nötr toprak arası 110v

fabia

Üye
değerli arkadaşlar
bir benzin istasyonunda elektrikler kesildiğinde jeneratör normal bir şekilde devreye giriyor.ancak jeneratör çalıştığında güç çekimi arttıkça nötr ile toprak arası voltajda artmakta.
Dağıtım panosu içinde jeneratör nötrü ile Şebeke nötrü tek.
jeneratör nötrü ile jeneratör gövdesi kısa devre edilmiş.
jeneratör markası emsa.
tesisin koruma topraklaması ile nötr barası arasında 110V gerilim farkı oluşuyor.
Şebeke elektriği geldiği anda jeneratörden dolayı oluşmuş olan nötr gerilimi sisteme darbe gerilimi etkisi yapıyor ve bir çok cihaz hasar görüyor.
20kA kapasiteli Parafudr taktım bir çok darbe gerilimini üzerine almasına rağmen en son meydana gelen darbe gerilimine 20kA'lik parafudr da dayanamadı ve patladı.
görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şebeke nötr ve jenaratör nötürünü ayırman lazım transfer panosu yoksa 4 kutuplu bir kontaktör yardımıyla yapabilirsin

jeneratörün gövdesinde topraklama yapılmamıştır..

kontaktörler 4 kutuplu zaten ama gövdenin topraklanıp topraklanmadığını bilmiyorum bi kontrol edeyim.
kuran firmanın böyle bir hata yapacağınıda pek sanmıyorum ama bellide olmaz.

Jeneratörün yıldız noktasını topraklamalısın bu durumda..

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri