NÖTR HANGİ DURUMDA ADAMI ÇARPAR

TT Sistemde nötr ile topraklama iletkeninin ancak toprakta -dolaylı olarak- birleştiğini hepimiz biliyoruz..Sisteminiz TT ise ( Türkiye'de olduğu gibi) bu hem yasaktır hem yanlıştır. Ama ben TN sistemlerden bahsediyorum...Ana sigortadan önce birleştiremezsin, mutlaka trafoda birleştirirsin deseniz anlardım...Ama hiç birleştirilmez demeniz ilginç. TN sistemlerde de mi birleştirilmez...
Ayrıca ben onursal üyelik ve kariyer derdinde değilim, doğru bildiğimi savunur, yanlışımı gördüğümde de özür dileyip düzeltirim..Bizim meslekte asla gurur öküzü olunmaması gerektiğini, bunun hayatımıza mal olabileceğini biliyorum...Belki oruçlu olmamızın da etkisi vardır üslubumuzda..Ama özetle, teknik olarak TN sistemlerde toprak ile nötrün birleştirildiği ve tek iletken olarak iç tesisatta dolaştırıldığı konusunda ısrarcıyım. Belge ve resim için şu an çok zamanım yok, ama izah edebilirim.
slm hiçbirşey hocam..kasdettiğim şey konut içiydi...Ama trafo ve 10 direk arası nötr ile topraklama yapılıp birleştrildiğini biliyorum....galiba sizin söylemek istediğinizle benim sölemek istediğim şey aynı..saygılar hayırlı ramazanlar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu topraklama konusu bildim bileli(daha doğrusu bilmedim bileli::p) hep karışık:)

Konuya ışık tutacak bir kaç resim ekliyorum. Saygılar

Ekli dosyalar

• TN.doc.rar
    129.2 KB · Görüntüleme: 50
Konuya ışık tutacak bir kaç resim ekliyorum. Saygılar
mrb..az çok araştırdım ve anladığım kadarıyla TN sistemi kullanacakların ayrı trafosu olma zorunlulugu var...bu sistemde toprak ile nötr birleştriliyor.

arkadaşlar hepinize merhabalar öncelikle ramazan ayınız mübarek olsun bu topraklama konusu biraz karıştırılmış galiba bildiğimiz gibi nötr trafonun yıldız noktası birlaştirilerek elde edilir. ayrıca kullandığımız elektriğin bizlere daha kaliteli ulaşmasını sağlamak içinde topraklama yapılarak güçlendirilir. bu güçlendirmeler 8 veya 10 drek arasındada yapılır. burada tek amaç yıldız noktasını o a yakın tutarak enerjimizin kaliteli şekilde kullanmamızı sağlamaktır. ama elektrik binamıza girdikten sonra hiç bir zaman nötr ve toprak birleştirilmez. bizler bu yüzden tüm koruma önlemlerini alıyoruz karolelerini bu yüzden takıyoruz. slm

arkadaşlar hepinize merhabalar öncelikle ramazan ayınız mübarek olsun bu topraklama konusu biraz karıştırılmış galiba bildiğimiz gibi nötr trafonun yıldız noktası birlaştirilerek elde edilir. ayrıca kullandığımız elektriğin bizlere daha kaliteli ulaşmasını sağlamak içinde topraklama yapılarak güçlendirilir. bu güçlendirmeler 8 veya 10 drek arasındada yapılır. burada tek amaç yıldız noktasını o a yakın tutarak enerjimizin kaliteli şekilde kullanmamızı sağlamaktır. ama elektrik binamıza girdikten sonra hiç bir zaman nötr ve toprak birleştirilmez. bizler bu yüzden tüm koruma önlemlerini alıyoruz karolelerini bu yüzden takıyoruz. slm

Ben de böyle biliyordum ustam aynı şekilde yazdım yukarıda..saygılar..

Vay rezistans ustam nerelerdesin ya? Özledim seni...Benim açtığım konu hortlamış ya??? Bu TN sistemi sen hiç yaptın mı ustam? Burada nötr le toprak birleştriliyormuş.... Dediklerin TT sistem için....

Ana sigortadan once notr ile toprak birlestirilmez diyen birinin elektrikci oldugundan suphe duymak lazim muhendis ve teknisyenlerin tabiriyle "sokaktaki elektrikci" nin yapacagi yapsada tam anlamiyla bilincli yapabilecegi birsey degildir bu şönt olayi ama ben asla ve asla ana panoda notr ile topragi sont lemeden tesisi teslim etmem sebeplerine gelince
1- notr hatti kopmalarinda tesisdeki alicilarin korunmasi
2- monofaze yukler bulunan trifaze tesislerde dengesiz yuk dagilimindan kaynaklanan yildiz noktasi kaymasi nin bloke edilmesi
3- trafonun notr busing inde olusan kirilma,catlak,gevseme gibi durumlarda tesisi korumak
Not; tesiste notr hattini korursak tesisi korumus oluruz arkadaslar
Konunun aslina bakacak olursak notr iletkeni ;
kopma durumlarinda,backup da ve yildiz noktasinin kaymasinda ayricada harmonik degismesinde carpar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vay rezistans ustam nerelerdesin ya? Özledim seni...Benim açtığım konu hortlamış ya??? Bu TN sistemi sen hiç yaptın mı ustam? Burada nötr le toprak birleştriliyormuş.... Dediklerin TT sistem için....
selam arkadaşım bende sizleri özledim ama malum sezon ortasındayız işler yoğun fazla vaktim olmuyor açıkçası ama yinede elimden geldiği kadarıyla vakit ayırmaya çalışıyorum. işlerinizde kolaylıklar dilerim tekrar selamlar hepinize. slm

Ana sigortadan once notr ile toprak birlestirilmez diyen birinin elektrikci oldugundan suphe duymak lazim muhendis ve teknisyenlerin tabiriyle "sokaktaki elektrikci" nin yapacagi yapsada tam anlamiyla bilincli yapabilecegi birsey degildir bu şönt olayi ama ben asla ve asla ana panoda notr ile topragi sont lemeden tesisi teslim etmem sebeplerine gelince
1- notr hatti kopmalarinda tesisdeki alicilarin korunmasi
2- monofaze yukler bulunan trifaze tesislerde dengesiz yuk dagilimindan kaynaklanan yildiz noktasi kaymasi nin bloke edilmesi
3- trafonun notr busing inde olusan kirilma,catlak,gevseme gibi durumlarda tesisi korumak
Not; tesiste notr hattini korursak tesisi korumus oluruz arkadaslar
Konunun aslina bakacak olursak notr iletkeni ;
kopma durumlarinda,backup da ve yildiz noktasinin kaymasinda ayricada harmonik degismesinde carpar

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ben birleştirilmez diyorum ve dediğiminde arkasındayım ; sokaktaki elektrikçi değil 10 MVA bir tesisin sorumlu mühendisiyim ; TT sistemde nötr ile topraklama birleştirilmez ; sizin lokal uygulamalarda kendinize göre yaptığınız uygulamalar genele referans teşkil etmez ; TT sistemde toprak barası ile nötr barasını birleştirmeniz hata akımlarını direnç olan toprak hattı yerine dirençsiz nötr hattına yönlendirir ; sıfırlamanın ağa babasını yapmış olursunuz sistem için ....

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,822
Kullanıcılar
450,911
Son üye
fatih41311

Yeni konular

Geri