Nötrde elektrik olması

Kaçak akım konusuna uzman elektrikci bulmanız .
Biliyorsunuz uzmanlık alanı .
Dahiliye - diş - beyin vs gibi .
Baba buralar iyice eller havaya olmuş. Ringo ringo şişeler .
Ohooo sen yokken neler oldu neler. Foruma yetkili kişiler bile geldi.
ustalarım, bende: pens ampermetre var, multi metre var, blibli var, kontrol kalemi de var, yankeski bant desen onlarda var. acaba elektrikçiyim diye ortalarda dolaşsam piyasa yapar mıyım?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Nötr kopuk değildir. Olsaydı şimdiye kadar kıyamet kopmuştu. Diğer dairelerdeki ve sizin dairenizdeki tüm cihazların güç katları 380 volta maruz kalıp yanmıştı. KAKR nin atmasının nedeni herşey olabilir. Elektrikten iyi anlıyorsanız yapın. Anlamıyorsanız hiç bulaşmayın. Burda sağın solun lafınada bakmayın. Arıza dairenin içindende kaynaklanabilir. Binanın girişinden itibaren tüm bina tesisatından da kaynaklanabilir. Şüpheci olmakta fayda var. Önce kakr nin girişindenmi yoksa çıkış yani daire içindenmi kaynaklı bunu tespit edin. Arıza kaynak tarafındanda olabilir yük tarafındanda kaynaklanabilir. KAKR nin çıkışını yük, girişinide kaynak olarak düşünebiliriz. Biraz bilgi verirseniz yardımcı olurum burda. Elektrikten iyi anlamıyorsanız hiç ama hiç dokunmayın tesisata. Elektrik çok çok tehlikeli bir iştir. Aman sakın.
30 yıllık elektrikçi yim. Bina girişinde sayaç panosunu açtığımız da kontrol kalemiyle nötr barasına baktığımızda elektrik gösteriyosa ne yapmak lazımdır.

30 yıllık elektrikçi yim. Bina girişinde sayaç panosunu açtığımız da kontrol kalemiyle nötr barasına baktığımızda elektrik gösteriyosa ne yapmak lazımdır.
Fazlar dengesiz olursa nötrde voltaj olabilir. Bunda beis yok. DYN-11 genelde dağıtım trafoları. Dengesiz yerlerde YZN-5 veya YZN-11 kullanmak lazım gelgörki ne tedaş nede özelde çok nadir bu trafolar. Nötrde voltaj olabilir. Buna kafanız takılmasın. Sizin sorununuz nötr de voltaj olması mı KAKR nin atması mı. Nötrdeki voltaj yükün dengesiz olması. Bu dağıtım şirketinin sorunu. Sizin değil. Size 220 volt faz-nötr geliyorsa sorun yok.

güzel ustam, değerli ustam, ben AC özürlüyüm ama elektriği azcık bilen biri olarak, böyle bir durumda ne kontrol kalemine, ne de ölçü aletine güvenirdim. akkor flaman lamba testi yanılmaz diye biliyorum. bu testi de yaptınız mı? kontrol kalemi canının sıkıldığı her yerde yanar, ölçü aleti voltaj gösterir ama amper çekmez.
Abi akkor flamanmı kaldı memlekette.bunu geç sen.380 volt asenkron motora enerji uygularsam yıldız noktasindan nötr elde edebilirsiniz.bu motora bağlasan akkorun flamanini yanar.burdaki nötr Şebeke nötüŕümüdür.ac özürlü abicim

Nötr kopuksa .
Ölçüm cihazı ile ölçüm yapmak gerekir .
Kontrol kalemi yerine seri lamba .

Nötr kopuk değildir. Olsaydı şimdiye kadar kıyamet kopmuştu. Diğer dairelerdeki ve sizin dairenizdeki tüm cihazların güç katları 380 volta maruz kalıp yanmıştı. KAKR nin atmasının nedeni herşey olabilir. Elektrikten iyi anlıyorsanız yapın. Anlamıyorsanız hiç bulaşmayın. Burda sağın solun lafınada bakmayın. Arıza dairenin içindende kaynaklanabilir. Binanın girişinden itibaren tüm bina tesisatından da kaynaklanabilir. Şüpheci olmakta fayda var. Önce kakr nin girişindenmi yoksa çıkış yani daire içindenmi kaynaklı bunu tespit edin. Arıza kaynak tarafındanda olabilir yük tarafındanda kaynaklanabilir. KAKR nin çıkışını yük, girişinide kaynak olarak düşünebiliriz. Biraz bilgi verirseniz yardımcı olurum burda. Elektrikten iyi anlamıyorsanız hiç ama hiç dokunmayın tesisata. Elektrik çok çok tehlikeli bir iştir. Aman sakın
Fazlar dengesiz olursa nötrde voltaj olabilir. Bunda beis yok. DYN-11 genelde dağıtım trafoları. Dengesiz yerlerde YZN-5 veya YZN-11 kullanmak lazım gelgörki ne tedaş nede özelde çok nadir bu trafolar. Nötrde voltaj olabilir. Buna kafanız takılmasın. Sizin sorununuz nötr de voltaj olması mı KAKR nin atması mı. Nötrdeki voltaj yükün dengesiz olması. Bu dağıtım şirketinin sorunu. Sizin değil. Size 220 volt faz-nötr geliyorsa sorun yok.
Bu işten anladığınız için tebrik ederim.bende aynen aydemi aradım.nötr eksi elektronlar bulunduğu kutupdur.kontrol kaleminin elektrik göstermesi normal değildir.nötr kopuk olursa faz göseteri kontrol kalemi ama nötr sağlamken faz göstermesini ilk defa şahit oldum bende

Son düzenleme:
Selam kolay gelsin.arkadaşlar geçen gün Bi arızaya gittim.dairenin k.a.rölesi atıyor.kare buatı açtım.topraklamayı söktüm.halen atıyo.nötrü söktüm atmadı.fakat binanın panosundan gelen nötr de elektrik var.kontrol kalemiyle baktım.binanın panosuna açtım.durum şöyle..nötr barasında elektrik var..1.fazda elektrik var.2.fazda elektrik var.3.fazda elektrik yok.nötrde elektrik var.kontrol kalemiyle bakınca bunlar var..fakat ölçü aletiyle ölçüm.her şey normal.fazlar arası 380 nötrle araları 220 volt.bu nasıl oluyo..ben nötrde elektrik olmasını aydemden gelen nötrün köpük olduğunu düşündüm.dairelerde yıldız bağlantı olduğunu yorumladim..

bu tür arızalar genelde toprağa arıza durumlarında oluşur. Daire öncesinde herhangi bir noktada toprağa karşı devre kesicinin kesecemeyeceği değerde bir arıza akımı olursa o faza ait gerilim değeri çöker ve kontrol kalemi vurduğunuzda o faz yokmuş gibi gözükür. Ana panodan toprak akımı ölçümü yapınız yada ana pano tmş sinde şalteri indirdiğiniz de olmayan faza ait gerilim düzeliyorsa arızanın nedeni yukarı söylediğim nedendir. Yıldız noktası kaydığından nötürde voltaj görürsünüz.

Forum istatistikleri

Konular
128,718
Kullanıcılar
450,750
Son üye
diony sos

Yeni konular

Geri