiç de abartılı değildir...
Neden ?
Çünkü bu ülkede; 0 eğitim, 0 teknik bilgi, 0 tecrübe, 0 sorumluluk, sadece kaba kuvveti ile çalışan, inşaat amelesi 8 saat karşılığında 70 TL yevniye almaktadır. Ayda 20 gün çalışsa 1400 TL maaşı olur...
Gıda teknikeri, 3 firmaya diploma kiralayıp, 3*500=1500 TL maaşı, oturduğu yerden kazanmaktadır. Eczacılık mezunu, diplomasını kiraya vererek aylık 2000-3000 TL maaşı hiç çalışmadan almaktadır...

Bu konuları daha çok tartışırız. En büyük görev siyasilere düşüyor aslında. Tek asgari ücret uygulaması yeterli değil artık.
Mühendisin asgari ücreti, teknikerin asgari ücreti, teknisyenin asgari ücreti vs. mutlaka belirlenmeli. Ciddi ve kararlı biçimde bu sistem uygulanmalı... Yaparlar mı? Hiç sanmıyorum...

Bu konuları daha çok tartışırız. En büyük görev siyasilere düşüyor aslında. Tek asgari ücret uygulaması yeterli değil artık.
Mühendisin asgari ücreti, teknikerin asgari ücreti, teknisyenin asgari ücreti vs. mutlaka belirlenmeli. Ciddi ve kararlı biçimde bu sistem uygulanmalı... Yaparlar mı? Hiç sanmıyorum...

Böyle olmalı ve bu ücretler devlet tarafından denetlenmeli.

Hadi gelin yapalım o zaman...
Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına mailler gönderelim...
Kampanya yapalım ! Biz de sivil toplum örgütü sayılırız.

Ağlamayan bebeğe meme vermezler...
Maaş konusu işverenlerin insiyatifine bırakılmamalı !!!

Ben sizinle daha fazla tartışmayacağım.Yanlış yerlerde yanlış cümleler kuruyorsunuz.Bazı şeyleri şimdi daha iyi anlıyorum...

Son düzenleme:
Arkadaşlar lütfen bu tartışma seviyeli bir şekilde olsun.
Burada amacımız, birbirlerimizin fikirlerinden faydalanmaktır.
Birbirimizi kırmamamıza gerek yok...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…