mini cnc projem grbl

Kolay gelsin. Bekliyoruz bitiş haberini.
Bende 300x300mm lik bir mini cnc yapmayı düşünüyorum sabit köprü hareketli tablalı.
Kontrol için ardunio kullanmakmı mantıklı sizce. Daha önce hiç kullanmadım. Ben lptli mach3 kontrol kartı düşünüyorum.
Ardunio nun mach3 karta göre avantajı varmı?
Merhablar,300x300mm boyutlarında bir makineyi Arduino ile kontrol etmek daha mantıklı bana kalırsa. Çünkü proje boyutlarınız fazla büyük değil , yüksek ihtimalle küçük motorlar tercih ediceksiniz.Cnc Shield ve A498 step motor sürücüleri ile güzel bir sistem oluşturulabilir.Arduinonun Lptli kartlara karşı avantajı usb ile kontrolu ve fiyatıdır bana kalırsa,Arduino klonları dahi 30-40 TL arasında bulunabiliyor ve sabit köprü bu boyutlar için iyi bir tercih :) . Saygılar ağabey bu arada :)

Merhablar,300x300mm boyutlarında bir makineyi Arduino ile kontrol etmek daha mantıklı bana kalırsa. Çünkü proje boyutlarınız fazla büyük değil , yüksek ihtimalle küçük motorlar tercih ediceksiniz.Cnc Shield ve A498 step motor sürücüleri ile güzel bir sistem oluşturulabilir.Arduinonun Lptli kartlara karşı avantajı usb ile kontrolu ve fiyatıdır bana kalırsa,Arduino klonları dahi 30-40 TL arasında bulunabiliyor ve sabit köprü bu boyutlar için iyi bir tercih :) . Saygılar ağabey bu arada :)
mach3 kullanmayı planladığım için nema 17 motor ve tb6560 sürücü almayı düşünüyorum belki değiştiririm senin dediklerine bakarım.

Saygılar ağabey bu arada :)
sanada sevgiler kardeşim :)

Fiyat/kalite oranı göz önüne alındığında (ayrıca fiyat farkı da az),
A4988 yerine DRV8825,
TB6560 yerine TB6600,
sürücüleri öneriyorum.

300x300mm boyutlarında bir makineyi Arduino ile kontrol etmek daha mantıklı bana kalırsa.

Doğrudan makine büyüklüğü ile orantılı olduğunu söylemek zor.

Benim bunu taktığım en büyük tezgah 2,10 x 3,20 lik tezgah. 3KW Y, 1,5KW X, 0,75KW Z, 6KW spindle ile. 40m/dk lık bir yapı. Gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Tezgahın hakkı değil ama hatasız çalışması beni daha fazla alakadar ediyor. Kartla hassasiyetimi bozmadan maksimum 14m/dk hıza çıkıyor. Zaten ebattan dolayı ahşap işleme tezgahım.

"GRBL Kontrol Kartı, Arduino UNO, chilipeppr" başlıklı konu işinize yarayabilir.

montaj, parca beklemeye gecti.

Ekli dosyalar

• 20171228_165232.jpg
    20171228_165232.jpg
    157.1 KB · Görüntüleme: 90
  • 20171228_171058.jpg
    20171228_171058.jpg
    206 KB · Görüntüleme: 95
  • 20171228_183255.jpg
    20171228_183255.jpg
    172.7 KB · Görüntüleme: 98
Kolay gelsin.Güzel bir çalışma olacağa benziyor , takipteyim.Krom miller kaç mm?Vidalı mil olarak ne kullanmayı düşüyorsunuz?

8 cap trapez vida yapcam duruma göre bilyali vidaya gecerim diyorum
miller 16lik x y, z 12lik

Projenizde başarılar dilerim. 200mm x 200mm bir mini router yaparak cnc dünyasına ilk adımımı atmış oldum bende. parçaları 3D printerda bastım. nema 23 step motorları a4988 (2 amper) ile kontrol edebiliyorum. drv8825 (3 amper) tavsiyemdir. üzerindeki pomlar ile gücü ayarlayabiliyorsunuz 4 kademe. 8 lik mil ve lineer rulman kullandım, yetiyor. sigma profiller kullandım. Hatta resmini koyayım. Bu arada Cnc shield gerçekten ucuza geliyor.

Benim çözemediğim olay Cnc shield üzerinde x+ ve x- var bunlara sınır anahtarı bağladım ama hareket verdiğimde step motor durmuyor. Bir başka sorun ise spindle ı elinizle açıp kapatmanız gerekiyor ama kart üzerinde onun da pinleri var. Doğru bir GRBL kullanmak gerekli sanırım.

Sanırım Mach3 de böyle sorunlar yoktur :) ama fiyat bakımından cnc shield tercih etmiştim. Hatta Çinden almıştım. set olarak da satılıyor çinde zaten çok ucuz. a4988 ve drv8825 li anlardan birer tane alın bence, nema 17 lere 8825 fazla gelirse gürültülü çalışabilir.

Sonu hayırlı biter insaallah. Ne kadar guzel hergün yeni bu merak ve akıma katıliyor. :) bu arada benim yaptıgım makinanın parcalarinıda cinden almıştım. şuan durum nedir bilinmez fakat ucuz türkiyeye göre

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,918
Son üye
pratender

Yeni konular

Geri