Nötrdeki Akımmı Gerilimmi?

sayın analizör şimdi anladım sizin neden böyle alakasız şeylerden bahsettiğinizi, birincisi megep yazarı arkadaş yanlış konuşabilir bu bir yani benim için ölçüt siz de mühendissiniz bildiğim kadarı ile en azından öyle yazdiğini hatirliyorum profilinizde ikincisi dikkat ederseniz yukarıda hiçbir yerde dengesizlik akımları işletme topraklamasından geçer demiyor, evet arızasız durumda da geçebilir akım nasıl mi? çok basit mesela kapasitif hat etkisi buradan bir akım geçirir ama bu olay sizi değil bizi haklı çıkarıyor zira yukarida hiçbir yerde dengesizlik akımı ile işletme topraklaması arasında ilişki kuramiyor, bunu israrla kurmaya çalışan yine sizsiniz, siz sanırım kabul etmekte zorlaniyorsunuz ama bana inanın bunu anlamak o kadar zor değil, yani düşünün bir kere toprağa nasıl akacak dengesizlik akımı, bir muhasebe yapin kendi içinizde, yani iki cümlenin altini çizince haklı mı olmayı umuyorsunuz? çizdiğiniz şeyler de bari alakalı olsa da dediklerime pişman olsam, bakın bana kanıt getirecekseniz ciddi bişeyler getirin. Ben yok öyle bişey diyorum ve bekliyorum hala...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın analizör şimdi anladım sizin neden böyle alakasız şeylerden bahsettiğinizi, birincisi megep yazarı arkadaş yanlış konuşabilir bu bir yani benim için ölçüt siz de mühendissiniz bildiğim kadarı ile en azından öyle yazdiğini hatirliyorum profilinizde ikincisi dikkat ederseniz yukarıda hiçbir yerde dengesizlik akımları işletme topraklamasından geçer demiyor, evet arızasız durumda da geçebilir akım nasıl mi? çok basit mesela kapasitif hat etkisi buradan bir akım geçirir ama bu olay sizi değil bizi haklı çıkarıyor zira yukarida hiçbir yerde dengesizlik akımı ile işletme topraklaması arasında ilişki kuramiyor, bunu israrla kurmaya çalışan yine sizsiniz, siz sanırım kabul etmekte zorlaniyorsunuz ama bana inanın bunu anlamak o kadar zor değil, yani düşünün bir kere toprağa nasıl akacak dengesizlik akımı, bir muhasebe yapin kendi içinizde, yani iki cümlenin altini çizince haklı mı olmayı umuyorsunuz? çizdiğiniz şeyler de bari alakalı olsa da dediklerime pişman olsam, bakın bana kanıt getirecekseniz ciddi bişeyler getirin. Ben yok öyle bişey diyorum ve bekliyorum hala...

Altı çizili her cümleye açıklama bekliyorum o zaman sizden tek tek :) Sn İsmail TAŞÇI'nın ağzından bal damlayan o cümlelerine de...
Koskoca federal Elektriğin elektrik mühendisi yorum yapmış onlarıdamı görmezden gelelim körü körüne bir inatla nereye varmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum ! Ciddi açıklamaları görmemezlikten gelecek kadarda inatlaşma durumundasınız :) sadece gülüyorum...
Konu hakkında yorum yapabilecek kapasitede teknik elemanların sessiz kalmasınıda kınıyorum!...

sayın analizör size artık cevap verme zahmetine giremiyorum, yukarıda yazılanları okursanız birincisi altı çizili şeylere mugayyir tek cümlemin olmadığını göreceksiniz, ikincisi sizin iddianiz olan dengesizlik akımlarının işletmeden geçtiğine dair bir cümle gösterin alti çizili olmasa da olur raziyim, üçüncüsü koskoca dediğiniz adamda ne tür bir ölçüt buldunuz anlamadim, adam federal de çalışmakla her dediğine inanmamız mi gerekiyor? size federal herhalde siemens abb gibi bir marka çağrıştırıyor ki o firmalarda bile çalışıp elektrik temeli yetersiz mühendis arkadaşlar taniyorum, siz herhalde böyle bilgilere çok itibar ediyorsunuz bence bunlari birakip size salık verilen konuda daha dikkatli olun, lise talebeleri gelip de size işletme topraklamasından dengesizlik akımı akar mi diye sorunca bir kez daha düşünün....

Üçüncü Harmonikler Büyük Değerlerde Nötr Akımları Üretirler

Üç fazında eşit olrak yüklendiği simetrik şebekelerde nötr iletkeni üzerinde herhangi bir akım yoktur. Ancak eğer şebekede üçüncü harmonik varsa nötr iletkenler üzerinde akımlar görülür.

Deşarj lambalı sistemde , faz iletkenindeki harmonik miktarı faz akımlarının değerinin %30 değerine ulaşır.Böylece nötr iletkeninin yüklenmesi faz akımlarının 3x%30= 0.9 u değerine ulaşır.

Tecrübeler göstermiştirki İş hanları , bankalar , ticari binalarda flüoresant lambaların bilgisayarlarin ve bilgisayarlara bağlı kesintisiz güç kaynaklarının artmasıyla nötr iletkenlerde görülen 3. Harmonik akımları herbir faz iletkeninden akan akım değerlerinin %150 ila %210 katına ulaşmıştır.

