Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sürücü TB6560 , motorlarda 3A 2.2 Nm 8 kalolu güç kaynağınıda şimdilik Bilgisayar PSU sundan hallettim kasa Mdf den motorların yavaşlığı sıkışmalar var kasada biraz yüksek devirlere çıkınca tutukluk yapıyor. Şu an sıkışmaları halletmekle meşgulüm. X-Y olarak gayet güzel ve hassas çalışıyor. Sadece bu Z probe işi ile limit switchler ve manuel kontrol konusu kafama takılıyor gerisini yarın halledeceğim inşallah. ufak ufak çalışmaya başlarsa kendi kasasını kendi düzeltsin diye düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin. Kasa çalışmaya başlasın ilk işlerimden biriside Mach3 ekranını editlemek olacak Türkçe ve güzel bir ekran yapabilirsem burda paylaşırım. Esas uzmanlığım Bilg. Programcılığı. Bu arada MAch3 Alfacem postu lazım olan varsa ben bulduğum bir postu editledim eğer düzgün çalışırsa onuda paylaşırım.

Herkese kolay gelsin.

Arkadaşım Mach3 ekran tasarımı yapmakla herşey çözülmüyor ki...!

turgut bey özel mesaj atamıyorum size mesaj sayım yetmiyor size ulaşabileceğim bir telefon numarası varmı acaba ?

...Bilgisayar PSU sundan hallettim kasa Mdf den motorların yavaşlığı sıkışmalar var kasada biraz yüksek devirlere çıkınca tutukluk yapıyor. ...Z probe işi ile limit switchler ve manuel kontrol konusu kafama ...Herkese kolay gelsin.

Pc psu 12Volt çıkış verir.
Devreniz max 36V ile çalışır.
Neden bu kadar yüksek ?
Step motorlar devir yükseldikçe yüksek emk üretirler.
Bunu yenebilmek için kaynak gerilimi daha yüksek olmalıdır.
TB6560 larda bunun için chopper devresi var ve o yüzden 36V girişte dahi akımı gerekli seviyede tutabiliyor.
Bu görevde yukarıda dediğim dirençlerin işidir ve resimden görebildiğim kadarı ile 0,33 ohm.
Aynısından bularak üzerindekilerin bacaklarına lehimleyin (6 adet ) .
Öncelikle güç kaynağını halledinki sıkışıklıktan-güç kaybından kurtulun.

Dip sw lerden anlaşılan o ki 1/2 adım kullanıyorsunuz , 1/16 daha uygun.
Boştaki değeride 0 yapın.
Step motorlar ısınıyor diye korkmayın onlar zaten sıcak çalışır.
Ama el değmeyecek kadar da olmamalı.

Sağdaki 4 optik eleman girişler içindir.
Limit sw- es - probe filan.
Limit sw leri seri bağlarsanız hepsine 1 uç yeterlidir.
O optolar P 10-11-12-13 e bağlı idi yanlış hatırlamıyorsam.
Probe hangisine bağladı iseniz onu port and pin de belirtmelisiniz.
Optoları çalıştırabilmek için probunuz +12V ve 330 okm direnç ile bağlı olması yeter.
Yani 330 ohm seri direnç ile +12 ye değerken probe temas ettiğinde devre kesilir gibi...
Ya da basitce bir probe ise sadece temas anında devre varsa aynı şekilde +12V ve 330 ohm gibi direnç olması yeterlidir.
Optolar aktif olduğunda bağlı oldukları paralel port pin ini +5 Volt a çeker.
Her halükarda port and pindeki ayar gerektiği şekilde yapılmalıdır.

Manuel kontrole pek takılmayın.
Onun için ayrı bir kutucuk olması gerek.
Yoksa kendiniz yapmalısınız.
Paralel porttan gelen step/dir komutlarına benzer puls ler gerekir.
Uçlarda doğru olmalıki dışarıdan gelen puls ler mach3 tarafından doğru olarak algılanabilsin.
Devrenizle birlikte gereken belgeler gelmedi ise hyu68.com da hem belge bulabilirsiniz hemde çincenizi geliştirebilirsiniz.

Ekran değişikliğini artsoft forumlarında paylaşırsanız eminim eklerler vew herkes görmüş olur.

