Otomatik Kumanda Sorusu

sedat88

Üye
START butonnuna basıldığında motor1 aşagı çalısacak aşağı sensörü görünce motr1 duracak motor2 ileri çalışacak ileri sensörünü görünce mtr2 duracak mtr1 yukarı çalışacaküst sensörü görünce mtr 2geri çalışcak geri sensörü görünce sistem duracak .......

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Starta basıldığında piston1 ileri gidecek. İleri sensörü görünce(s1)piston1 geri gelecek.geri sensörü görünce(s2)piston 1 duracak piston 2 aşağı inecek aşağı sensörü görünce piston 2 yukarı çalışacak(s4) görünce sistem duracak. Diğer sorunun aynı benzeri olabilir arkadaşlar. Bi türlü kumanda mantığını çözemedim :mad::(

sn sedat88 ben bişeyi merak ettim bu soruya benzer bir soruyu yukarıda sordun vede cevapladım ve cevabın işe yarayıp yaramadını merak ediyorum yaradıysa neden bi oncekı konu hakkında herhangi bir acıklama yada yorum yapmadın ben orda sana yardımcı olmak için emek verdim nezaketende olsa insan bir teşekkür eder ama sen başka bir soru sorarak bizlerimi deniyosun gerçekten yardımmı istiyosun yoksa bizlerin bilgisinimi ölcuyosun yada ödevlerini bizemi yaptırıyosun acıkcası bunu anlayamadım niyetin nedir neyin peşindesin acıkçası bunu cözmüş deyilim. Biz bilgilerimizi mezara göturecek deyiliz yardıma ihtiyacı olan arkdaslarımıza yardımcı olmayaçalısıyoruz elımızden geldıgınce. Rica ederek soyluyorum emeğe saygı lutfen sert cıkısımı mazur gorun sn kontrol kalemi uyeleri ve yöneticileri haklı olup olmadıgımı size sormak isterim herkese kolay gelsin.

aabi kusura bakma bn busiteye yeni üyeyim nerden cvp yazılıyo bilmiyodum sadece sorunun cvbı gelince yerter biliyodum kusura bakma sistem çılşıyo ama biz siviçle değil sensörle yapabailirmiyim tekrar kusura bakma abi zaten otomatik kumanadada acemiym bi türlü mantığını çözemedim ....cvp için teşekkür ederim .........

ilk soruyu yazarken 20den sonra cvp yazabailiyorum anladım bn bu kadar kızcanızı bilsem soru yazmazdım gercekten bilimiyodum meğersem 20 msjdan sonra özel msj yazabailiyomusum kusura bakmayın bi yanlış anlaşılma oldu ben o yüzden msja cvp yazmadım sinirlenmeye gerek yok usta

ayrı sistem ileri-geri ayrı motoru çalıştıracak aşağı ayaukarı ayrı mottor siviçle değil ama sensörle yapabilirmiiyiz usta

sensorlede yapılır farkı yokki sensore sıvıch aynı mantık calısırlar sadece sensor elektronık bırde cısme gore algılama seklı deyısıktır sen hangı tıp sensor kullanacaksın kullanacagın sensorun bır acık kontagı olması yeterlı soyle ızah edeyım sensor cısımi gordugunde bıze sınyal versın yeter o sınyalle bır adet role cektırerek ıstedıgımız kadar acık yada kapalı kontak elde edbılırız

Aaçık sensör olsun.. Kumanda sistemin de kendimi nasıl geliştiririm mantığı bitrlü çözemedim aanlatma imkanın olurmu usta

Aaçık sensör olsun.. Kumanda sistemin de kendimi nasıl geliştiririm mantığı bitrlü çözemedim aanlatma imkanın olurmu usta

ugur arkadaş ileri-geri ve yukarı-aşağı switch ile gösterip kumanda devre şemasını çizmiş.Bu işin mantığını sen çözeceksin arkadaşım kontrolkaleminde birsürü soru deryası ve gelişmiş konu yelpazeleri mevcut, Kısaca PLC ile bu işin mantığında olduğu gibi klasik kumanda sistemini plc ye aktar aynı işlemi yaparsın sedat kardeş, Sanırım öğrencisin :)

yok abi öğrenci değilim çalışıyorum aama otomatik kumaanadadan anlamıyorum saolsun uğur usta yardımcı oluyo bn nasıl öğrenebilirim abi kumanda işini önerebilceğin kitaap veya site varmı internette bi proğram var etc olması lazım onu bi türlü indiremedim yardımlarınız için teşekkür edeerim

sn. sedat 88 boyle etc kıtap falan bunlarla kumandada kendını gelıstıremezsın. tamam alt yapı edınırsın edınmen ıcınde yardım lazım ozaman kıtaba basvurucaksın yada ustalarına tamam mı. önce sen madem çalısıyosun bı panonun karsısına gec ve panodakı elemanları ögren ne ıse yaradıklarını ogren daha sonra o panodakı sıstemı cozmeye çalıs ne nasılmıs nereye gıdıyomus eger projesı varsa proje okumayıda bılıyosan daha kolay ogrenırsın bılmıyosanda fazla zorlanmazsın ordakı sıstemı çözdugunde EKTS programı sana çok çok yardımcı olur. bende bır tekstıl fırmasında teknıkerım mesela herhangı bır durumda yada kafama takılan sıstemı ekts de çızıp anlyrum yada denıyorum yanı oyle hafıfe alıncak bır program degıl sana cok katkısı olucaktır. yanı kumandayı 1 EKTS de 2 Uygulayarak ögrenırsın... teori insanı herzaman kısıtlar.bır sıstemı çözmen için o sistemdeki parcaları çözmen gerekir daha sonrada sistemi..Allah merakını arttırsın inşallah.kendını çözumsuzluge sokma forumda çok sukur butun sorunlara çözum var ;)

Forum istatistikleri

Konular
129,201
Kullanıcılar
451,560
Son üye
mertcan5657

Yeni konular

Geri