Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Düzeltme :
yüzde işareti ve sonrasında 100 (yüz ) yazınca editör tırtlıyor.
İki kez aynı hatayı tekrarladı.

Yazı ile : yüzde yüz olmalı...

1 adet ucuz gamepad ile keygrabber yardımıyla manuel kontrol denemeleri yapıyorum. X,Y,Z eksenlerinin kontrolleri gayet güzel bir tek dosya açma için tanımladığım tuşta problem çıkıyor.
Bunları halledr halletmez paylaşacağım.

Herkese kolay gelsin.

selam arkadaşlar;

bir sorum olacaktı bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. CNC Router için bir kontrol kutusu yapıyorum ve bu kutunun üzerine bağladığım butonlarla manuel olarak eksenleri hareket ettirmek istiyorum. 555 entegresi ile bir devre yapıp bu butonlara bağlasam paralel porttan çıkan kare dalganın yaptığı işi görür mü? Şimdiden teşekkürler.

Çok güzel ve faydalı bir soru. Ben de merakla bekliyorum tecrübeli arkadaşların cevaplarını.

Neden olmasın , gereken şartları sağladıktan sonra ?
50 Sayfa içerisinde hiç yazılmamış mı ? ilginç .
Genelde paralel port çıkışından çalışmak için düzenlenen kartların girişi haliyle 5 Volt seviyesindedir.
Sizin darbe üreteciniz bu seviyede ise olur.
Ayrıca duty cycle oranınız yüzde 5-10 civarında olsun.
Kartınıza bağlı olarak invert etmek gerekebilir yani yüzde 90-95 gibi.
Sadece step işareti yetmez malum , bir de direction işareti vermelisiniz.

Bunlarla ne kadar gittiğinizi göremezsiniz.
Ancak bir şeyler programlar ve 16*2-4 karakter lcd gibi bir ekranda gösterebilirseniz ne ala.
Bunları yapabilecekler böyle soru sormazlar diye düşünürsek konu dışı bir seçenek.

Basitce butonlar ve ya switch lerle mach3 ekranlarında görülebilecek şekilde , klavye haricinde bir şeyler daha kullanışlı olur.
İnput pin ayarlarında x++ , x-- gibi yönlendirmeler işinizi görür...

Son düzenleme:
cevabınız için teşekkür ederim. sistemi kurup deneyeceğim ayrıca pic ve lcd kombinasyonunu da deneyeceğim olumlu sonuçlanırsa burada da paylaşırım arkadaşlar kullanır. Olumsuz sonuçlanırsa da dediğiniz gibi yönlendirmelerle yaparım gerçi ben bilgisayardan bağımsız hareket ettirmeyi amaçlıyordum ama olmazsa öyle yapcam.

TB6560 ve ya benzeri bir kartınız varsa , hareket için pc ye ihtiyacınız yok demektir.
Ancak maksatlı hareketler için pc gerekir.

Madem piclerde ustayım diyorsunuz , internette güzel örnekler var.
En meşhurlarından biri " maximus " adlı çok güzel bir çalışmadır.
Her ne kadar pc kullanılsada projenin incelenmesi fikir verecektir.

Enterpolasyon da yapabilen bir diğer çalışma :
http://etd.lib.metu.edu.tr/upload/12605283/index.pdf

Hız ayarı yapabilen butonlarla sağ sol döndüren lcd de gösteren , girilen sayı kadar sonra durduran hazır çalışmalar var.(harmankaya gibi bir isim hatırlıyorum)
Tabii pic kullananlar NE555 gibi şeylere ihtiyaç duymuyorlar.
CCS ve ya PBP da çalışmalar bulmak mümkün.
Ne planladığınızı tam bilemediğim için sadece anahtar kelimeler yol gösterebilir diye düşündüm.

Edit :
Sürücü kartınız yoksa NE555 ve ya benzeri ile step motor süremezsiniz !

Son düzenleme:
sürücü kartım l297 + 2 adet l6203. bir de bişe soracağım akım ayar potansiyometresini bu devrede nereye bağlamam gerekiyor? hazır yapılmış bir kart vardı bunun üzerine malzemeleri dizdim çalıştı ama bu devreye bakarak kendim çıkardım hiç hata yok ama motoru bağlayınca 3a'lik sigortayı attırıyor. Çok yüksek akım çekecek bir motor da değil bağladığım.

Devre şeman için bir şeyler yazmak sallamak olur , ortada ne var ?
Senin devrede , hiç hata yok olmasına rağmen , çalışmaması ancak kapris ile açıklanabilir.
Elektronik parçalar kapris yapmayacağına göre demekki hata var.
Ya da söküp takarken bir şeyler yaptın.

Bu tip devrelerde akım ayar potu olmaz.
Yasak değil ama 0,2 ile 0,6 ohm luk pot , kendin yapmadı isen bulunmaz.

Stepper driver board with L297 and L6203

İnternet , senin gibi , L297-298-6203 mağdurları ile dolu .
Hepside bir kaç hüzünlü denemeden sonra çöpe atarlar.
Bir kaç sumocu inat etsede çoğu aklın yolunu seçer.

İlla dersen buralardayız...

yaptığım devre bu verdiğiniz. tek farkı L6203ün 2 numaralı ucu direk artıya bağlı. hakkaten kapris yapıyor... :) bütün noktaları ölçüyorum bütün değerler aynı herşey tam ama sigorta atıyor. Yüksek lisans tezim için uğraşıyorum o yüzden kendim yapmaya çalışıyorum ama olmazsa hazır alcam artık zaman daraldı... ilgimi çeken nokta bi devre çalışırken diğerinin çalışmaması.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
129,014
Kullanıcılar
451,242
Son üye
Tblade

Yeni konular

Geri