Parasız Yaşamak Mümkün mü?

Eninde sonunda paraya bağımlı olacaksınız kurtuluş yok. Lidyalılar boşuna mı bulmuşlar? Bu konu başlığını açtığın ortam internet ve bu ortamı sağlamak için bir alt yapıya ihtiyaç var bu alt yapıyı yumurta süt karşılığında yapman biraz zor değil mi?

Bireysel anlamda tabi ki ütopyalarda yaşıyorsan ve beklentin çok değilse belki yaşarsın, ancak eğer bir devlet sistemine sahip isek (ki var çok şükür) burada bir sistemin olması gerekli buna ister dijital para de ister altın de fark etmez bir değer değişiminden başka bir şey yoktur.
Hocam bu bir inanç meselesi. Eğer siz para olmadan yaşayamayacağınıza inanıyorsanız zaten yaşayamazsınız. Paranın "Plasebo Hapı"ndan fazla bir farkı yoktur. Hap olmadan tedavi olamıyorlar, hapı yuttuğu zaman iyileşmeye başlıyorlar.
Sn. @sami inci ve @erhan_tr abimiz de birşeyler yazsa keşke:)
Sn. @Under Ground tek kaldı:D

Son düzenleme:
Hocam bu bir inanç meselesi. Eğer siz para olmadan yaşayamayacağınıza inanıyorsanız zaten yaşayamazsınız. Paranın "Plasebo Hapı"ndan fazla bir farkı yoktur. Hap olmadan tedavi olamıyorlar, hapı yuttuğu zaman iyileşmeye başlıyorlar.
Ben İNANÇ meselesi olduğunu düşünmüyorum.
İnanmak ile bilmek farklı kavramlardır.
Paranın nasıl kazanılabileceğini bilen insanlar vardır.
Bir de paranın herşey olduğuna inanan insanlar vardır.
Tek bir gerçek varsa o da ilimdir.
İlim sahibi insanlar mutlaka para kazanırlar.
Yumurta örneğini genişletelim.
Ayda 1 milyon yumurta üretebilmenin bir ilmi vardır. Bir tavuğa yumurtla LEN diyerek yumurtlamasını sağlamazsınız.
Ancak tavuk çiftliği sahibi, en azından işin ehli olan 3 kişi daha istihdam etmelidir.
1 Tavuk hastalıklarına karşı bilgili insanlar. Diğer adı VETERİNER. (İlim irfan sahibi)
2 Tavuk yaşamında nelerin gerekli olduğunu bilen insanlar. Tavukların yaşadıkları yerin sıhhı durumu ve benzeri şeyler. Eskiden KAHYA denilirdi. (ilim irfan sahibi)
3 Tavukların kontrolünü ve düzenini sağlayan kişler. Eskiden ÇOBAN denilirdi. (beceri ve yetenek, biraz da bilgi sahibi)
En basitinden bu üç örneği bile ele alırsak, bazı politik düşünceler hemen ortaya çıkacaktır.
Üretici olarak yanında çalıştırdığın kişilere emeğinin karşılığını vermelisin. Yoksa o kişileri çalıştıramazsın.
Bu örnekleme daha da genişletilip çok farklı alanlarda işlenebilir.
Pek önemli değildir.
Önemli olan kazanabilmenin ilmidir.

Bence bunu denemek lazım :D
Ben denemiştim olmadı. Tavık tüyüp gitti.
Ama annem tavukla birşeyle konuştu, ertesi sabah yımırtayı aldı :D
Sonuçta denemek ilmin gerçeğini aramak demektir.
İnsanlar da günümüz teknolojilerine deneylerle ulaşmışlardır.

