Multimetre ile bir led in çalışıp çalışmadığını anlamak fakat değişik yoldan

gamez34

Üye
s.a herkese
led i yakmadan (ışıldamasını sağlamadan) çalışıp çalışmadığını test etmek istiyorum. Multimetreden direnç kısmını seçip mi yapıcam ? mantığını birisi anlatabilir mi ?
Yani multimetreden test kısmını seçip lede deydirdiğimizde led yanıyor parıldıyor yani ben bu olmadan hiç içinden elektrik geçmeden çalışıp çalışmadığını anlamak istiyorum nasıl yapıcaz ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kablo kontrol kalemi ile bulabilirsiniz led in bir bacağını parmağınızla tutup diğer ucuna kontrol kalemi ile tuttuğunuzda ışığı yanar aynı zamanda öter google da aratırsanız bulursunuz bu şekilde (kablo kontrol kalemi) sarı rengi var

kablo kontrol kalemi ile bulabilirsiniz led in bir bacağını parmağınızla tutup diğer ucuna kontrol kalemi ile tuttuğunuzda ışığı yanar aynı zamanda öter google da aratırsanız bulursunuz bu şekilde (kablo kontrol kalemi) sarı rengi var
Hocam beni yanlış anlamışsın. Ben bu dediğin olayın tam tersi şekilde kontrol etmek istiyorum. Yani led içine akım girmeden (parıldamadan) çalışıp çalışmadığını anlamak istiyorum ve bu sanırım direnç ölçme kısmından yapılıyor fakat emin değilim o yüzden soruyorum.

Hocam beni yanlış anlamışsın. Ben bu dediğin olayın tam tersi şekilde kontrol etmek istiyorum. Yani led içine akım girmeden (parıldamadan) çalışıp çalışmadığını anlamak istiyorum ve bu sanırım direnç ölçme kısmından yapılıyor fakat emin değilim o yüzden soruyorum.
iyide dediğim şekilde led yanmaz led e zarar vermez dediğim bu olay kalemi tuttuğunuz da devre tamamlayıp sinyal öter ve ışığı yanar yanlış anlama leddin ışığı değil kalemin ışığı ve sinyalda öter aynı zamanda sadece böyle ben çok şeyi bu şekilde kontrol ediyorum multimetre kullanmayı bilmiyorum
farklı ölçüm tipleri var en basit kablo kontrol kalemi bu iş için

iyide dediğim şekilde led yanmaz led e zarar vermez dediğim bu olay kalemi tuttuğunuz da devre tamamlayıp sinyal öter ve ışığı yanar yanlış anlama leddin ışığı değil kalemin ışığı ve sinyalda ötör aynı zamanda sadece böyle ben çok şeyi bu şekilde kontrol ediyorum
hmm ozaman ben yanlış anlamışım hocam. Ben ledin ışığı yanıyor sandım bakayım o alete bir

Elektrik geçmeyecek yok böyle alet icat peki nasıl kontrol edecek koklayacak mı, röntgen mi çekecek nerden buluyorsunuz böyle şeyler. Trans vb. pek çok elekt. devre elemanının kontrolünde ölçü aletinden elektrik verilerek bakılıyor! Yawuz58 in bile bahsettiği yöntemi yapma onda bile elektrik geçiyor elektrik devresine eleman koyacaksın kontrol ledi yanacak ama elktrik geçmeyecek, denize düşeceksin ama kuru çıkacaksın demek gibi bir şey!

Elektrik geçmeyecek yok böyle alet icat peki nasıl kontrol edecek koklayacak mı, röntgen mi çekecek nerden buluyorsunuz böyle şeyler. Trans vb. pek çok elekt. devre elemanının kontrolünde ölçü aletinden elektrik verilerek bakılıyor! Yawuz58 in bile bahsettiği yöntemi yapma onda bile elektrik geçiyor elektrik devresine eleman koyacaksın kontrol ledi yanacak ama elktrik geçmeyecek, denize düşeceksin ama kuru çıkacaksın demek gibi bir şey!
by lent usta benide güldürdün denize gireceksin ama kuru çıkacaksın. yanlış anlamışsınız sanırım led i yakmadan nasıl anlarım diyor led den akım geçmesinde sorun olmuyor led i yakmadan kontrol etmek istiyor yansa ne olacak sanki demekki kendine göre bir sebebi var

by lent usta benide güldürdün denize gireceksin ama kuru çıkacaksın. yanlış anlamışsınız sanırım led i yakmadan nasıl anlarım diyor led den akım geçmesinde sorun olmuyor led i yakmadan kontrol etmek istiyor yansa ne olacak sanki demekki kendine göre bir sebebi var
Abi kusura bakma senin lafına muhalefet etmek istemem senin yöntemini mesajımda kullandım ama yanlış anlama yok, adam öyle diyor akım girmesin demiş tartsan olmas satsan olmaz üflesen olmaz ağzı yok dili yok nası olcak

tamam arkadaşlar okadar da vurmayın elektrik konusunda bilgisizim işte. Akım girsin ama lambayı yakmasın bende test edeyim sağlammı değilmi. Multimetre ile nasıl olur bu anlatacak olan var mı ? direnç ölçme kısmındanmı yapıcaz

tamam arkadaşlar okadar da vurmayın elektrik konusunda bilgisizim işte. Akım girsin ama lambayı yakmasın bende test edeyim sağlammı değilmi. Multimetre ile nasıl olur bu anlatacak olan var mı ? direnç ölçme kısmındanmı yapıcaz

aynen direnç veya diyot ölçme ile ölç ayrıca led yanmaz ohm değerlerinde.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri