makinayı karta bağlayıp görev bitince frezeninde durmasını sağlamak

Senin ayarların çok değişik geldi bana :D 2. resimde enable 1-2-3 işaretli değil ve pinler falan yazılı değil nasıl oluyor bu kafam karıştı yapamadım pin port ayarlarını

Rölelerin üzerindeki akım değeri Ith denilen "ısınmadan" geçirebileceği max akım değeridir.
Aç-kapa yapabileceği değeri ifade etmez !
Kısa sürede sorun çıkar.
O röle ile bir kontaktörü kumanda et.
Uzun süre kullanabilirsin.
Kontaktör beğenmez isen ssr kullanabilirsin.

Rölelerin üzerindeki akım değeri Ith denilen "ısınmadan" geçirebileceği max akım değeridir.
Kısa sürede sorun çıkar.

Kondaktör güzel fikir ssr nedir ?

Kısa sürede sorun çıkar.

teşekkürler...
bende halihazırda kontaktor var
start stop kumanda ile kontaktörü ordanda makitayı açıp kapatıyordum.
şimdi ben yine ayrıntılı yardıma ihtiyacım var.
ben kontaktörü değilde kumandayımı röle ile kontrol edecem.
yada en iyisi ben yarın fotoğrafları sergileyeyim burda :)

Baya bir deneme yaptık. :D mehmetkose abide baktı ayarlara kurcaladık programı alt üst ettik ama rolede TIK yok. :D

... kontaktörü değilde kumandayımı röle ile kontrol edecem...

Kontaktörün bobinine giden uçlardan birini kes.
Elinde 2 uç var.
Bunu rölenin uçlarına bağla.
Temel mantık bu.
Lakin zaman zaman manuel çalıştırma gerekebilir.
Bu durumda birde manuel anahtarı yani rölenin uçlarını kısa devre edebilecek bir anahtar takmanın yararı olacaktır.

Uğraştığın gerilimler tehlikelidir , ve pek anlamıyor gibi gözüküyorsun bu taraftan.
Uzaktan kumanda ile forum yazıları ile yol almak tehlikeli olur.
Bilen birinden yerinde yardım al !!!

----
SSR = SolidStateRole ...

Bazı deyimlere açıklık getirmek lazım.
RÖLE:
role1.jpg

Elektromanyetik çalışan bir devre elemanıdır. Yani üzerinden akım geçtiği zaman çalışan devre elemanıdır. Röle; Bobin, Palet ve Kontak olmak üzere üç bölümden meydana gelir. Bobin kısmı rölenin giriş kısmıdır. Palet ve kontak kısmının bobin ile herhangi bir elektriksel bağlantısı yoktur."Röle", başka bir elektrik devresinin açılıp kapanmasını sağlayan bir elektriksel anahtardır. Bu anahtar bir elektromıknatıs tarafından kontrol edilir. 1835'te Joseph Henry tarafından icat edilmiştir.

Röleler, üzerinde bulunan elektromanyetik bobine rölenin türüne uygun olarak bir gerlim uygulandığında bobin mıknatıs özelliği kazanır ve karşısında duran metal bir paleti kendine doğru çekerek bir veya daha fazla kontağı birbirine irtibatlayarak bir anahtar görevi yapar.
Röleler hem A.C. hem D.C. ‘de çalıştırmak üzere kullanılabilirler.
Röle - Vikipedi

KONTAKTÖR:

Kontaktör, bir elektrik devresini başka bir devrenin kapanması ile kapatan veya açan elektromekanik bir alettir. Genelde elektrik motorlarının uzaktan kontrol edilmesinde kullanılır. "Normalde açık" ve "normalde kapalı" olmak üzere iki türü vardır.
Kontaktörün üzerinde iki devre vardır. Bunlardan biri uyartım devresi diğeri kontak devresidir. Uyartı devresinde genelde 12, 24 veya 220 V, Kontak devresi genelde 220 V ve üzerinde gerilimde olur. "Normalde kapalı" tipte, uyartım akımı yoksa kontak devresi kapalıdır.
Uyartım devresinde akım olduğunda veya akım kesildiğinde bir selenoid tarafından hareket ettirilen sürgü, kontak pabuçlarını, kontak plakalarına bastırır veya çeker. Bu sayede düşük voltajlı veya akımlı bir devre yüksek voltajlı veya akımlı bir devreyi kontrol etmiş olur.

Büyük güçteki elektro manyetik anahtarlara KONTAKTÖR denilir. Röleler düşük akımlar ile çalışırlar. Yani kontaktörler ve RÖLE arasındaki fark, kontaktörler büyük güçlü elektro manyetik anahtarlardır, röleler ise; küçük güçlü elektro manyetik anahtarlardır. Çalışma mantıkları aynıdır.

Kontaktör - Vikipedi

SSR:

images-gdfg5.jpg

İçerisinde mekanik parça bulunmayan, elektronik malzemeler kullanılarak yapılan anahtarlama cihazına “SSR - Solid State Relay” denilmektedir.
Türkçe karşlığı olarakta çoğunlukla elektronik röle olarak kullanılmaktadır.
UYGULAMA YAPISI; RÖLE ve KONTAKTÖR'de işlemler mekanik anahtarlama ile apılırken SSR de anahtarlama Elektronik yapılmakta ve mekanik hareket eden bir parça bulunmamaktadır.

Bil Otomasyon - Solid State Relay SSR SCR Soutucu

teşekkürler...
bende halihazırda kontaktor var
start stop kumanda ile kontaktörü ordanda makitayı açıp kapatıyordum.
şimdi ben yine ayrıntılı yardıma ihtiyacım var.
ben kontaktörü değilde kumandayımı röle ile kontrol edecem.
yada en iyisi ben yarın fotoğrafları sergileyeyim burda :)

Kazım abinin demek istediği, yüksek güçte cihazları röle ile çalıştırdığında, röle cihazlarının çektiği akıma dayanamayıp su koyuverecektir. Bunun için daha anahtarlamada, yüksek akımlara dayanabilen bir Kontaktör kullanman. Kartındaki Röleden Kontaktörü açacaksın oda cihazına elektrik verecek.
Şu an taktığın sistemde Cihazın direk Röleye bağlı, Cihazla Röle arasına bir Kontaktör bağladınmı iş çözülmüş oluyor.

Kolay Gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,290
Kullanıcılar
451,725
Son üye
UMUT.0151

Yeni konular

Geri