Oksijen Kaynağı Tehlikesi

Arkadaşlar küçük 6lt bir oksijen kaynak takımı aldım şimdiye kadar kaynak için pürmüz kullanıyordum, oksijen kaynağının çok tehlikeli olduğunu duydum özellikle yağ ve eldeki kreme dahi çok hassasmış. siz ustalarımdan öğrenmek istediğim oksijen yanarkenmi yağlı ortama değmeyecek (buzdolabı tamirinde borularda yağ bulaşığı olmakta) yada oksijen gazı yanmazken şaloma ucundan gaz halinde çıkarkenmi yağ lı ortama değmeyecek, bu konuda vede nasıl randımanlı oksijen kaynağı yapılır sadece buzdolabında kullnacağım. ayrıntılı bilgi nerde bulabilirim. Ayrıca şalomanın ucu yuvarlak oksijen li alev tek nokta halinde çıkıyor. bu alev çıkışını çizgi halinde 1yada 2 milim uzunluğunda çıkartmak mümkünmü öyle yansa daha verimli olur sanıyorum. beni aydınlatırsanız çok menmun olurum teşekürler sağ olun var olun.

Benim bildiğim oksijen yanmaz iken yağ ile temas etmiyecek. Buzdolabı işinde oksijenin üzerinde gelen ucu zaten yeterli geliyor. Randıman için daha fazla aleve daha fazla ateşe ihtiyaç yok. Zaten ne kadar kısık ayarda kaynak işlemini yaparsanız o kadar düzgün kaynak yapabilirsiniz. Tabi bu boru kalınlığına ve etine göre değişir. Çok kalın ve etli borularda yetmediğini görürseniz kaynak ucunu değiştirebilirsiniiz. çeşitli mm kalınlığında uçlar satılıyor.

Arkadaşlar küçük 6lt bir oksijen kaynak takımı aldım şimdiye kadar kaynak için pürmüz kullanıyordum, oksijen kaynağının çok tehlikeli olduğunu duydum özellikle yağ ve eldeki kreme dahi çok hassasmış. siz ustalarımdan öğrenmek istediğim oksijen yanarkenmi yağlı ortama değmeyecek (buzdolabı tamirinde borularda yağ bulaşığı olmakta) yada oksijen gazı yanmazken şaloma ucundan gaz halinde çıkarkenmi yağ lı ortama değmeyecek, bu konuda vede nasıl randımanlı oksijen kaynağı yapılır sadece buzdolabında kullnacağım. ayrıntılı bilgi nerde bulabilirim. Ayrıca şalomanın ucu yuvarlak oksijen li alev tek nokta halinde çıkıyor. bu alev çıkışını çizgi halinde 1yada 2 milim uzunluğunda çıkartmak mümkünmü öyle yansa daha verimli olur sanıyorum. beni aydınlatırsanız çok menmun olurum teşekürler sağ olun var olun.

sevgili arkadaşım ....
oksijen setinin en büyük tehlikesi alevin içeri kaçması durumunda çok düşük ihtimalde olsa patlamasıdır...
yapacağın tek şey.. oksijen tüpü satan yerlerden geri tepme valfleri alaarak hem oksijen hortumuna hemde asetilen/tüpgaz hortumana uygun evsafta tepme valfleri koymandır....
onun dışında piknik tüpü/lpg kullanıyorsan bu tüpleri taşıma esnasında yan yatırmayıp dik pozisyonda devamlı taşıman gerekmektedir...bozdolaplarında kaynağı iyi yapabilmen için yavruağız tabir edilen çift çıkışlı elcek ucu takman halinde daha randımanlı kaynak yapabilirsin.(eskişehirde bir firma özel olarak yapıyordu bunu) vede iyibir boraks ve kaynak teli kombinasyonu ile mükememel sonuç alırsın
sevgiler
hakan

yatırmayıp dik pozisyonda devamlı taşıman gerekmektedir...bozdolaplarında kaynağı iyi yapabilmen için yavruağız tabir edilen çift çıkışlı elcek ucu takman halinde daha randımanlı kaynak yapabilirsin.(eskişehirde bir firma özel olarak yapıyordu bunu) vede iyibir boraks ve kaynak teli kombinasyonu ile mükememel sonuç alırsın
sevgiler
hakan[/QUOTE]

Arkadaşım aydınlatıcı bilgilerin için çok teşekürler yalnız yavruağız tabir edilen çift çıkışlı elcek ucu takımı nasıl birşeydir biraz açabilirmisin resmi varmı veya bu adres tam olarak neresi bir internet sitesi varmı yazarsan çok makbule geçer

sevgili arkadaşım...
kaynak yaptığın oks. takımının elcek kısmnına kaynak kolu tabir edilen yanma ucu takılarak oksijen+propan ın yanması sağlanır...
bu uca bie ek daha yapılarak oksijenin 2 ağızdan yanması ve oksijen alevinin 2 noktadan çıkması sağlanarak kaynaklehiminin her tarafı sarması sağlanır...
bu bahsettiğim olay seri üretim bir şey değildir...
eskişehirde arçelik buzdolabı fabrikasında kaynak işlerinde kullanılan bir özel ağızdır ve sipariş üzerine eskişehirde bir firma yapmaktadır...(adını şu an hatırlayamıyorum)
eskişehirde bu işi yapan arkadaşlarımız belki bukonuda size yardımcı olabilirler benim bildiğim bunlarla sınırlı sevgiler
hakan

Merhabalar,
Hakan abi çift uçlu elcek takımlarını asetilen kaynak şalamalarına tatbik ediyor arçelik normal lpg destekli kaynak setlerinde uygulamalarda boru delinmelerinden dolayı pek uygulayamadık.arkadaşımızın aldığı kaynak setinin normal şartlarda 2 adet uçla verilmesi gerektiğini düşünüyorum.çünkü son dönemde aldıklarımız çift uçla geldi bize.hatta evren gaz firması istediğimiz özelliklerde üretim yaparak yolladı.eski setlerimizede geri tepme valfi uyguladık ancak orjinali gibi olmuyor.piyasa bu konuda bir miktar hafife alıyor bu işi.biliyorsun kaynak işi elektronikte havya kullanmak soğutmada şalama kullanmak epeyce tecrübe ve yetenek gerektiriyor.bir kaç kötü tecrübeden sonra alışılıyor.çoğu yerde borakssız kaynak teli kullanmaya dikkat ediyorum ki;boraks miktarıda ve zamanlamasıda önemli köpürme yaptığında açık kalan noktalardan kaçak olma riski de var.kısaca detaya girdiğimizde işimizin en önemli noktası olduğu kesin.zaten buzdolaplarında tek tip kaynak teli kullanamıyoruz.bakır+bakır olabiliyor,bakır+demir olabiliyor.bazen sarı+bakır olabiliyor.yani işin detayları çok fazla ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iş güvenliği.yinede bir soruşturayım o çift ağızlı şalamayı hangi firma yapıyor.hafta içi sizinle paylaşırım.
kolay gelsin

Merhabalar,
Hakan abi çift uçlu elcek takımlarını asetilen kaynak şalamalarına tatbik ediyor arçelik normal lpg destekli kaynak setlerinde uygulamalarda boru delinmelerinden dolayı pek uygulayamadık.arkadaşımızın aldığı kaynak setinin normal şartlarda 2 adet uçla verilmesi gerektiğini düşünüyorum.çünkü son dönemde aldıklarımız çift uçla geldi bize.hatta evren gaz firması istediğimiz özelliklerde üretim yaparak yolladı.eski setlerimizede geri tepme valfi uyguladık ancak orjinali gibi olmuyor.piyasa bu konuda bir miktar hafife alıyor bu işi.biliyorsun kaynak işi elektronikte havya kullanmak soğutmada şalama kullanmak epeyce tecrübe ve yetenek gerektiriyor.bir kaç kötü tecrübeden sonra alışılıyor.çoğu yerde borakssız kaynak teli kullanmaya dikkat ediyorum ki;boraks miktarıda ve zamanlamasıda önemli köpürme yaptığında açık kalan noktalardan kaçak olma riski de var.kısaca detaya girdiğimizde işimizin en önemli noktası olduğu kesin.zaten buzdolaplarında tek tip kaynak teli kullanamıyoruz.bakır+bakır olabiliyor,bakır+demir olabiliyor.bazen sarı+bakır olabiliyor.yani işin detayları çok fazla ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iş güvenliği.yinede bir soruşturayım o çift ağızlı şalamayı hangi firma yapıyor.hafta içi sizinle paylaşırım.
kolay gelsin
valla senelr önce eskişehir bd fabrikasına gittiğimizde görmüştük şalamayı hatta yerinide öğrenip ara sokaklarda bir yere gitmiştik o zmanlar fiyatı abartı bulup almaktan vazgecmiştik.. bulursan lpg ile fiyat makul olursa alınabilir..
sevgiler
hakan
not: kabin hesaplaması ile ilgili dosya halen elime geçmedi burdan hatırlatayım dedim..:)

Forum istatistikleri

Konular
128,950
Kullanıcılar
451,139
Son üye
selvioguz

Yeni konular

Geri