Multimetre ile bir led in çalışıp çalışmadığını anlamak fakat değişik yoldan

aynen direnç veya diyot ölçme ile ölç ayrıca led yanmaz ohm değerlerinde.
peki hocam led bozuksa değer olarak ney gösterir çalışıyorsa ney gösterir aradaki ayrım nedir ? heniz gelmedi multimetre cihazı kendi kendime test edemiyorum, o yüzden ön bilgi olsun diye soruyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
hiçbir değer göstermez flamanlı amül gibi düşün içindeki flaman kesince ampülde çalışmıyor.

Ohm değerinde bile led yanabilir avometre de iki uçtan küçük bir gerilim uygulayarak direnci ölçüyor nihayetinde, ha şu olabilir mesela avometreyi kiloohm değerlerine alıp iki ucu tuttuğumuzda değişken kohm değerleri gösteriyor alet. Böyle kohm kademelerinde ölçüldüğü zaman ledi yakmadan direnç gösterebilir. Eğer avometre hiç değer göstermezse ledin bozuk olduğu şeklinde yorumlanabilir.

ben yine soruyu anlamadım, led i yakmak demek patlatmak mı yoksa ışıldamadan ölçmek mi, daha önceden de bi arkadaşın dediği gibi gerilim uygulamadan ölçüm yapmak imkansız. ledler öyle kolay patlamaz multimetreyle falan led de bir diyottur özel bi diyot değilse tek taraftan akım geçirecektir, alın sesli kısa devre kontrol yerine prob1 - led1 ve prob2-led2 leri bağla ses çekmazsa led1 ve led2 yi yer değiştir ledi ters bağla , yine ses gelmezse patlamıştır. :/

ben yine soruyu anlamadım, led i yakmak demek patlatmak mı yoksa ışıldamadan ölçmek mi, daha önceden de bi arkadaşın dediği gibi gerilim uygulamadan ölçüm yapmak imkansız. ledler öyle kolay patlamaz multimetreyle falan led de bir diyottur özel bi diyot değilse tek taraftan akım geçirecektir, alın sesli kısa devre kontrol yerine prob1 - led1 ve prob2-led2 leri bağla ses çekmazsa led1 ve led2 yi yer değiştir ledi ters bağla , yine ses gelmezse patlamıştır. :/
böylece tüm denenen ledler bozulacaktır test yapan kişi hepsini bozuk sanacaktır

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri