makinayı karta bağlayıp görev bitince frezeninde durmasını sağlamak

Kontaktörün bobinine giden uçlardan birini kes.
Elinde 2 uç var.
Bunu rölenin uçlarına bağla.
Temel mantık bu.
Lakin zaman zaman manuel çalıştırma gerekebilir.
Bu durumda birde manuel anahtarı yani rölenin uçlarını kısa devre edebilecek bir anahtar takmanın yararı olacaktır.

Uğraştığın gerilimler tehlikelidir , ve pek anlamıyor gibi gözüküyorsun bu taraftan.
Uzaktan kumanda ile forum yazıları ile yol almak tehlikeli olur.
Bilen birinden yerinde yardım al !!!

----
SSR = SolidStateRole ...

bende tam işte o konuyu soracaktım
manuel anahtar konusu
işte benim buna ihtiyacım var
ama önce röle + kontaktör işini halletmem lazım

herkese merhabalar
spindle olarak kullandığım makitayı karta bağladım
ve mach3 kontrol etmeye başladım
aşağıdaki start-stop ile kontaktörü uyarıyorum ordan çıkan elektiriği karttan geçirip
ordan makitaya gönderiyorum.
KAZIMUGUR beyin tavsiyesi ile röleyi(kartı) kontaktörü çalıştırmak için kullanmak nasıl olacak işte benim resimler aşağıda ayrıntılı anlatırsanız çok makbule geçer
teşekkürler sağolun

Biraz acil çizdim,profesyonel arkadaşlar doğrularsa bu şekilde yapabilirsiniz.

gerçekden çok teşekkürler
bu durumda karttın yükünde eskisine göre bir değişme olurmu
şuanda kontaktör çıkışına kart ortan makitaya gidiyor
bu röleyi resimdeki start-stop yerine kullanmak daha yerinde bir çözüm olurmu ?
bilmiyorum sadece fikir

''Bir su tankı düşünün bu tankın içindeki suyun seviyesi gerilimi,vanadan akan suyun debisi akımı,vananın çapı direnci,tankın kapasitesi ise gücü ifade eder'' diye öğretmişlerdi bize.Kontaktörü rölenin daha yüksek akımlara karşı kullanıldığını düşünün,ikiside sonuçta düşük voltajlarla yüksek voltajları ve akımları kontrol eden elektromekanik parçalardır,röleler sık kullanımlarda veya üzerinde yazan akım değerlerinde yada daha yüksek akım değerleri ile çalıştığında kontaklardaki aç-kapa durumundaki arklar sonucu sık arıza veren elemanlardır,kontaktörler ise kontakları üzerinden daha fazla akım geçirecek şekilde imal edilmiş genelde endüstri cihazlarında(motorlar-ısıtıcılar vb)kullanılan ve arıza oranı rölelere nazaran çok daha az olan elemanlardır.
Bu bağlantıda biz gücü röleden alıp kontaktöre verdik,tabi eski bağlantınıza göre daha sağlam olacaktır.

@freedom33
Çizdiğin şemada kontrol kartındaki röle ,bütün makitanın akımını çekecektir.Kontrol kartındaki röleyle kontaktörün bobinini çektirip,220 voltu kontaktörün kontaklarından geçirilirse motorun bütün akımı kontaktör üzerinde kalır.

Haklısın dostum acele edince:) bide şimdi kontrol eder misin?

Forum istatistikleri

Konular
129,290
Kullanıcılar
451,725
Son üye
UMUT.0151

Yeni konular

Geri