Faz akımlarının 1200 faz farkından dolayı nötr iletkendeki vektörel toplamı birbirini ifna ederken , faz iletkenlerindeki 3. harmonik akımları aralarında faz farkı olmadığından nötr iletkeni üzerinde birbirlerine ilave olarak yüksek değerlere ulaşırlar.

soruma detaylı açıklama arıyorum ?
Diyelimki siz haklısınız dengesiz yüklenmede de nötr'den akım geçmez!!!.
sizin kadar konuyu çarpitan birine şahit olmadim yukarida defalarca işletme topraklamasindan geçer diyorsunuz şimdi de böyle demişsiniz size ciddi ciddi söylüyorum artik cevap vermiyorum, inanin çok lüzumsuz bir uğraş bu. biraz vicdanli olun yaw ne dediğinizi mi bilmiyorsunuz inadina mi yapiyorsunuz anlamadim ki...

sayın analizör size artık cevap verme zahmetine giremiyorum, yukarıda yazılanları okursanız birincisi altı çizili şeylere mugayyir tek cümlemin olmadığını göreceksiniz, ikincisi sizin iddianiz olan dengesizlik akımlarının işletmeden geçtiğine dair bir cümle gösterin alti çizili olmasa da olur raziyim, üçüncüsü koskoca dediğiniz adamda ne tür bir ölçüt buldunuz anlamadim, adam federal de çalışmakla her dediğine inanmamız mi gerekiyor? size federal herhalde siemens abb gibi bir marka çağrıştırıyor ki o firmalarda bile çalışıp elektrik temeli yetersiz mühendis arkadaşlar taniyorum, siz herhalde böyle bilgilere çok itibar ediyorsunuz bence bunlari birakip size salık verilen konuda daha dikkatli olun, lise talebeleri gelip de size işletme topraklamasından dengesizlik akımı akar mi diye sorunca bir kez daha düşünün....

Israrla görmediğini idda ettiğin kısa metrajlı yazıdan alıntı. Yazan: Federal Elektrik Elk.Müh'i İsmail TAŞÇI

Bu açıklamanın üzerine bende sizin yerinizde olsam cevap verme zahmetine girmezdim çünkü yazacak birşey bulamaz donar kalırdım...

sizin kadar konuyu çarpitan birine şahit olmadim yukarida defalarca işletme topraklamasindan geçer diyorsunuz şimdi de böyle demişsiniz size ciddi ciddi söylüyorum artik cevap vermiyorum, inanin çok lüzumsuz bir uğraş bu. biraz vicdanli olun yaw ne dediğinizi mi bilmiyorsunuz inadina mi yapiyorsunuz anlamadim ki...

Bunu Sn Hemmuhhemtek'e soracağım soruya hadi şimdi cevap ver bakalım şimdiye kadar yazdıklarımı yanlış sizin yazdığınızı doğru kabul ediyorum anlamında söyledim Bunu çok iyi biliyorsunuz yazıyı baştan okuyan herkeste bunu anlar asıl konuyu çarpıtan sizsiniz. Son soruma son mesajıma acil cevap lütfen :)

Her elektrik alıcısının,bir miktar kaçak akıma sebep olduğunu ve bu sayıya bağlı olarak ka-
çak akım miktarının arttığını biliyoruz.Bazı rölelerde,kaçak akım ayarı olarak 30 amp.ayar
değeri olduğunu da biliyoruz.Demek oluyorki,bazı devrelerde,kaçak akım miktarı ( problem
olmasa bile ) yüksek değerlerde olabilir.Dengesiz yüklü sistemlerin,kaçak akımı çalıştırma-
yacağını ve ve bu akımın ( nötrdeki dengesiz akımın ),toprağa akmayacağını da yine biliyo-
ruz.Kaçak akım korumasının çalışabilmesi için,nötr-toprak veya faz-toprak teması olması
gerektiğini de biliyoruz.Nötr-toprak arasındaki gerilim farkının,kötü topraklama,nötrden ge-
çen dengesiz akım miktarının fazlalığı,nötr kesidinin düşüklüğü faktörlerine bağlı olarak de-
ğişebileceğini de biliyoruz.Öyleyse,tartışılan ne ? Kaçak akım miktarının fazla olması,mutla-
ka,devrede bir sorun olduğu anlamına gelmez.Alınabilecek tedbirler alınmış olmasına rağ-
men,kaçak akım miktarı düşürülemiyor ise ( benim bildiğim en yüksek akım değeri 30 amp. )
,ana devre sayısı,parçalara bölünecek demektir.

bence Sn. analizör bu konuda haklı başımıza gelen ilginç bir olay bu konuyla alakalı köy guruplarımızın birinde yüksek voltaj ihbarı aldık olayı incelediğimizde işletme topraklamasının koptuğunu ve trafo nötr ünde 80 volt gerilim olduğunu gördük yaklaşık 30 direk ötedeki son abonelere ulaşan voltaj ne kadar olur dersiniz 410 volt trafoya yakın abonelerde ise 240 volt işletme topraklamasını onardık ve tekrar ölçüm yaptık değerler 225 volta ulaştı son abonede 215 civarıydı

şimdi işletme toprakalmasından akım akmaz diyen arkadaşlara soruyorum neden işletme topraklaması yokken daha yüksek voltaj ölçüyoruz işletme topraklaması bağlı iken normal değerleri ölçüyoruz

.Nötr-toprak arasındaki gerilim farkının,kötü topraklama,nötrden geçen dengesiz akım miktarının fazlalığı,nötr kesidinin düşüklüğü faktörlerine bağlı olarak değişebileceğini de biliyoruz.

Teşekkürler Sn Fahri YETİŞ sizden daha detaylı açıklamalar beklerdim ancak bu cümleniz yeterli...

Forum istatistikleri

Konular
129,183
Kullanıcılar
451,541
Son üye
hyo23

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri