PC controllu röle devresi

Maden ve mineral araştırma sistemi için kullanılacak bu sistem. Cihazlar ile çalışması gereken yazılım ileri düzey jeofizik entegrasyon programı ve cihazlar tarafından ölçülecek parametreleri kullanacak. Bu entegrasyon yazıllımı zaten yazıldı. İhtiyacımız elektronik devreler.

Merhaba
"Jeosist" ile bir bağlantınız var mı?

Not;Bağlantınız var ise ben size zaman zaman çalışmalarım hakkında e-mail atmıştım ama dönüş olmadı.Teşekkürler.

Merhaba yardım teklifin için çok teşekürler. Ancak şu ana dek bu forumdan bulduğumuz kişiler ile 1,5 yıldır bir yere varamadık. Daima bir sorunları çıktı ve çoğu zaman kendilerine ulaşamadık. Projemiz bir keze mahsus yapılıp bitirilip bırakılacak bir şey değil. Aslında bir araştırma konusu. Tabiki çalıştığımız kişilerin bazıları araştırma sonucu elde ettikleri bilgileride avantaj olarak kullanmaya kalktılar. Yapacağınız yardım bizi daha büyük bir sorun içine sokarki herzaman size ulaşmak zorunda kalırız. En iyi yol ya bizimle sürekli çalışacak bir kişi bulacağız veya bu işi bir yolla bu yaştan sonra öğreneceğim. Ben yazılım mühendisiyim ve genelde database tarzı yazılımlar yaparım. Öğrenmek zorunda olduğum sadece elektronik komponentlerin organizesi yani PIC ile kristal kulanmayı bilmek veya nereye hangi diyodu veya transistörü koyabilmek gibi. Öğrenebilirsem yaparım olmassa vaz geçerim çünki insan sorunları ile uğraşmak çok daha yorucu ve sinirlendirici. Heleki Türkiyede kişiler inanılmaz saçma sorunlara sahip olabilirler. Teşekkürler.

Bu mesajınız, bana ithaf en yazıldı ise;
Bir yanlış anlaşılma olmuş. Ürün satmak veya projeniz hakkında bilgi sahibi olmak gibi bir niyetim yok.

Vaktim elverirse, bir kaç forum takip eder ve yardımcı olabileceğim konular hakkında ve bilgim dahilinde mesajlar yazar veya; takıldığım, bilgi almak istediğim bir nokta var ise bu konuda sorular sorarım.

Son mesajımda ki amaç da farklı idi. Forumların(soru-cevap mahiyetinde ki başlıkların), ticari mekanizmalar için doğru mecralar olduğunu düşünmüyorum. Alalım satalım gibi, ürün tanıtımı gibi bir başlık olabilir ve bu başlıkta isteyen kişi ürünü tanıtabilir ama üretmek için soru soran bir kişiye, hazır ürünüm var demek... bana doğru gelmiyor. Kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz. İlgili kişinin şu an yapamıyor olması, yapmak istemediği veya ileride yapamayacağı anlamına gelmez ki; bizlerin, o kişilerin yapabilmesi için gerekli zemini oluşturması gerekir. Aksi durumda üretimde ve Ar-Ge de geri kalmaya mahkumuz.

Bu forumda ki ve mesleki pekçok forumda ki ihtiyaç duyulan veya yoğun kullanılan ürünlerin büyük bir kısmını tasarlayıp, üretebilecek pek çok kişi tanıyorum. Bu dostlarımın/arkadaşlarımın içinde başarılı olanlar daima az konuda ama uzman olarak çalışma yapan kişiler. Her yapabilen, herşeyi kendisi yapmaya kalkışırsa, uzmanlaşma ve gelişme mümkün olmaz.
21 yıllık meslek hayatım var ve şunu gördüm ki(ben de gençliğimde aynı hataya düştüm) herşeyi yapmaya çalışan veya müşterilerine, "siz isteyin, ben yaparım" diyen ve pek çok ve farklı konular da uğraşan/çalışan kişilerin başarılı olma şansı ne yazık ki yok. Kendimize belirli bir kaç konu/ürün belirleyip üzerinde uzmanlaşmak şart.

