Pır Sensörlü + Sürekli Işık + Kapalı Lamba Devresi?

zafer174

Üye
Merhaba bir arkadaşımın önerisi ile forumunuza ulaşıyorum.
200w Arka bahçe +100W Ön bahçe olmak üzere projektör lambalarımı 3konumda (Sürekli Aydınlatma + Otomatik Aydınlatma+ Kapalı Devre ) konumda kullanmak amacım var.

1- İstediğim zaman lambalarım sürekli yanacak şekilde ayarlamak istiyorum.
2- Hareket sensörlü çalıştırabileceğim bir sistem.
3- Lambanın hiç çalışmayacağı bir devre nasıl yapılabilir konusudur.

* Vaviyen anahtar yada 2li anahtar ile 1 ve 2. maddeyi nasıl yapacağımı anladım konuyu fakat ( komple kapatmayı nasıl yapacağıma yorum yapamıyorum.) bu konuda yardım ihtiyacım var.

* Bir konuda geniş açılı ve uzun metraj sensor ne almalıyım konusu var yani ağaç yaprakları, kedi köpeğin çok olduğu bir noktada sürekli gereksiz enerji tüketmek istemiyorum.

Kısaca malzeme ve uygulama bilgisine ihtiyacım var umarım yardım bulacağım.

1729501265728.png

1- I ve 2 - II ve son olarak 3. maddenizi - 0 konumu karşılayabilir.
Sokak lambaları için kullanılan hazır fotosel rölesi almalısınız, şöyle ki iç devresinde zamanlayıcı devre de var, kedi, kuş veya araçların farlarından etkilenip hemen tepki vermeyerek konforlu bir kullanım sağlamaktadırlar, kolaylıklar.

Aşağıdaki iki solar led lambadan aldım. Biri bahsettiğiniz şekle yakın kullanım sunuyor. Bu tür solar lambalar sadece gece çalışıyor. Solar panelinden enerji geldiğinde ledler yanmıyor. Gece ve gündüzü ldr ile değil de, o şekilde ayırt ediyor. Bu lambaların içinde bir adet en dandiğinden düşük kapasiteli 18650 lityum pil bulunuyor. Çok sık çalışmazsa 3-5 saat hareket gördüğünde çalışabilir. Hareket sonrası 30 saniye kadar açık kalıyor, sonrasında ya sönüyor ya da ayarlanan mod'a göre yarım seviyede yanıyor. İstenirse yarım seviyede sürekli yanıyor. Yarım seviyede yanma durumunda içindeki pil çok daha kısa sürede tükenecektir! Bu sebeple pili tp4056 ile sürekli şarj edecek şekilde revize ederek 5 volt ile besledim. Ayrıca solar paneli de gece mod'unda olacak şekilde bantlayıp karanlık hale getirdim. Tamamen devreden çıkarınca ir/hareket sensörlü devrenin çalışmadığını gördüm. Büyük olanda da benzer sürekli beslemeyi yapacağım, henüz modülleri temin etmedim. IR hareket sensörleri, yaprak, ağaç dalı gibi hareketlerden değil sadece canlı insan, hayvan ya da sensör üzerinde, yakınında gezinen böceklerden etkilenerek tetikleniyor. Sıcak yaz günlerinde de kafasına göre de tetiklenebiliyor. Bunun yerine led lamba + harici hareket sensörü ile de sistem kurulabilir. Sürekli çalışması için yukarıda görseli paylaşılan iki kademeli anahtarla istenilen yapılabilir.

Ekli dosyalar

• IMG_20241021_121059.jpg
    IMG_20241021_121059.jpg
    169.4 KB · Görüntüleme: 0
  • IMG_20241021_121204.jpg
    IMG_20241021_121204.jpg
    319.5 KB · Görüntüleme: 0
malzeme ve uygulama bilgisine ihtiyacım var
kedi köpeğin çok olduğu bir noktada sürekli gereksiz enerji tüketmek istemiyorum.
Bu türde uygulamalar için PIR Sensör, (mesafe azlığı ve kedi köpek algıladığı için) kullanılmıyor.

Radar Sensörler kullanılıyor, bunun için mesafe ve diğer bilgilere ihtiyaç var.

Pelsan'ın böyle sensörü var, dosyayı ekledim.
15 Metre hassasiyet mesafesi var.
https://pelsan.com.tr/sensorler/radar
Daha uzun mesafeli olanlar da bulunabilir.

Goggle da şöyle bir arama yapın, fikir edinmek bakımından:

https://www.bing.com/images/search?q="garden+lighting"+"radar"&qs=n&form=QBIDMH&sp=-1&lq=0&pq="garden+lighting"+"radar"&sc=0-25&cvid=38F21AE6B74A422CA54090ACBC8FFFF0&ghsh=0&ghacc=0&first=1

Aliexpreste de bulunabilir, güneş enerjili, içinde akü olan birrçok aydılnlatma seçeneği var.

Amazon linki:
https://www.amazon.co.uk/Garden-Control-Outdoor-85-265V-Conservation/dp/B088JTFJP7

Söylediğiniz çalışma şekli, bir usta tarafından rahatlıkla yapılabilir.
Karar verdiğinizde yine bu forum size yardımcı olacaktır.

Ekli dosyalar

• Pelsan_Radar_Sensor.pdf
    206.7 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,579
Kullanıcılar
452,217
Son üye
burkay.kl

Yeni konular