Ben İNANÇ meselesi olduğunu düşünmüyorum.
İnanmak ile bilmek farklı kavramlardır.
Paranın nasıl kazanılabileceğini bilen insanlar vardır.
Bir de paranın herşey olduğuna inanan insanlar vardır.
Tek bir gerçek varsa o da ilimdir.
İlim sahibi insanlar mutlaka para kazanırlar.
Yumurta örneğini genişletelim.
Ayda 1 milyon yumurta üretebilmenin bir ilmi vardır. Bir tavuğa yumurtla LEN diyerek yumurtlamasını sağlamazsınız.
Ancak tavuk çiftliği sahibi, en azından işin ehli olan 3 kişi daha istihdam etmelidir.
1 Tavuk hastalıklarına karşı bilgili insanlar. Diğer adı VETERİNER. (İlim irfan sahibi)
2 Tavuk yaşamında nelerin gerekli olduğunu bilen insanlar. Tavukların yaşadıkları yerin sıhhı durumu ve benzeri şeyler. Eskiden KAHYA denilirdi. (ilim irfan sahibi)
3 Tavukların kontrolünü ve düzenini sağlayan kişler. Eskiden ÇOBAN denilirdi. (beceri ve yetenek, biraz da bilgi sahibi)
En basitinden bu üç örneği bile ele alırsak, bazı politik düşünceler hemen ortaya çıkacaktır.
Üretici olarak yanında çalıştırdığın kişilere emeğinin karşılığını vermelisin. Yoksa o kişileri çalıştıramazsın.
Bu örnekleme daha da genişletilip çok farklı alanlarda işlenebilir.
Pek önemli değildir.
Önemli olan kazanabilmenin ilmidir.
Abi noktasına virgülüne haklısın da, inanmak fonksiyon olarak kullanılıyor. "İnandırma Fonksiyonu" daima kullanılır. En işlevsel olduğu durum ilim/bilimin olmadığı ortamdır.

Yoksa abi senin dediğin gibi; değiş-tokuş da mütekabiliyet ve muhasipleşme esastır. Aslında son birkaç yıldır bu sistem ciddi anlamda uygulanmaya başladı, özellikle inşaat müteahhitliğinde. Müteahhitler son birkaç yıldır kaynak sıkıntısı çektikleri için Daire Karşılığı arsa alıp yine Daire Karşılığı Elektrik, Mobilya ve Su gibi tesisat işlerini yaptırıyorlar. Karşılığında kuruş para vermeden! Yani gözümüzün dibindeki bir sektörün %50'si şu anda bu şekilde ayakta duruyor.

Bedava ifadesi yanlış anlaşılır diye kaldırdım. :)

Son düzenleme:
Sonuç değişmiyor. :)
Ben birşeyler üretip satıyorum ve gelir elde ediyorum.
Elde etmiş olduğum gelirle önce temel ihtiyaçlarımı karşılıyorum.
Ekmek, sucuk, salam, sosis, pırasa, çay, şeker, un, pastırma, tabak, çanak, bardak, bulgur, prinç falan filan.
Gelirimin diğer kısmını da diğer ihtiyaçlarım için harcıyorum.
İnternet, elektrik, su, havagazı, telefon vbg.
Bunlar için harcadığım paralar da bu saydığım şeyleri üreten kişilere gidiyor.
Bu ürünlerin üreticileri bu sefer de benim üretmiş olduğum ürünü alıp, bana para kazandırıyorlar.
Kısacası YAŞAM, kısır döngü içerisinde dönüp duruyor.

Sn. @sami inci ve @erhan_tr abimiz de birşeyler yazsa keşke:)
Sn. @Under Ground tek kaldı:D
Ben hesap , kitap ve teori adamıyım. Olmayacak hayallerle hiç işim olmaz .

Üstat kendi sektörümüzün ciddi bir kısmı bu şekilde işliyor, bu adamlar da hesap kitap yapıyor. Tabii herkesin görüşüne saygı duyacağız.
Bu malesef para olmadan bu islerin yürüyebileceğinin değil ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sefaletin göstergesi.

Forum istatistikleri

Konular
129,107
Kullanıcılar
451,426
Son üye
abdullahse

Yeni konular

Geri