Motor kontrol devremde bir sorun

Arkadaşlar selamlar, 2 gündür sürekli araştırıyorum ve uğraşıyorum.
Defalarca devreye baktım bir kısa devre vs. söz konusu mu diye ancak kısadevre bulamadım.
Sorunum şu.
Devrede iki ayrı motoru kontrol edecek donanım mevcut. Kontrollerden birisi 12v redüktörlü araç cam silecek motoru bağlı. Sorunsuz bir şekilde çift yön çalışmakta.
Diğer kontrol bölümünde ise, 2 adet 12-24V çift yönlü redüktörlü motor bağlı. İki motor da aynı yönde dönmekte.
Bu motorlar da sorunsuz çalışıyor, herhangi bir ısınma ya da sorun söz konusu olmuyor.

Ancak, bu 2 adet 12-24v motoru çalıştırdığımda, diğer 12v luk motor da çalışmaya başlıyor.
Yine ilave olarak, diğer motor sadece tek yönde çalışıyor. Yani 12-24v motor sadece sola dönerken 12V motor çalışıyor, sağa döndüğünde hiçbir problem olmuyor.

Önce kaçak vs. vardır diye düşünmüştüm.
Ancak biraz araştırdım, motorlarda +fazlı -fazlı diye bir olayla karşılaştım ve ilk defa duyuyorum.
12.24v motor çalıştığı esnada kutup değiştiğinde etkileyebiliyormuş.
Motor enerji girişlerinin önüne diode bağlarsanız sorun çözülür denildi ancak, ben bir de işi bilenlere sormak istedim.
Bu sorun tam olarak nedir ve nasıl çözerim...

Şimdiden teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
devrede yapışık kontak yada diyok arzası oladilir sistem akında yeterli bilgi ver memişsin dc motor larda bir sorun yok + - yer değişti zaman dc motorunda yünüdeyişir.

Buraya yazmayı unuttum kusura bakmayın.
Arkadaşlar motor enerji bağlantılarına paralel 100nf kondansatör bağladım sorunum çözüldü. Teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri