otomasyon bu kadar mı önemli

işini her zaman iyi yapan herzaman pazasını güzel kazanır zaten dostum

önemli olan o kadar iyi olabilmek

Arkadaşlar otomasyon dediğinizde hergün yenilenen genişleyen bir sektör aklıma geliyor. Otomasyon dünyasına ayak uydurmak zor ileride herşey neredeyse otomasyon olacak. Artık alet işleyip el övünemiycek çünkü ele bile gerek kalmayacak. O kadar gelişmekte yani.Siz bugün evinizdeki yemeğin ne zaman pişeceğini işten gelince herşeyin hazır olmasını bir internetle veya cep telefonuyla belirleyebiliyorsanız. Otomasyonda sadece bununla sınırlı kalmadığına göre artık herşey otomatikleşecek, hayaller gerçekleşecek. Hani bir zamanlar insanlar uçmayı hayal edermiş.Şimdi uçuyorlar; Hani önceden insanlar yürümekten bıkıyormuş şimdi arabalarıyla istedikleri yere çok az bi yorgunlukla gitmiyor mu hatta insana gerek kalmadanda gideceği yere varan arabalarda geliştiril miyor mu? Yani arkadaşlar otomasyon dediğimiz şey aslında sadece şey değil bayabişey ve çok önemli tabiiki bu benim fikrimdi. Herkesin fikrine saygı duyuyorum. Tüm arkadaşlara başarılar diliyorum...

Otomasyonu yalnız pano kurmak veya imalatını sağlamak olarak algılıyorsak zamanla gerçekten otomasyon ayağa düşecektir. Ama bir tesisi baştana aşağı kurmak olarak algılıyorsak kendini bu türden bir işe adayan firmalar ayakta kalacak ve buralarda çalışanlar da gerçek manada aranılan insanlar olacaktır.

otomasyon eglenceli ve güzel bi meslek yakında evimize kadar girebilecek bi sektör yeterki sen kendine güven.

eskiden zamanrölesi röle ve kontaklarla yaptığımız uzaktan kumanda işlerini günümüzde
mikroişlemci esaslı mantıksal devrelere yaptırıyoruz,temel kumanda bilgisi yoksa uygulama yapılamayacağından
plc veya servo sistemlerle uğraşmak boşuna en azından temel matematik ve fizik bilmek lazım.doğal olarak ilerleyen bir meslek
olmassa olmaz gibi bir şey

Elektrikte çok branş var ve bunların en zoru otomasyon.İlerde popularitesi azalırmı bence azalır çünkü eskiden bu kadar çok insan uğraşmıyordu bu işlerle ve ilgili insanların sayısı artıyor.Anladığım kadarıyla buiş insanın ömrünü kıtır kıtır yiyip bitiriyor.Şantiyecilikle veya satışçılıkla daha refafta yaşayan insnlar gördüm.Önceleri elektrik,kompanzasyon,şantiyecilik,satışçılık yapan biri olarak ben boyle düşünüyorum.Heleki eğer otomasyona benim gibi sıfırdan başlayan biri iseniz külli mafiş derler ya.Ama şunu çok iyi biliyorumki azmin elinden hiçbirşey kurtulmaz.Kafama koyduğumu yaparım inşallah..

arkadaşlar otomasyon cok önemli ama iş sıkıntısı oldugundan dolayı arkadaşlar kendilerini ucuz pazarlıyorlar onun için basit gibi gözüküyor ama işi bilen iyi kazanıyor

beyler ben şu an bıraktım gibi mesleği çünkü dediğimiz gibi 500 600 ytl ye adamlar sürekli çalıştırıyorlar vede gerçektende bizim işimiz kadar yoğun,mesaili, tehlikeli ve yorucu olmayan çok iş var

ben şu an parttıme iş arıyorum yani eminimki şu an bir otomasyon işinden daha çok kazanacağımı düşünüyorum aynı zamanda tabi kendimi de iş olarak uzak tuttuğum otomasyon da, kendimi geliştirme yoluna girdim şöyle diyeyimki

pano yaparsınız nereye kadar proje çizersiniz nereye kadar vede belirli bir maaşla ama kendinizi adam akıllı geliştirirseniz işte bunlardan sıyrılma olanağınız vardır ben bunun için uraşıcam kendimi maddiyattan bir kere rahatlatıp sonra kendi kazancımla birşeyler alıp öğrenicem vede sonrasında bu işe geri dönerim diye düşünüyorum işini bilirsen güzel kazanırsın bahsettiğim 3000 4000 ytl gibi ama öteki türlü 2000 ytl ye gerçekten zor çıkılır ki bu bana uymaz hayat kısa ona göre bir plan yapmak gerek bakalım ben birde bu şekilde düşünüyorum hayat bakalım beni ne kadar desteklicek bilmiyorum ama böyle daha iyi sonuç elde edeceğimi düşünüyorum

sizlerin yorumlarını bekliyorum

Bir otomasyoncu olarak ciddi bir şekilde iş değiştirmeyi düşünüyorum.. Büyük projeler dışında otomasyon tıkanma noktasına geliyor her krizde..
Bu krizde olan otomasyon firmalarına oldu.. Çünkü otomasyon firmalarının müşterileri genellikle makineciler , fabrikalar veya sarf malzeme kullanan elektrikçiler ..
Krizde fabrikalar battı makine alım,satımı durdu .. olan otomasyonculara oldu.. Birçok otomasyon firmasının işleri durdu.. Batanlar ve paralarını tahsil edemeyip işçiçıkaranlarla dolu piyasa.. Krize dayanıksız bir iş dalı.. Herşeyden etkileniyor.. Karı iyi ama krizde direk batabilecek bir sektör.. yatırıma bağlı tamamen.. O yüzden tavsiyem hiç bir sektöre direkt olarak yönelmeyin. Yeni mezun bir mühendisin yapması gerkeken spesefik bir işi öğrenmesidir. Yani örnek olarak arm mikrokontroloru programlama konusunda bir numara olacaksın veya RF ID konusunda yetkin olacaksın. Sadece bir işi gerçekten bilip bir numara olmayı kafaya koymalı her mezun.. Yoksa piyasada ha bire farklı işlere girerek biraz haberleşme biraz satış biraz programcılık yapıp sade diploması ile para kazananlardan olursunuz.. Benden söylemesi..

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz

Yeni konular

Geri