Bu karta bağlanan 15 pinlik el panelini bilgisayara bağlı Paralel Port ile birlikte kullanamazsınız. Ya paralel den süreceksiniz yada bilgisayar bağlantısını kesip 15 pinlik el paneli ile süreceksiniz.

Bu karta bağlanan 15 pinlik el panelini bilgisayara bağlı Paralel Port ile birlikte kullanamazsınız. Ya paralel den süreceksiniz yada bilgisayar bağlantısını kesip 15 pinlik el paneli ile süreceksiniz.

O zaman manuel kontrole uğraşmaya gerek yok anlaığım. USB gamepadlerden çakma bir manuel yapmak en iyisi.
Uğraşmak isteyen olursa diye bir örnek var aşağıda.
Tüm cevap yazanlarada ayrıca Teşekkürler.

Mach3 CNC with Joystick: Hooking up a machanical joystick and Start/Stop buttons to work with Mach3 CNC Software

Pc psu 12Volt çıkış verir.
...
Bu görevde yukarıda dediğim dirençlerin işidir ve resimden görebildiğim kadarı ile 0,33 ohm.
Aynısından bularak üzerindekilerin bacaklarına lehimleyin (6 adet ) .
....

Her bir dirence paralel olmak üzere toplam 6 adet lehimleyeceğim doğrumu anlamışım. 6 Adet üzerinde var bende 6 adet lehimleyeceğim toplam 12 adet olacak doğrumudur?

Şu an için acil değil ama sonra unuturum diye sorayım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Adi geçen karttaki dirençlerin renk kodları; Siyah (yada Mavi) + Kahve + Yeşil + Gümüş ve Kahve den oluşuyor. Fazla anlamam ama 0.67 Ohm çıkıyor hesabında. Buna göre uygulama doğru olacak mı?

Renkler hakkında kesin konuşamıyoruz(net değil).
O dirençlerin değeri tek tek 0,15 Ohm olduğunda max akım değeri ~3.3 A olur.
Genelde 2A için standart direnç 0,33 Ohm gibi oluyor(0,22 olanına da rastladım).
Dirençleriniz 0,33 ise sökme derdiniz olmaması için aynısından paralel bağlamanızı önerdim.

Özet olarak o direnç değeri 3,5 A için 0,14 Ohm , bulunabilir standart değer 0,15 Ohm , 2 tane paralel 0,33=~0,16 Ohm....

Uygulamalarda bu değerlerin doğruluğu gözlendi...
Resim TB6560 AHQ pdf lerinden alıntıdır...

41752238.jpg

.. USB gamepadlerden çakma bir manuel yapmak en iyisi.
...
Madem yazılımda kendine güveniyorsun yaz bir plug in .
Usb den in/out yönlendirebilirsin.
Örnekleri var.
Böylece paralel port pinleri yanında extraların olur.
Pokey gibi , smoth stepper gibi , XBox 360 gibi...

Dışarıdan bakış joystic hoş gözükür ama el çarkı çok daha geçerli ve pratik bir uygulamadır !

Not :
Yukarıdaki yazımda "Boştaki değeride 0 yapın" bu 0 olmalı idi , düzeltemediğim için burada belirtiyorum.
Bu değer sinyal gelmediğinde motorlardaki tutma akımı değeridir.
Nominal akımın yüzdesi olarak ifade edilir.

Yazılımda kendine güveniyorsan tanışmak isterim.

Renkler hakkında kesin konuşamıyoruz(net değil).
O dirençlerin değeri tek tek 0,15 Ohm olduğunda max akım değeri ~3.3 A olur.
Genelde 2A için standart direnç 0,33 Ohm gibi oluyor(0,22 olanına da rastladım).
Dirençleriniz 0,33 ise sökme derdiniz olmaması için aynısından paralel bağlamanızı önerdim.

Özet olarak o direnç değeri 3,5 A için 0,14 Ohm , bulunabilir standart değer 0,15 Ohm , 2 tane paralel 0,33=~0,16 Ohm....

Demek istedin herhalde

Evet sayın arkadaşım aynen doğru tespit.
sıfır virgül yazdığımı biliyorum ama forum editörü takılıyor sanırım.
Her neyse yanlış anlaşılmalara karşı yerinde ve doğru bir uyarı oldu.
Mesaj düzenleme henüz kapanmadığı için düzeltebildim.
Dikkatiniz ve uyarınız için teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,370
Son üye
docsu

Yeni konular

Geri