Sonuç itibari ile; yardım almak isterseniz ve benimde elimden gelirse/vaktim elverirse, seve seve forum ortamında yardımcı olmak isterim.

Merhaba
"Jeosist" ile bir bağlantınız var mı?Not;Bağlantınız var ise ben size zaman zaman çalışmalarım hakkında e-mail atmıştım ama dönüş olmadı.Teşekkürler.

S.A.

Erdinç bey sizmisiniz? devre işini ****** diye bir arkadaşa yaptıracaktınız. yaklaşık 2 yıl önce görüşmüştük sonra sizden birdaha ses çıkmamıştı .

NOT: Eğer sizseniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba yardım teklifin için çok teşekürler. Ancak şu ana dek bu forumdan bulduğumuz kişiler ile 1,5 yıldır bir yere varamadık. Daima bir sorunları çıktı ve çoğu zaman kendilerine ulaşamadık. Projemiz bir keze mahsus yapılıp bitirilip bırakılacak bir şey değil. Aslında bir araştırma konusu. Tabiki çalıştığımız kişilerin bazıları araştırma sonucu elde ettikleri bilgileride avantaj olarak kullanmaya kalktılar. Yapacağınız yardım bizi daha büyük bir sorun içine sokarki herzaman size ulaşmak zorunda kalırız. En iyi yol ya bizimle sürekli çalışacak bir kişi bulacağız veya bu işi bir yolla bu yaştan sonra öğreneceğim. Ben yazılım mühendisiyim ve genelde database tarzı yazılımlar yaparım. Öğrenmek zorunda olduğum sadece elektronik komponentlerin organizesi yani PIC ile kristal kulanmayı bilmek veya nereye hangi diyodu veya transistörü koyabilmek gibi. Öğrenebilirsem yaparım olmassa vaz geçerim çünki insan sorunları ile uğraşmak çok daha yorucu ve sinirlendirici. Heleki Türkiyede kişiler inanılmaz saçma sorunlara sahip olabilirler. Teşekkürler.

Merhaba bana özel mesaj atarsasınız ben size her konuda yardımcı olurum

Cevabım tabiki sana ithafen değildi ancak yazış tarzımın yanlış anlaşılma ihtimali olmasından dolayı özür dilerim. Yazdıkların çok güzel ve çok haklısın. Belirli bir konuda uzmanlaşmak her konuda birşeyler yapmaya çalışıp saçmalamaktan çok daha iyidir. Askerler daima tek bir noktadan saldırıp düşmanı parçalarlar. Her cepheden saldırı daima yenilgi getirir.

Bu mesajınız, bana ithaf en yazıldı ise;
Bir yanlış anlaşılma olmuş. Ürün satmak veya projeniz hakkında bilgi sahibi olmak gibi bir niyetim yok.

Vaktim elverirse, bir kaç forum takip eder ve yardımcı olabileceğim konular hakkında ve bilgim dahilinde mesajlar yazar veya; takıldığım, bilgi almak istediğim bir nokta var ise bu konuda sorular sorarım.

Son mesajımda ki amaç da farklı idi. Forumların(soru-cevap mahiyetinde ki başlıkların), ticari mekanizmalar için doğru mecralar olduğunu düşünmüyorum. Alalım satalım gibi, ürün tanıtımı gibi bir başlık olabilir ve bu başlıkta isteyen kişi ürünü tanıtabilir ama üretmek için soru soran bir kişiye, hazır ürünüm var demek... bana doğru gelmiyor. Kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz. İlgili kişinin şu an yapamıyor olması, yapmak istemediği veya ileride yapamayacağı anlamına gelmez ki; bizlerin, o kişilerin yapabilmesi için gerekli zemini oluşturması gerekir. Aksi durumda üretimde ve Ar-Ge de geri kalmaya mahkumuz.

