pano hazırlamada yardım istiyorum

merhaba arkadaşlar.ben fırın projesi için pano hazırlamam gerekiyor.proje şöyle:fırın 14 metre uzunluğunda ve içinden konveyor geçiyor.bu fırın 3 bölümden oluşacak bölüm 1 de 35 derece ,bölüm 2 de 40 derece , bölüm 3 de de 50 derece olacak.bölüm 1 de 6 adet 1kw lık rezistans , bölüm 2 de 9 adet 1 kw lık rezistans ,bölüm 3 de de 12 adet 1 kw lık rezistans kullanılacak.
şimdi bu benim ilk panom olacak daha önce hiç pano hazırlamadım.
1:pano hazırlarken nelere dikkat etmem gerekiyor.
2:kontaktörü neye göre seçeceğim.omik yük olacağına göre AC1 sınıfından mı olmalı.kw ı kaç olmalı?
3:3 faz uygulayacağım ve her faza eşit direnç bağlamayı düşünüyorum.mesela bölüm 1 de faz başına 2 adet rezistans düşüyor.ve ohm kanununa göre hesapladığımda (I=U/R) çekilen akım 0.5 amper çıkıyor.buna göre sigortam kaç amperlik olmalı.
4:en son olarak ta kablo yu kaç mm lik kullanmalıyım.bunun bir hesabı var mı?
biliyorum çok şey istiyorum ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
rezistansları tektekmi kontrol edeceksin yoksa grup grup mu?

grup grup.mesela birinci bölümde 6 adet 1 kwlık rezistans var.bu 6 rezistansın 2 tanesine R fazını,2 tanesine S fazını ve son 2 tanesine de T fazını uygulayacağım.bölüm 2 de de 9 rezistans var.faz başına 3 rezistans düşüyor. bölüm 3 de de 12 rezistans var faz başına 4 rezistans düşüyor.
toplamda R fazına 9 adet ,S fazına 9 adet , T fazına 9 adet rezistans düşecek
3adet kontaktör kullanılacak.güçleri 12 kwlık olacak.

Son düzenleme:
fırında pişireceğiniz ürünün sıcaklıkla olan hassasiyet önemi yüksek ise kontaktörle bu iş olmaz.

hassas bir uygulama değil enda nın sıcaklık kontrol cihazları ile yapılacak.fırın içindeki sıcaklık istenilen ısıya ulaştığında enda kontaktörün enerjisini kesecek.düştüğünde kontaktör tekrar devreye girecek.
benim sorunum ise daha önce hiç pano hazırlamadım.yukarıdada belirttiğim gibi nasıl bir kontaktör kullanacağım gücü ne olacak sigorta kaç amperlik olmalı ve kablo ların kesitleri ne olmalı

100A KOMPAK salter 3VL1710-1DD33-0AA0
sigortalar başlıyalım kuman sigortası 1*4A 5SG7713 5SE2304 SIEMENS
BÜTÜN rezistanslar için 27 adet 5SX4106-6 SIEMENS
güç devresinde kollayca dagıtma içi legrand datım barası 048 88
kontaktörleise 9 adet 3TF2810-0AP0
kanal olarak ise ıboco 60*60 kullan
ray ise klemsa mr 35*7,5 KLEMSAN
klemensler ise ana besleme için avk 35 klemsan diger çikişlar için avk 4 kullan
kablo için ana besleme işin 25 mm rezistanslar içi 2,5 mm
pano ve rezistan arasındaki kablo ise 3*2,5mm
pano ise 60cm eni 80cm boy
pano ızgarasılarısın iki adet

servo 05 arkadaşım zahmet edip bir sürü şey yazmışsın.çok teşekkür ederim.

yazacağım malzemelerin kodaları aklımda yok ama kabaca vereyim ana şalterin 80-100a kompakt şalter legrand legrand ın malları boyut olarak ufaktır yer kaplamaz
kumanda sigortan cam sigorta da kullanabilirsin 4-6a yada otomat 6A legrand
1.bölüm için sıemens 3tf 42 yeter
2.bölüme 3tf43 sıemens kontaktör
3.bölüme ise 3tf44 sıemens kontaktör yeter
ana besleme kablon 4x25mm
rezistanslar için ise 3x4 lük kablo
kanal ise legrand 40x60yeter
pano ölçüleri ise 80x100 biraz büyük veriyorum çünkü daha sonra başka elemnalr ekleyebilirsin çalışman rahat olur
ana beseleme klemensin 4x 25 lik kelemens üniversal
diğer klemensler ise 4x4mm lik klemens
iyi çalışmalar

kubilay arkadaşim legrand kompak şalterin kısa devre akımlar düşüktür
kumada sigortaları cam sigorta kodunu yok veya legrand demiş bu sigorta 1*5 katı çekerse atar
kontaktörler ise 3tf 42 7,5kw 32A 3TF42 10-0APO 46,70TL FİYATI
BENİ YAZIDIĞIM KONTAKTÖR İSE SÜREKLİ AKIMDA 6A 30,00TL FİYAT
KABLODA İSE 3*4MM 32A MALIYETİ
80*100 PANO METAL İSE TEMRPA PANODA 75 TL FAZLA PARA ÖDERSİ PANO ÖRTÜ ELMANLIYSA

Forum istatistikleri

Konular
128,961
Kullanıcılar
451,154
Son üye
sahin56

Yeni konular

Geri