Nötr - Toprak Kaçak Akım Rölesi Problemi

ilginize çok teşekkür ederim. az önce schneider filmasının bir dökümanına ulaştım kar ile ilgili. oradaki bilgiler de yardımcı oldu ancak haala neden sadece çıkış tarfında işlem yapıldığını anlayamadım. neticede bu kablolar üstten girip alttan çıkıyor. iç yapısı da sigorta mantığında olduğu için girişte problem varsa çıkışta da olmak zorunda değil mi? akım tek hat üzerinden akmıyor mu? bunu biraz daha açıklayacak olan varsa sevinirim. ayrıca 3 fazda vektörel akım toplamının 0 olmasından bahsediliyor ve benim sistemim de 3 fazlı yine kar'ne giriş tarafında bir dengesizlik varsa yine atması gerekir gibi geliyor bana nötr olsa da olmasa da..??

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ayrıca 3 fazda vektörel akım toplamının 0 olmasından bahsediliyor ve benim sistemim de 3 fazlı yine kar'ne giriş tarafında bir dengesizlik varsa yine atması gerekir gibi geliyor bana nötr olsa da olmasa da..??

ayrıca 3 fazda vektörel akım toplamının 0 olmasından bahsediliyor ve benim sistemim de 3 fazlı yine kar'ne giriş tarafında bir dengesizlik varsa yine atması gerekir gibi geliyor bana nötr olsa da olmasa da..??
kaçak akım roleleri yapılış amacına uygun olarak toprağa üzerinde yazan ma değerine göre açma yaparlar.slm

faz toprak arası kısa devre olması çok olası değildir sanırım böyle bir durumda sistem çalışmaz zaten en basitinden 3 fazlı bir motor sürülüyor. ancak fazları tek tek denemekten kastınız nedir? yani normalde 3 faz olan 4 kutuplu bir KAR'ne tek faz girip çıkmaktan mı bahsediyorsunuz? bu deneme sırasında yine nötr bağlı olacak mı olacaksa sadece giriş tarafı mı bağlı olacak yoksa giriş çıkış aynı anda mı bağlı olacak? bir yardımcı olun lütfen durum gittikçe çıkmaza giriyor.

Burada 3 fazın akım toplamı nötr üzerinden devam eder.Eğerki bu akımlar (üç faz ve nötr)arası fark 300mA i aşarsa k.a.r açar.Yani görüleceği üzere fazlar arası dengesizlik röleyi açtırmaz çünkü toplamlar yine nötre eşit olacak.

m6f12.bmp

burada 3 fazın akım toplamı nötr üzerinden devam eder.eğerki bu akımlar (üç faz ve nötr)arası fark 300ma i aşarsa k.a.r açar.yani görüleceği üzere fazlar arası dengesizlik röleyi açtırmaz çünkü toplamlar yine nötre eşit olacak.

fazlar arası dengesizlikte kar açsaydı o karı bir türlü tutturamayız

anlıyorum ancak zaten 3 fazın vektörel akımları toplamı zaten 0 amper olacağından dolayı nötrün de üzerinden geçen akımın 0 olması gerekmez mi? ben resimdeki mavi (nötr) kabloyu hiç bağlamadığım halde hala atıyor kar?

anlıyorum ancak zaten 3 fazın vektörel akımları toplamı zaten 0 amper olacağından dolayı nötrün de üzerinden geçen akımın 0 olması gerekmez mi? ben resimdeki mavi (nötr) kabloyu hiç bağlamadığım halde hala atıyor kar?
Bağlamadığın için atıyor olmasın:)

sabahtan beri denemediğimiz yol kalmadı :) giriş çıkışı köprüledik çıkışı boş bıraktık ama haala atıyor.

Sistemde sıfırlama falan belki vardır hemen mi atıyor yoksa belli bir süre sonramı

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,754
Son üye
vedatsever5454

Yeni konular

Geri