Mach3'e Alternatif CAM Programı Yapmak

Merakla bekliyoruz @mashadow bu yazılım için birde CNC tasarlayıp montajını yapmıştınız yazılımı denemeye başladınız mı?

GCode'ların nasıl çevrileceği, nasıl paketleneceği, nasıl pwm ye çevireleceği vs. gerçekten baya bir çalışma ister. Zamanında mach3'ü yapan şahıs nasıl oturmuş yazmış o zaman VB ile gerçekten şaşıyordum.

Bu sektörde artık neredeyse standartlaşmış olan GCode komutları aslında o kadar da kompleks bir yapıya sahip değil. Hatta farklı firmalar bazı özel sorunları halletmek üzere gcodelarının altından girip üstünden çıkmakta, kendileri de birşeyler katmak durumunda kalmaktalar, gözlemlediğim kadarıyla. Bu nedenle GCode aslında tam olarak herşeyiyle tastamam bir komut seti/haberleşme protokolü değil. Ve yine bu nedenle bizim yapmaya çalıştığımız interface kontrol kartı bize özel bir komut setiyle çalışacak, adına JCode diyelim şimdilik :D. Ama tabi ki ilk aşamada desteklemese de, piyasadaki halihazırda kullanılan yazılım ve donanımları kaldırıp çöpe atmak kimsenin işine gelmeyecektir. Bu nedenle projenin 2inci aşamasında kontrol kartımız ufak bir ayarla GCodeları da çalıştırabilecek şekilde düzenleniyor. (Mach3 ile kullanıma izin verilmeyecek, sadece piyasadaki bilinen CAM programlarının ürettiği gcode standartları ile uyumlu olarak, bizim masaüstü yazılımımız aracılığı ile çalışacak).

Haberleşme donanımsal katmanı RS232 veya RS485 olarak belirledik, sinyal üreticisi bilgisayar değil de kendi kontrol kartımız olduğu için, bilgisayar ile kontrol kartı arasında sadece JCode transferi gerçekleşiyor veri olarak. Başka bir pwm gibi bir çıkış yok pcden. Şimdilik işimizi görse de 200mhz de, 8 DMA kanallı, soft-pwm yapan ve ancak step motorları kendi sürücüleriyle beraber çalıştırabilen bir donanım var elimizde. İleride encoder ve closed loop işlemleri için bir çalışmamız olacak. Daha ileri de bu işlemci gücünün yetmeyeceğini düşünürsek, fpga gibi seçenekleri düşüneceğiz. Ama baya baya sonra.

Merakla bekliyorum bizim kullanabileceğimiz duruma gelse de bizde denek olarak kullansak programı :D
Yanlış hatırlamıyorsa yazılım haricinde bir interface kontrol kartı tasarlıyordunuz sanki ? Yanlış mı hatırlıyorum ?

Mach3 ile çalışan ethernetli kernel sorunu olmayan bir interface hiç fena olmaz hani :)

Hatırladıklarınız doğru, ancak daha önce de söylediğim gibi, Mach3 desteği kesinlikle olmayacak çünkü amaç zaten kendi açık kaynak yazılımımızı ve açık kaynak donanımızı size kullandırtmak. Denenebilir aşamasına gelindiğinde (tarih vermek istemiyorum yalan çıkıyor =)) her şekilde duyurusunu yapacağım.

Pc ile kart arasındaki haberleşme kolaylıkla ethernet şeklinde de düzenlenebilir, bunun yanında halihazırda RS-232 rs-485 şuana kadar denediğimiz ve sorun çıkartmamış bağlantı türleridir.
her türlü deneme yapabilirim. yeterki yerli yazılım olsun

Teşekkürler, bu forum, üyelerin ve özellikle sizin gibi deneyimli kişilerin desteği benim için çok şey ifade ediyor. İnşallah başarılı olacağız. Bu çok kapsamlı bir iş, yabancı firmaların belki 20-30 mühendisle 2 yıl arge yaptıkları bir konu, biz burada çok büyük şeyleri iddaa etmiyoruz. Çünkü 2-3 kişiyiz ve bütçemizin zaten sonuna da geldik. Elimizden gelenin en iyisini, ve tamamen yerli olarak yapacağız sizlerle de paylaşacağız. Neden Tormach markası gibi markalar bizim ülkemizde oluşmasın? Yerli cnc üreticileri kendi makinalarına kolaylıkla adapte edebileceği profesyonel bir yazılım ve donanıma sahip olmasınlar?. Kolaylıkla yazılımın arayüzünü değiştirip kendi firmalarının renklerini müşterilerine takdim etmesinler? Neden dandik vb makro dilleriyle yazılıma taklalar attırmak yerine profesyonel olarak C# programlama diliyle, halihazırdaki yazılıma gelişmiş apiler, komponentler, yeni JCodeları yazamıyorlar?

Neden son kullanıcı arayüzde kullanmadığı yerleri kaldırıp yazılımı aniden pcb delme makinasına özgü bir arayüze dönüştüremesin? Ya da sadece pcb kazıma işiyle alakalı ayarlar onu ilgilendirirken, tonlarca sayfa ayar seçeneği arasında boğuluyoruz. Plazma için ayrı, router için ayrı, frezeleme için ayrı programlar gerekiyor? Belki son kullanıcı olarak ben, spindle durduğunda bir arduino kartına özel mesajlar gönderip yanda başka birşeylerinde çalışmasını istiyorum. Belki sanayi 4.0 standartlarını kendi evimde denemek istiyorum? Ama mach3le hiçbirini yapamıyorum?

Belki de tek bir yazılım ve tek bir kontrol kartını dilersem 3D yazıcı için dilersem ikinci el aldığım bir freze makinasını retrofit yapıp cncye dönüştürmek için kullanmak istiyorum?. Sanırım başarılı olduk dediğimiz yer işte bu söylediklerimizi yapabildiğimizde olacak =).

Merakla bekliyoruz @mashadow bu yazılım için birde CNC tasarlayıp montajını yapmıştınız yazılımı denemeye başladınız mı?

Evet makinamız mekanik olarak bitti, sadece boyası ve bir takım "fantezi" diye adlandırdığımız şurda şu da olsun gibi geliştirmeleri kaldı. İlk aşama olarak şuan drilling kısmını ayağa kaldırıyoruz, hem masaüstü yazılım hem arayüz kontrol kartı bu doğrultu da gelişiyor. Makina bu arada hem plazma hem de matkap ile 26mm çapa kadar delik delebilen bir makina. Plazma kısmına henüz geçemedik, Ocak ayı gibi geçeceğiz böyle giderse. Şuan delik delme, havşa açma ve klavuz çekme işlemleri ile ilgileniyoruz. Gerekli doğru feed ve devirleri bulmaya çalışıyoruz.

Bence bu yazılım işi milli bir iş ve herkes elinden geleni yapmalı.Burada yazılım konusunda bilgisi ve yeteneği olanlar yardımcı olursa çok güzel olur.

açıklamalar hoş güzel.
elimden gelen her türlü desteği yapabilirim.

fakat açıklamada sevmediğim bir husus jcode olması. eğer amaç kart satmak program satmak ise jcode değil universal gcode destekli bir yapı olması gerekir. çünkü ben mesela solidcam ile post alıyorum başkası vetric serisi ile. kimisi farklı programlarla.

eğer ki bu program başka gcode kabul etmiyor gene kendi jcode unu üreten bir program ile çalışıyorsa pek fazla satacağını düşünmüyorum.

ülkemizdeki çoğu bu tarz makinelerde mach3 var. mach3 kullananların sıkıntısı görünümü.
bence mach3 yerine sizin programınız ve bu programı destekleyen kart ile universal gcode işlenecek halde olursa ülkedeki makineleri mach3 den kurtarır ve de güzel para kazanabilirsiniz.
kullanıcıya arayüz tasarımı ile vurun derim..

açıklamalar hoş güzel.
elimden gelen her türlü desteği yapabilirim.

fakat açıklamada sevmediğim bir husus jcode olması. eğer amaç kart satmak program satmak ise jcode değil universal gcode destekli bir yapı olması gerekir. çünkü ben mesela solidcam ile post alıyorum başkası vetric serisi ile. kimisi farklı programlarla.

eğer ki bu program başka gcode kabul etmiyor gene kendi jcode unu üreten bir program ile çalışıyorsa pek fazla satacağını düşünmüyorum.

ülkemizdeki çoğu bu tarz makinelerde mach3 var. mach3 kullananların sıkıntısı görünümü.
bence mach3 yerine sizin programınız ve bu programı destekleyen kart ile universal gcode işlenecek halde olursa ülkedeki makineleri mach3 den kurtarır ve de güzel para kazanabilirsiniz.
kullanıcıya arayüz tasarımı ile vurun derim..
Bu konuda sana katılıyorum eğer gcode konusunda lisansla ilgili bir sıkıntı yoksa başka kod aramaya gerek yok bence de!Siemens bile kendi kod sistemini çalıştıran Cnc kontrol ünitesi yapmış ama aynı cihaza gcode çalıştıracak parametre koymuş

Eneee ne kadan dikkatsiz okumuşum. Jcode da ne ki ? o_O

Merhabalar
Bu aralar yoğunluktan dolayı foruma pek giremiyorum.
Fakat konuyu baştan sona okumasamda ilgilendiğim bir konu.
Ben de yazılım konusunda destek olabilirim.
Benimde böyle bir girişimi vardı, 2d dxf okuyan cad programı yapmıştım.
Elimden gelen desteği verebilirim. ama sandığınız gibi bu konular basit değil.

Kolay gelsin.

Bu arada belirtmekte fayda var. Çoğu CAM programı(SolidCAM, mastercam...)motor olarak moduleworks kullanır

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,394
Son üye
ENESCAMUZCU

Yeni konular

Geri