Nötrdeki Akımmı Gerilimmi?

sayın alidemir017; yapmış olduğunuz bağlantı yukarıdaki çizimde hangisi?.. 1 nolu yere kaçak akımın bağlantısı için kutu içinde sormuş olduğum soruyu yanıtlayabilecek olan var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bende tedaşta calısıyorum.trafo cıkısı notr ve pano ıcı cıkıs kablolarını notr kabolarında amperaj cok okudum ve dengesı bazısında 20 basızınzısında 40 38 52 okudugum bıle oldu havaı hatlarda tek faz abonelerının rast gele baglanmasıyla alakalı olarak noturde dengezıslık oluyo ve kayıplarda artıyo bu yuzden.elınde pensampermetreyle havaı hattı olcup sonra baglama yapan kac kısı var tanıdıgınız.herkez genelde dırege cıkınca hangısıne daha kolay yetısırse baglıyo oraya sonra bole oluyor

Konunun başındaki yorumlar;işletme topraklaması üzerinden kesinlikle akım akmaz,
Gelinen nokta; Ya işte 1.şekildeki gibi bağladıysanız ve akım akıyorsa yönünü bana söyleyebilecek var mı?
Onca yazılan birkenara bırakıldı konu şimdi döndü dolaştı işletme topraklaması üzerinden akım geçer kabul acaba hangi yöne sorusuna döndü :)
Birkere bunun testi kaçak akım rölesiyle yapılmaz. Piyasadaki Kaçak akım rölelerinin çoğu şebekedeki dalgalanmalardan nötrdeki harmoniklerden yük bağlı değilken! durup dururken dahi açarlar (kaliteli bir iki marka hariç) bu nedenle yapılan işlem sağlıklı değildir öncelikle bunu belirteyim.
YAPILMASI GEREKEN ÖLÇÜMLER; aşağıdaki şekilde verdiğim 1,2 ve 3 no'lu noktalardan pensampermetreyle ölçüm yapılıp sonuçlarının burada paylaşılmasıdır.(x noktasının toprakla potansiyelide önemli bunuda ölçüp yazalım.)
İdda edilen şey; X noktasında dengesiz yüklenmeden toprağa göre bir potansiyel oluşur bu dengesizlik miktarına göre değişir (5V-10V-20V...) , İşletme topraklamasının bir direncide vardır onuda kabul ediyorlar ancak bu x noktasından toprağa akım akmadığını idda ediyorlar :) (

yük bağlı değilken! durup dururken dahi açarlar demişsiniz peki bizim sorunumuz bu olduğuna göre ne yapmalıyızki acmasın ? sn. analizör

yük bağlı değilken! durup dururken dahi açarlar demişsiniz peki bizim sorunumuz bu olduğuna göre ne yapmalıyızki acmasın ? sn. analizör

Yaşadığım bir olaydan yola çıkarak açıklama yaptım mademki sordunuz markada vereyim Federal kaçak akım rölesi 25A 30mA durup dururken açıyordu (sene 2007) sistemde ölçümler yaptık herşey normal en sonunda kaçak akım rölesi çıkışındaki kablolarıda çıkardık yine attı. Satış temsilcisini çağırdım epeybi sıkıştırdım fabrikasyon problem olduğunu bu konuda firmaya çok şikayet geldiğini belirtti alt kalitede diğer markalardada benzer sorun gözlemledim. Hepsi bir kenara sadece harmoniklerin özellikle 3.harmoniğin yüksekliği kaçak akım rölesinin rastgele açmasına sebeptir. Bu nedenlerle yaptığınız deneyin sağlıksız olduğunu belirttim
bir arkadaşımızdan rica edelim istediğim ölçmüleri yapıp bizlerle paylaşsın.
Kaliteli markalarda bahsettiğim sorun yaşanmıyor.Aynı tesisata legrand'ın kaçak akım rölesini taktım sorun çözüldü.

bizdeki T.M.Ş. ve tiriod da federal biride söyledi federallerde sorun olduğunu bide simensle denemek lazım

bizdeki T.M.Ş. ve tiriod da federal biride söyledi federallerde sorun olduğunu bide simensle denemek lazım
Düzeltme: (Tiriod değil toroid)
Amacım filanca markayı kötülemek filanca markayı övmek değil bizzat yaşamış olduğum bir olayı anlattım. Söylediğiniz yapılması gereken en son şey dediğim gibi açmaya neden çok etmen var izolasyon problemleri,beslenen güç ve bölgenin büyüklüğünden kaynaklanan ayar değeri üzeri kaçak akım (bu durumda bölgelere ayırıp bağımsız koruma yapmak gerekir.) Kaçak akım sistemi sonrası A.G. parafudur montajı, harmonik problemleri.. gibi

sayın analizör en son çizdiğiniz şekilde tek işletme topraklaması mı var sekonderde ? bu şekilde akar mi diyorsunuz anlamadim ben?

Son düzenleme:
Konunun başındaki yorumlar;işletme topraklaması üzerinden kesinlikle akım akmaz,
Gelinen nokta; Ya işte 1.şekildeki gibi bağladıysanız ve akım akıyorsa yönünü bana söyleyebilecek var mı?
Onca yazılan birkenara bırakıldı konu şimdi döndü dolaştı işletme topraklaması üzerinden akım geçer kabul acaba hangi yöne sorusuna döndü :)
Birkere bunun testi kaçak akım rölesiyle yapılmaz. Piyasadaki Kaçak akım rölelerinin çoğu şebekedeki dalgalanmalardan nötrdeki harmoniklerden yük bağlı değilken! durup dururken dahi açarlar (kaliteli bir iki marka hariç) bu nedenle yapılan işlem sağlıklı değildir öncelikle bunu belirteyim.
YAPILMASI GEREKEN ÖLÇÜMLER; aşağıdaki şekilde verdiğim 1,2 ve 3 no'lu noktalardan pensampermetreyle ölçüm yapılıp sonuçlarının burada paylaşılmasıdır.(x noktasının toprakla potansiyelide önemli bunuda ölçüp yazalım.)
İdda edilen şey; X noktasında dengesiz yüklenmeden toprağa göre bir potansiyel oluşur bu dengesizlik miktarına göre değişir (5V-10V-20V...) , İşletme topraklamasının bir direncide vardır onuda kabul ediyorlar ancak bu x noktasından toprağa akım akmadığını idda ediyorlar :) (Yani Ohm kanunu mafiş)

syn analizör; işletme topraklamasından bir akım akmaz demiyorum. işletme topraklamasından nötrdeki dengesizlik akımı toprağa kesinlikle akmaz diyorum. enerjili faz iletkenleri; kusursuz bir kablo yapılamadığından işletme topraklamasından yıldız noktasına dönen akımları, yada bazılarının faz-toprak arasına bağladıkları cihazların akımları işlemte toprağı üzerinden kaynağa döner. Benim konunun başından beri söylediğim şudur. dengesiz yüklü şebekede nötr iletkeninden bir akım akar. bu akım diyelim 15 A olsun. normalde sayın analizörün söylemine göre nötrdeki dengesizlik akımı işletme toprağından akması gerekiyor. ölçüm yapıldığında 15 amper bir akımın işletme toprağından akmayacağını göreceksiniz. ölçüp uygulayan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Nötrde 12 volt gerilim hep vardır bunu engellemek istiyorsan sıfırlama yap sorunu çözersin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Geri