Nötrde elektrik olması

bu tür arızalar genelde toprağa arıza durumlarında oluşur. Daire öncesinde herhangi bir noktada toprağa karşı devre kesicinin kesecemeyeceği değerde bir arıza akımı olursa o faza ait gerilim değeri çöker ve kontrol kalemi vurduğunuzda o faz yokmuş gibi gözükür. Ana panodan toprak akımı ölçümü yapınız yada ana pano tmş sinde şalteri indirdiğiniz de olmayan faza ait gerilim düzeliyorsa arızanın nedeni yukarı söylediğim nedendir. Yıldız noktası kaydığından nötürde voltaj görürsünüz.
Ana panodaki tmş yi indirmeden yapmaya çalıştım. Apartmandakiler cins insanlar.elektrigi kesip açsam bir sürü gacara kopacak.uğrasmadim bende aydemi aradım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ana panodaki tmş yi indirmeden yapmaya çalıştım. Apartmandakiler cins insanlar.elektrigi kesip açsam bir sürü gacara kopacak.uğrasmadim bende aydemi aradım

Kesmeden de yapabilirsiniz bir pens ampermetre ile 3 faz ve nötürü pens içine alarak okuduğunuzda normalde akım değerini sıfır yada sıfıra yakın değer görmeniz lazım akım görüyorsanız arıza var demektir. Kaçak akım pensi ile yaparsanız daha da sağlıklı yorum yapılabilir.

ustalarım, bende: pens ampermetre var, multi metre var, blibli var, kontrol kalemi de var, yankeski bant desen onlarda var. acaba elektrikçiyim diye ortalarda dolaşsam piyasa yapar mıyım?
Bilibili yumurta degilmiydi baba :) @emodiyator ustamın yazdığı durumları bende gördüm ama konunun tartışma seviyesini görünce yazsan ne olur yazmasan ne deyip balkonda serin mis gibi havada oturmaya devam ettim .

Bir ilave de yapmadan geçemiyeceğim. Nötr-toprak gerilimleri arıza sebebiyle oluşmuyor olabilir . @emodiyator üstadın belirttiği sebeplere ilave olarak topraklama değerinden bağımsız olarak bu gerilimlerin nasıl ve niye oluştuğuna dair forumda ve internette dolu bilgi var . Nötr hattı kesit yetersizliği, fazlarda aşırı dengesiz yüklenme vs vs . Bu tespitlerin yapılabilmesi için ilk önce derin bir nefes alıp kontrol kalemini cebe sokmak , daha sonra adam gibi bir clamp true rms ölçü aleti ile akim ve gerilim ölçümü yapmak gerekir .

Ekli dosyalar

• ZİYAN.jpg
    ZİYAN.jpg
    240.7 KB · Görüntüleme: 13
  • NÖTR BOYUTLANDIRMA.pdf
    203.3 KB · Görüntüleme: 3
  • NÖTR KOPMASI CAHİT GENCER.pdf
    493.6 KB · Görüntüleme: 2
  • NÖTR KOPMASI T.ODABAŞI.pdf
    775.5 KB · Görüntüleme: 3
  • NÖTR KOPMASI EMO.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 2
  • NÖTR KOPUK.jpg
    NÖTR KOPUK.jpg
    57.3 KB · Görüntüleme: 9
  • NÖTR KOPMASI.jpg
    NÖTR KOPMASI.jpg
    210.1 KB · Görüntüleme: 9
  • TT de nötr kesilmesi.pdf
    103.7 KB · Görüntüleme: 2
  • NÖTÜR SORUNLARI.pdf
    515.7 KB · Görüntüleme: 2
Forum kontrol kalemi değil .
Kullandığımız kontrol kalemi aramızı bozacak.
Bu sebebden dolayi uzak durmak gerekir.
Kontrol kalemi ölçüm aleti değildir.

Kontrol kalemsizde yapamıyoruz.
İş güvenliği açısında da sorunlu kabul ediliyor
Elektrik Dağıtım Şirketleri tarafından da kullanımı yasaklanmıştır.

İşe göre doğru cihaz tercih edelim.

Şimdi ana konumuz kaçak akım rölesi hakkında yogunlasmak. .
Başlık yazısı tutmuyor.

Kolay gelsin sağlıcakla.

" Rapor et " butonu ile iletirseniz gereğini düşünelim

Bence,his butonlarında eksiklik var.
Ağlayan / saçını yolan / kendini jilet-
leyen / acınacak tip his butonları ek-
lenmiş olsa,bildir butonuna ihtiyaç
kalmaz.Hemde,daha az rencide et-
me ihtimali olur.Forumumuzda yak-
laşık 20 yıldır böyle bir ihtiyaç doğ-
mamıştı.Gelişen teknoloji / insan !
karakteri ! bu butonlarada ihtiyaç
duyuyor.Bu butonlar,forum kirliliği-
nide ! önler diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
@fahri yetiş aynı konular , ayni soru ve sorunlar , aynı cevaplar . Sonuç kısır döngü. Her arıza ve dert sahibi kendi sorununu uzaydan gelmiş sanıyor. Araştırma tembelliği milletimizde kronik sorun . Hiç olumlu birşey yazamıyorum ki ne acı. Arada forumu bırak , bir süre sonra gel . Herşey aynı devam ediyor . Türk dizileri gibi.....

" Türkiye çapında otorilerle " ! tanış- ma imkanımız oluyor ;) kötümü ?
Okumayı sevmeyen,şahsına özel
ilgi gösterilmesi meraklılar,geçiyor-
ken uğradım bir odunda ben atayım
tipler,başkası adına ! sipariş veren
tipler olduğu sürece,burada,kaçak
akım,nötr konuları ,çek Allah çek
bitmez.Hele,Mühendisin 20 yıl ge-
riden gelip hala c / k dan demvu -! rup göbeğini kaşıyıp gazelci tipleri
bırakın bu sıcakları,kışın bile çekil-
mez.Allah,insanları itibar eksikliği !
ile imtihan etmesin.Bu sıcaklarda
atlatması zor olsa gerektir.Keşke,