makinam kapalıyken neden reaktiften ceza yazar?

sn mustafa sistemi outocad de çizip eklerim yakın zamanda evet iki tane trafo var biri 380v diğeri 460v 380v olan trafonun kompazyonu ayrı yapılmış 460v kompazyonu ayrı yapılmış ama ikiside tek sayac a bağlı.yapılan ölçümlerde kompazyon sıkıntısın 460v tarafındaki kompanzasyon panolarında olduğu anlaşılmış.nedeni arkadaşlarında bahsettiği gibi 800hp dc bir motorum var bundan kaynaklı harmonikler ölçümleri elimde var paylasıcam ama etik olmadığı içi paylaşmamam gerekli imiş!!!merlin gerin kompak şalterlerim var üzerlerınde ufak ekranlarda cektiği akımları gösteriyor onlardan bahsediyordum.yüklerle kompazyon aynı şaltere bağlı değil ayrı ayrı iki kompak var ama kompaklar aynı bara üstünde bağli ikinci kompak kompanzasyon panosunun beslemesi kompazyonu besleyen kompakta tam yükte ekranda 800a okuyorum diğer girişteki kompakta 250a okuyorum baralar cok geniş olduğu için o genişlikte bi pens ampermetrem yok yoksa ölçücem ama göstergeler beni yanıltıyo olabilir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Öncelik harmonik ölçümü yaptınızmı?
Yaptı iseniz kaçıncı harmonik var?
Kompanzasyonda harmönik reaktörü varmı?
Var ise uyumlumu?
Bahsettiğiniz sabit gruplar trafo gücüne göre seçilmişmi?
Bunlarda reaktör varmı?
Bu liste uzar gider.Siz biraz daha belirleyici olun,İnşallah bizde yardımcı olalım!!!

sn mustafa sistemi outocad de çizip eklerim yakın zamanda evet iki tane trafo var biri 380v diğeri 460v 380v olan trafonun kompazyonu ayrı yapılmış 460v kompazyonu ayrı yapılmış ama ikiside tek sayac a bağlı.yapılan ölçümlerde kompazyon sıkıntısın 460v tarafındaki kompanzasyon panolarında olduğu anlaşılmış.nedeni arkadaşlarında bahsettiği gibi 800hp dc bir motorum var bundan kaynaklı harmonikler ölçümleri elimde var paylasıcam ama etik olmadığı içi paylaşmamam gerekli imiş!!!merlin gerin kompak şalterlerim var üzerlerınde ufak ekranlarda cektiği akımları gösteriyor onlardan bahsediyordum.yüklerle kompazyon aynı şaltere bağlı değil ayrı ayrı iki kompak var ama kompaklar aynı bara üstünde bağli ikinci kompak kompanzasyon panosunun beslemesi kompazyonu besleyen kompakta tam yükte ekranda 800a okuyorum diğer girişteki kompakta 250a okuyorum baralar cok geniş olduğu için o genişlikte bi pens ampermetrem yok yoksa ölçücem ama göstergeler beni yanıltıyo olabilir
Firma ismini ve ölçüm yapan firmayı yazmazsanız,etik olarak sakıncalı olmaması lazım ama neyse :)
Şimdi ben şöyle anladım, yüklere giden yani işletmeyi besleyen şalter,250 amper çekiyor, fakat kompanzasyon panosuna giden şalter,800 amper çekiyor.
O şalterler kolay kolay yanlış ölçüm yapmazlar.
Bence bu 800 amper çekme hikayesi, harmoniğin,reaktörler üzerinden toprağa atılmasından oluşan harmonik akımları.O şalterdeki ampermetre aktif akımı değil,görünür aımı okuyor diye biliyorum.Eğer doğru naliz etmişsem,doğru anlamışsam,korkunç derecede harmonik akımı var.Kompanzasyon kapalıyken THD(I) yüzde kaç ki?

kompazyonda reaktörelerim var 3 dat panom var
1.pano: KBR harmonik filitre reaktörleri
Qn=50kvar ın=62A 460V 3 adet
Qn=75kvar ın=96A 460v 1 adet
KBR kandansatörler
Un Qn50hz 60hz
400v 17,4kvar 20,9kvar
415v 18,7kvar 22,5kvar
440v 21,31kvar 25,3kvar
480v 25,1kvar 30,1kvar
525v 30,0kvar 36,0kvar
cn=3x115,5uf
2tane 3x65,4uf
2,pano
Qn=75kvar In=96A 460v 4 adet reaktör
8 tane 3x 115,5uf kondansatör
8tane 3x 65,4uf kondansatör
3.pano
QN=75kvar In=96A Un=400V 2 tane reaktör
3tane 3x115,5uf
4tane 3x65,4uf
5tane 3x96,2uf kondansatör mevcut
160-125A NH sigoratalar ve KBR modell kontaktörler mevcut dizilişleri yukarıda belirtmiştim

