paratonerde kullanılacak kablo

laempe

Üye
merhaba arkadaşlar, 22metre (borusudahil) yükseklikden paratoneri bağlıyacağım kaçlık kablo ile topraktan 3 metre yükseklikdeki klemense kadar çekmeliyim,fabrika içinden geçmem gerekiyor dışarsı sandaviç panel mal sahipleri içerden geçmemi istiyorlar klemense kadar, yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
onun bi hesabı olmalı ama 70 lik bir topraklama iletkeni yeterli diye düşünüyorum.ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konuda kablonun düz inmesi yani fazla dönüş vermemen gerekiyor

syn ceyran 41, 70lik toprak iletkeni derken benim paratonerden klemens arasına çekeceğim kabloyumu kasdediniz.yoksa klemensden topraklama cubuklarına kullanılacak iletkenimi, iyi çalışmalar.

Bu işler genelde proje ile yapılır.
fi8 sombakır iletkenden (50mm2 e denk gelir bir tanesinin kesiti) çift inmen gerekir normalde...

Son düzenleme:
Paratöner iniş iletkeni olarak,2 adet 50 mm2 ( fi 8 mm ) yuvarlak iletken veya 30 x 2 mm
bakır lama kullanılması gerekir.Sandöviç panelli bina üstüne paratöner konulması durumun-
da,panellerde,eşpotansiyel uygulaması yapılmadığı takdirde, hasar oluşur.Bu konu çok önemli olup,paratöner firmalarından ayrıca bilgi almanızda yarar var.

arkadaşlar bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim çizilmiş bir proje var buna göre malzemelerini temin eddim TESLA-ST paratoner alımı yaptım henüz montajına başlamadım bazı fabrikalarda gördüğüm iki adet 50mm2 nyaf kablo çekilmiş paratonerle test klemensi arasına yanlışmıdır veya bu uygulama yapılıyorsa yönetmeliğe uygunmudur. birde arkadaşlar bir uygulamadada bu tip sandöviç panelli yerlerde içerden ikişer adet pvc boru içinde kullanılmış iletkenler test klemesine kadar, klemensten sonra galvenizli boru kullanılmış (test klemensi dışarda) bunlar hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler iyi çalışmalar.

1-Paratöner tesisatında,NYAF kablo ve başka tip çok telli kablo kullanılmaz.Şatrnamelere
göre,aşağıda belittiğim iletkenler kullanılır.
2-ESE paratöner başlıkları içerisinde,elektronik elemen bulunmaması gerekir.TESLA-S baş-
lıkları,bu yönden incelemenizi öneririm !
3-Sandviç panelin yapısını düşünür iseniz,kondansatör ile karşı karşıya olduğuzunu görürsü
nüz.Tedbir almaz iseniz,yıldırım anında,panel kanca civatalarının olduğu yerlerden patlama-
lar olabilir.Bunu onlemek için,iletkenlerin,PVC boru içerisine alınması yeterli değildir.Bu sorun
için,eşpotansiyel uygulaması yapılmalıdır.

arkadaşlar bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.

arkadaşlar bu konuyla ilgili bir merakım daha var sayın fahri yetiş yönetmelik ve şartnamelere uygunluk dediniz peki benim bu paylaştıklarım nasıl yapılabilmiş ve bugün aracımla gelirken bir benzinliktede aynı şekilde nyaf kabloyla inilmiş test klemensine nasıl oluyor bunlar kontrolmü işlemiyor yorumunuz. teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
selam paratonel tesisatın da bildiğim kadarı ile kullanılan iletken kesiti 30mm2 oluyooo

Yanlış biliyorsunuz.Bayındırlık Birim Fiyatlarını incelemenizde yarar var." Ben yaptım oldu "
derseniz,NYAF kabloda olur,30 mm2 ( heralde özel imalat ! ) kablo da olur !

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,032
Son üye
karsel

Yeni konular

Geri