Nötr Kopması dairemi etkiler mi?

Başta Bunalmis ve sami inci olmak üzere hepinize teknik desteklerinizden ötürü teşekkür ederim. İlgili rölenin siparişini geçtim. Sami Bey'in dediği gibi Aliexpress'te daha ucuza varmış fakat teslimat süresini gözönünde bulundurarak TR'den sipariş geçtim. Bulunduğum ilde donanımlı birini bulmak gerçekten zor. Elektrikçimi de değiştirdim. Demek ki işçiliği varmış sadece.

Daire içindeki panoda KAKR altında toprak bağlantısı gördüm.(kablonun renginden dolayı toprak olduğunu varsayıyorum) Bağlantı şeması hakkında bilgim yok ama garip geldi sadece. Umarım sorun değildir.
lk sözümü yeniliyorum, sarı renk, nötr olmaz, " topraklama kablosu olarak çekilir."

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evet voltajin ani inis cikislarina kor davranmali. Max min araligini da biraz acmakta fayda var.

Cihazi almakla cok iyi bir sey yaptiniz.

Soru sahibi arkadasın dairesi, 3 fazlı değilmiydi. Diğer fazlardan birinde sorun oldugunda nasıl koruma yapacak...

Anlaşıldığı kadarıyla bu tür ayarlı bir röle-kontaktör tepki süresinden dolayı bir parafudur koruyuculuğu olmasa da ev içi cihazların bir nebze de olsa, şebekeden kaynaklı dalgalanmalardan korunması için faydalı bir cihaz. Trifaze olanları da mevcutmuş.

Böyle bir alet kullanılması düşünülücek ise,aşırı / düşük gerilim,akım koruma,ka-
çak akım koruma,darbe akım korumayı
içine alan kombine tiplerinden tercih edil-
mesi daha uygun olur görüşündeyim.Bu
tip aletler,trifaze / monofaze seçenekli
olarak bulunmaktadır.Ancak,bu aletlerin
önüne,mutlaka uygun akımda koruma si-
gortaları ayrıca konmalıdır.

Ekli dosyalar

• Koruma tipleri.jpg
    Koruma tipleri.jpg
    212.2 KB · Görüntüleme: 22
  • SEAYA.jpg
    SEAYA.jpg
    225.4 KB · Görüntüleme: 16
  • Tüm koruma 1.jpg
    Tüm koruma 1.jpg
    216 KB · Görüntüleme: 9
  • Tüm koruma 2.jpg
    Tüm koruma 2.jpg
    193.3 KB · Görüntüleme: 11
Böyle bir alet kullanılması düşünülücek ise,aşırı / düşük gerilim,akım koruma,ka-
çak akım koruma,darbe akım korumayı
içine alan kombine tiplerinden tercih edil-
mesi daha uygun olur görüşündeyim.Bu
tip aletler,trifaze / monofaze seçenekli
olarak bulunmaktadır.Ancak,bu aletlerin
önüne,mutlaka uygun akımda koruma si-
gortaları ayrıca konmalıdır.

Haklısınız. Tepki süresine baktığımda (100ms) çok hizli darbelerde bir işe yaramayacak dediğiniz gibi.Aslında bu roleden tek beklentim notr kopmalarına karşı koruması. İkamet ettiğim yerde bu olay 7 yıl önce kazi çalışması sırasında telleri kopardıkları icin basımıza geldi. Şu an yeni bir çalışma başlıyor. İşçilerin kalifiye olmadığını anladığım için tekrarı olası. O yüzden önlem alayım diye düşündüm.

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,958
Son üye
cybershot123

Yeni konular

Geri