Eskiden ,yaşı müsait olanlar hatırlayacaklardır,berberler ,aynı zamanda diş hekimliği yaparlardı.Resmen dükkanın arkasında dişçi olurdu.Şimdi tıp ilerledi,kanunlar değişti,artık yapamıyorlar.Sanırım şimdi de kompanzasyon işine girişmişler :)
Hocam sizin harmonik değerlerinizde reaktörle beraber,güçlendirilmiş kondansatör kullanılması lazım.Fakat depoda ne varsa kullanmışlar maşaallah.Ben kompanzasyon dersi okumadım.Bu konuda ne biliyorsam,bize malzeme ve hizmet kakalamaya( pardon satmaya) gelen firmalardan ve internet araştırmalarından öğrendim.Tabii ki mesaimin en az 5 saatini,1 yıl boyunca ,trafo dairesinde geçirerek.Eğer elektrik firmaları beni kandırmadılarsa,reaktör kullanılan sistemlerde,gerilim yükselir.Ve dolayısı ile,400 voltluk kondansatör kullanmak hiç iyi olmaz.
Ayrıca reaktör olan sistemlerde,reaktörsüz kondansatör kullanılamaz.Yani bir kondansatörde reaktör var,diğeri kafasına göre takılıyor, kendi halinde devreye girip çıkıyor diye bir şey olmaz.Eğer malzeme satmak için beni korkutmadılarsa,bu tip sistemler , rezonansa girerler.Sigortalar atar,hatta iş og kesicisinin açmasına kadar varır. belki de sizin kompanzasyon şalterinde 800 amper okuma sebebiniz de budur.Sonuçta bu panonun bu şekilde olması,sakıncalı diye biliyorum ben.
Sizin doğru dürüst bir pano yapmanız ya da yaptırmanız,şart gibi görünüyor.Eğer yatırım yapacaksanız,kaliteli malzemelere yatırım yapmanızı,ucuza kaçmamanızı öneririm.
En büyük ve rahatsız edici harmonik değerine göre tune edilmiş reaktör kullanmak lazım.Eğer bu da çözüm olmazsa,aktif harmonik filtreleme ile( 20-30 bin euroyu gözden çıkarmak lazım) sorun hallolur.
Fakat harmoniklerin verdiği sıkıntılar bellidir.Eğer sayacınız PF değil de cosfi okuyorsa,ceza yönünden size bir sıkıntısı olmaması lazım.Ceza yeme sebebiniz başka da olabilir.Öncelikle sisteminizi ineceleyin.Terslik varsa giderin/gidertin.Eğer hızlı yükleriniz varsa,daha hızlı bir kompanzasyon seçmeyi unutmayın( tristörlü sistemler ya da dinamik kompanzasyon gibi)

s.a beyler öncelikle söyle bir durum war kompanzasyonun en buyuk kondanstör u röleden yer değiştirerek 1 girise bagla benımde boyle bir problemim wardı entes sükrü bey' e bıldırdım bana böyle dedı ve uyguladım gercektende düzeldi istersen bir dene... 75 kw yi basa baglamanı tavsiye ederim...

s.a beyler öncelikle söyle bir durum war kompanzasyonun en buyuk kondanstör u röleden yer değiştirerek 1 girise bagla benımde boyle bir problemim wardı entes sükrü bey' e bıldırdım bana böyle dedı ve uyguladım gercektende düzeldi istersen bir dene... 75 kw yi basa baglamanı tavsiye ederim...
arkadaşımızın rölesi entes değil.
Entes olsaydı bile,sizin sorununuz rölenin,kondansatörleri iyi tanıyamamış olması olmalı.Entes röle,sistemi tanımak için,ilk kademeyi referans alır.İlk kademe büyük ise,daha sağlıklı sonuçlar elde eder.Bu yüzden ilk kademeye en büyük grubu alarak sorununuzu çözmüşsünüz.Kondansatörlerin değerini elle girerek te aynı sonuca ulaşabilirdiniz.

Size en kolayından şunu önerebilirim. iki adet trafonuz ve ve birinde 380 V diğerinden 460 V kullanıyorsunuz. O halde sayaç ile trafolar arasına tüm sistemi (heriki trafoyu) görecek şekilde akım trafolarını yerleştirip (OG tarafına), 380 V kullandığınız trafonun AG tarafına uygun güçte EKM yi bağlayarak sorununuzu çözebilirsiniz. Mevcut kompanzasyonlarınız çalışmaya devam edebilir yada kapatabilirsiniz (şayet EKM büyük seçilirse). Detay bilgi için Elkomsis dan Ahmet beye bir danışırsanız bilgi verir, butür güzel uygulamalar yaptı çünki.

Elektronik Kompanzasyon Modülü nün kısaltılmışıdır. Tristör anahtarlamalı ve her fazı bağımsız düzelten monofaze modüllerdir. web sitemizden teknik özelliklere bakabilirsiniz. OG ye bağlanacak ise modüllere trafodaki 30 derece faz farkını gideren bir yazılım yükleniyor.

pardon,ekm nedir acaba?

Forum istatistikleri

Konular
129,171
Kullanıcılar
451,521
Son üye
mccan_

Yeni konular

Geri