Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Temel cnc bilgileri küçümseniyor.
Amatörler mach3 kuruyor , step sürücü bağlıyor , mdf den router yapıyor .
Evet gayet güzel çalışır.
Amaaa
Machine .... filan oynamaya kalkınca iş değişiyor.
Gcodeleri çevrimleri macroları karıştırınca iyice karışıyor.
Gcodelerdeki incelikler yüzünden iki kıymetli kardeşimiz kırıldılar.

Öncelikle incelenmesi gereken belgeler :

Aşağıdaki sayfadaki
http://www.machsupport.com/help-learning/

1- Mach3Mill Install and Config Guide adlı pdf

2- Using Mach3Mill adlı pdf

3-Sürücünüzün pdf i ( ya da belgeleri)

Bunlara dikkat ederseniz kimseye bir şey sormak zorunda kalmazsınız.
Sormayın kafamız şişti demiyorum !!!
Sadece kendi işinizi kendiniz görebilirsiniz.

------------

Kurulum pdf de açıkca görülür ki limit sw denilen sw ler takılı.
Ve bunlar mach3 config ayarlarında tanıtılmış.
Herhangi bir şekilde o sw leri görürse ayarlı değerler içerisinde duruşa geçer.

Ayrıca cnc lerde home sw denilen oldukça pahalı (çünki çok hassas) sw var.
Tezgah ayarlanırken bunların ayarı çok önemlidir.
Bu yüzden kurulum için öperler.

Basit tezgahlarda limit sw ler seri bağlanır ve acil stopla aynı şekilde seri bağlanır.
Bu durumda sw gördüğü an anında durur ( duvara çarpmış gibi).

Kolay kullanım için, makinenizi elle-yön tuşları ile klavyeden parçanızda istediğiniz yere getirin mesela parçanın köşesine ya da çizimin referans noktasına.
Sonra ref all home tıklayın.
Bütün değerleriniz sıfır olacak.(önceden limit sw ve home sw yapılandırmadı iseniz , yoksa home gider)
Artık referans noktanız burası .
Elle başka yerlere gidin sonra goto zero tıklayın , referans noktanıza geri dönecek.
Dikkat etmeniz gereken bir şey var özel ayarlanmadı ise ki alışkanlık edinin , z yi olası çarpmalar kadar yukarı alın .
Olaki önce x-y sonra z hareket eder , bindirmeyesiniz.
İş bitmedi yarına kaldı makine kapatılacak , goto zero ile referansa dönün.
Kapatın kayıt soracak kaydet deyin.
Sabah aynı şekilde açınca ref all home tıklayın aynen devam.
Kaldığınız satırın numarasına kadar kodları getirin , run from here tılayın oradan başlayacaktır.
Tabi bunun için kod satırları ile hereketin ilişkisini yice öğrenmeniz gerek !!!
Deneme yanılma ile kendinizi test edin.
Ref all home gitti bindirdi ... kolayı var , mach3 ü kandır , gerekiyorsa rüşvet ver , caizdir .
Sürücü gerilimini kes i ref... tıkla gittiği yere kadar gitsin.
Eninde sonunda sıfır olacak , hah işte şimdi ver elektriği.
Ama tabii makine makul bir yerde duruyor olsun.
O makulu de siz buluverin artık.

ÖZET :
Mach3 , basit amatör işi bir program olmaktan çooook öte , ciddi bir cnc yazılımıdır !!!
CNC hakkında temel bilgileriniz yoksa sağını solunu kurcalamadan defaultları ve pin ayarları ve motor config ayarları ile devam edin.

Arkadaşlar makinamı kendim dizayn ettim 110cmx95cm ebadında ve her eksenin baş ve sonunda proxisity kullandım ama henüz sw tanımlamadım. Step per gibi değerleri gibi ölçümlerimi yaptım hatasız çalışıyor. Jog modunda motor hızını değiştirip makina hızını belirleyebiliyorum ancak makinaya bir iş verip kesime başladığımda aşırı yavaş yol alıyor. bunu çok karıştırdım ama bir türlü bulamadım. Bilgisi olan varmı? Teşekkürler.

Bir kaç resim koysan gözümüz şenlense...

Motor tuning / Velocity mm per min değeri nedir ?

Yürüttüğün ve şikayetlendiğin gcode lerden bir örnek koy bakalım...

X velocity= 1998.8 Y velocity= 1500 değerler bu, jog hızı gayet iyi ama mesela roadrunner, yürütme hızı çok yavaş. Corelde basit bir dikdörtgen çizdim ve lazycam de açıp post Gcode dedim. Starta basıyorum çalışıyor ama hız çok yavaş.

Kodları buraya eklemediğine göre önemli bir devlet projesi olsa gerek.
Hayır ola piredator mü yapıyorsun ?

Az yukarılarda bir yazıda cnc sadece mach3 demek değildir gibilerinden açıklamalarım vardı.
Aynısına sen de dahilsin.
Mach3 , gcode lerde ne yazıyorsa onu yapar !!!
Roadrunner i aç bak hızla ilgili ne değer var ?
İşte makinenin çalışacağı hız o değer.
Yeri gelir kod akışı içerisinde defalarca hız değişir...

Ne devlet sıırı ya? sadece cnc tezgahı işte, biraz bütçe ayırdım güzel bişey oldu, profil mazleme,hareketli kablo kanalları, dokunmatik lcd monitör gibi şeyler var işte. Ben mach3 te çok yeniyim Gcode ları bilmememi mağzur görün, illaki onuna öğreniriz. Roadrunner a baktım F60.000000 M3 S60.000000 G43H5 gibi şeyler var ama ben bunların ne olduğunu bilmiyoruz.

Bilmemek ayıp değil.
Ama öğrenmemek ayıp.
Hele bu devirde öğrenemedim gibisinden mazaretlere kafadan sıkılıyor haberin ola.

Ben ihtiyar ve aksi bir adamım , dersine iyi çalışmayanın vay haline .

Hocam teşekkürler, feed rate değerini karıştırınca oldu buiş. Şimdi kesim hızını ayarlayabiliyorum. Enkısa zamanda fotoğraf ve video paylaşacağım. Birde coreldraw da çizdiğim bir daireyi laztcam de açamıyorum. elip çizince elip daiseresl değilde köşeli olarak ekrana geliyor, çokgen gibi. hatta dairesel çizimler gösterilemiyor. Problem hakkında bilginiz varmı?

Örneğin coreldeki çizimim ve lazycam de karşıma çıkan ve makinanın yaptığı kesim resimlerini veriyorum. birtürlü yapamıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…