NÖTR HANGİ DURUMDA ADAMI ÇARPAR

Ana sigortadan once notr ile toprak birlestirilmez diyen birinin elektrikci oldugundan suphe duymak lazim muhendis ve teknisyenlerin tabiriyle "sokaktaki elektrikci" nin yapacagi yapsada tam anlamiyla bilincli yapabilecegi birsey degildir bu şönt olayi ama ben asla ve asla ana panoda notr ile topragi sont lemeden tesisi teslim etmem sebeplerine gelince
1- notr hatti kopmalarinda tesisdeki alicilarin korunmasi
2- monofaze yukler bulunan trifaze tesislerde dengesiz yuk dagilimindan kaynaklanan yildiz noktasi kaymasi nin bloke edilmesi
3- trafonun notr busing inde olusan kirilma,catlak,gevseme gibi durumlarda tesisi korumak
Not; tesiste notr hattini korursak tesisi korumus oluruz arkadaslar
Konunun aslina bakacak olursak notr iletkeni ;
kopma durumlarinda,backup da ve yildiz noktasinin kaymasinda ayricada harmonik degismesinde carpar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Slm sayın fatih özdamar..TT sistem için mi diyorsun yoksa TN sistem için mi diyorsun? Bunu belirtiemisin...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ÖKSÜZCOCUK sana sokaktaki elektrikçi diyen olmadıki neden üzerine alındın
hem bu soruda TN ve TT Sistem ne alaka onu açıklayabilirmisiniz bana lütfen
ve TT-TN sistemlerinin çalışma ve işleyişini bu terimlerin ne anlam taşıdığını GOOLE a bakmadan açıklarmısınız bana :)
bende öğrenmek istiyorum yanlışım varsada düzeltirim özürümüde dilerim
SAYGILAR

Son düzenleme:
Aynı dili konuşabilmek ve doğru sonuca daha hızlı gitmek adına : TN sistemlerde toprak ile nötrün birleştirilebiliyor olması konusu herkesçe net sanırım.
TT sistemlerde birleştirilir mi sorusunu iki yönden tartışalım : 1- Teknik olarak mümkün mü, ne gibi sakıncaları ( veya artıları ) var
2- Türkiye'deki mevzuat buna müsaade ediyor mu?
Sağı solu dağıtmadan basitçe düşünmemiz gereken noktalar bunlar.

Aynı dili konuşabilmek ve doğru sonuca daha hızlı gitmek adına : TN sistemlerde toprak ile nötrün birleştirilebiliyor olması konusu herkesçe net sanırım.
TT sistemlerde birleştirilir mi sorusunu iki yönden tartışalım : 1- Teknik olarak mümkün mü, ne gibi sakıncaları ( veya artıları ) var
2- Türkiye'deki mevzuat buna müsaade ediyor mu?
Sağı solu dağıtmadan basitçe düşünmemiz gereken noktalar bunlar.

slm sayın hiçbirşey hocam...Bence bu tartışmamıza gerek yok...Bu forumda defalarca bu tartışıldı..Sonuç malum: Sıfırlama çok tehlikeli ve sakıncalı bir uygulamadır..saygılar...

ve TT-TN sistemlerinin çalışma ve işleyişini bu terimlerin ne anlam taşıdığını GOOLE a bakmadan açıklarmısınız bana :)
SAYGILAR

Burada çok detaylı bir tartışma var....Kafandaki tüm sorular yanıtsız kalmaz sayın fatih özdamar...

https://www.kontrolkalemi.com/forum...runma/7840-ag-tesislerinde-tt-tn-sistemi.html

SAYGILAR
Bilgi öğrenmek için google a bakmama gerek yok ; amacım referans göstermek ; saygısızlık yapıyorsunuz......

ayrıca sıfırlama kesinlikle kabul edilmeyecek birşydir onda hem fikiriz ama sıfırlama nerde ve nasıl yapılırsa tehlikelidir asıl derdimiz bu değilmi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,824
Kullanıcılar
450,912
Son üye
mustafatlanm

Yeni konular

Geri