Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar birde bu makinanın divi zörü 1/4 dişli ve 5 hatve kayışla çalışıyor doğru açıda çalıştırmak için yazmam gereken degerleri nasıl hesaplarım

Merhaba arkadaşlar 3000x1500 mm ebatlarında CNC Router yaptık. Her şeyini hallettim. İki tane sorun çıktı bugün 3 saat uğraştım düzeltemedim. Sorunlar şöyle:
1- Y eksenine (Kramayer-pinyon) örneğin 2500 mm hareket veriyorum, hareket sonunda ölçtüğümde 2525 mm oluyor. Yani 25 mm fazla gidiyor. Kaldığı yerden tekrar -2500 geri git dediğimde tam olarak 2500 mm gidiyor. Yani fazla veya eksik gitmiyor. Mach3'te axis calibrasyon yapmama rağmen düzelmiyor.

2- İşlediğim programda 5-6 kere Z ekseninde aşağı yukarı hareket ettikçe parçaya dalma giderek azalıp bir süre sonra talaş kaldırmamaya başlıyor.

arkadalşlar benim ufak bir sıkıntım var. Elimde tb6560 kart ve 4 uçlu bipolar motor var lakin çalıştıramadım kartın üzerindeki switch lerle oynadığımda çınlama yada motor milinde sıkışma oluyor nasıl çözerim. eklediğim videoda mach3 ayarlarına bakabilirsiniz.

Senin sıkıntı ufak değil. Neresinden tutsan elinde kalır :)
Önce pin ayarlarını düzelt. Sonra motor tuning, sonra dipswitchlerini düzelt.
Enerjiyi kesmeden dipswitchlerle oynama.
Bunları yapamazsan özelden mail adresini gönder.
Yada profilimde benim adresim var mail at.

elimde kaldı zaten beceremedim :) ama sayenizde çözerim inşallah pin ve motor tuning ayarlarını yaptım. dip switch ayarınıda becerebilirsem olacak gibime geliyor.

merhaba arkadaşlar 4 eksen makinamda divizör problmi yaşıyorum divizörü 4.2 amper 4.5 n/m motorla çalıştırıyorum fakat motoro güç geldiginde bile divizörü elle çevire biliyorum buda malzemeyi işlerken bana sorun yaşatıyor freze malzemeye girdigi zaman gerekiz yere divizörü döndürüyor ve işledigim malzeme bozuluyor birde bu dönüşü mach 3 ekranı görmüyor yani a ekseni 0 daiken divizörü ben elimle çevirsem bile ekranda yine 0 gösteriyor bu arada bütün eksenlerde 4.2 amper 2.2n/M motor var yalnızca divizörde ki 4.5 n/M ve 48 volt 21 amper güç kaynagı kullanıyorum konuyla ilgili acil yardımlarınızı bekliyorum emegi geçen ve ilgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

herşeyi yazmışsın ama 4.5 nm motorun sürücüsünden bahsetmemişsin. harici sürücü kullanıyorsan kaç ampere ayarlı vs. belirtirsen iyi olur.

ayrıca motoru elle çevirdiğinde ekrandan koordinatlar değişmez. tabi "elle " kastın jog ise o ayrı.

herşeyi yazmışsın ama 4.5 nm motorun sürücüsünden bahsetmemişsin. harici sürücü kullanıyorsan kaç ampere ayarlı vs. belirtirsen iyi olur.

ayrıca motoru elle çevirdiğinde ekrandan koordinatlar değişmez. tabi "elle " kastın jog ise o ayrı.

motorların her biri için ayrı sürücü kullanıyorum 24-80 volt arası 7.8 ampere kadar bağlana biliyor markası (wantaı 2h microstep driver DQ860MA) birde üzerinde current table(peak=rmsx1.4) yazıyor ilginize ayrıca teşekkür ederim

motorların her biri için ayrı sürücü kullanıyorum 24-80 volt arası 7.8 ampere kadar bağlana biliyor markası (wantaı 2h microstep driver DQ860MA) birde üzerinde current table(peak=rmsx1.4) yazıyor ilginize ayrıca teşekkür ederim

Diğer motorlarıda elle çevirebiliyormusunuz?

diger x y ve z eksenleri direk vidalı milde çalıştıgı için bir sorun yaşamadım şuan o yüzden hiç denemedim ama diger motorları aynı özellikte başka bir karla divizörde çalıştırdıgım zaman yine elle döne biliyor tabi sadece motorun milini tutup çeviremiyorum ama divizöre bağlayıp aynayı döndermek için biraz zorladınmı çok rahat dönderilyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,254
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Geri