Bu forumda ki ve mesleki pekçok forumda ki ihtiyaç duyulan veya yoğun kullanılan ürünlerin büyük bir kısmını tasarlayıp, üretebilecek pek çok kişi tanıyorum. Bu dostlarımın/arkadaşlarımın içinde başarılı olanlar daima az konuda ama uzman olarak çalışma yapan kişiler. Her yapabilen, herşeyi kendisi yapmaya kalkışırsa, uzmanlaşma ve gelişme mümkün olmaz.
21 yıllık meslek hayatım var ve şunu gördüm ki(ben de gençliğimde aynı hataya düştüm) herşeyi yapmaya çalışan veya müşterilerine, "siz isteyin, ben yaparım" diyen ve pek çok ve farklı konular da uğraşan/çalışan kişilerin başarılı olma şansı ne yazık ki yok. Kendimize belirli bir kaç konu/ürün belirleyip üzerinde uzmanlaşmak şart.

Sonuç itibari ile; yardım almak isterseniz ve benimde elimden gelirse/vaktim elverirse, seve seve forum ortamında yardımcı olmak isterim.

S.A.

Erdinç bey sizmisiniz? devre işini Ramazan Subaşı diye bir arkadaşa yaptıracaktınız. yaklaşık 2 yıl önce görüşmüştük sonra sizden birdaha ses çıkmamıştı .

NOT: Eğer sizseniz.

Evet Benim malesef Ramazan beni 1,5 yıldan fazla oyaladı ve şu an için ilişkimi tamamen kopardım. Sonuçta elimizde birşey yok. Ramazan en son olarak yaptığı kartları yazılımları ile beraber satmaya çalıştı 800 Tl ye Bu para tabiki ödenir ancak Ramazanla çalışmayı artık asla istemiyorum.

Merhaba
"Jeosist" ile bir bağlantınız var mı?Not;Bağlantınız var ise ben size zaman zaman çalışmalarım hakkında e-mail atmıştım ama dönüş olmadı.Teşekkürler.

Merhaba kudret bey evet ben jeosist im zaten eski şifremi hatırlayamadım bu nedenle yeni hesap açtım.
Geçen yıl size dönmek üzereyken bu forumdan birisi beni bulup, gelip görüşme yapıp bu tarz bir kart yapabileceğine ve bu sistemi geliştirebileceğine ikna etti. Genç adama şans vermeye karar verdim ancak bu yaptığım büyük bir hata oldu. 1,5 yıllık masrafların, umutların ve bekleyişin sonunda elimize hiçbirşey geçti. Zaten yazılım mühendisiyim. Delphi yazılım dilini iyi bilirim. Sonuçta yapılan kart kısmen işlese de işime yaramıyor çünki zaman içerisinde benimde farkına varamadığım hatalar gerçekleşmiş ve olmadı. Şimdi bu işi öğrenmeye soyundum ve ATXMEGA32A4U ile çalışma yapmaya uğraşıyorum. Bu sistem jeolojik alanda maden ve mineral araştırması yapan bir sistemin kartları olucak. Bu sistemin geri planı ileri düzeyde matematiksel matrix formülasyonlarının bulunduğu jeofiziksel bir yazılım ve tam 4 yılıma mal oldu. Bu yazılım olmadan kartların hiçbir değerinin olamayacağını genç kişilere ispatlamama karşılık onlar bundan avantaj alıp beni köşeye sıkıştırarak kolay para kazanmanın yollarını aramayı tercih ettiler. Şu ana dek yapılmış kartlar rafta bekliyor ve bu avantaj hayallerini kuranlar 20 tl için olmadık palavraları atmaya devam ediyorlar. Neyse bu kartların yapımı ve bitmesi süresi benim için önemli. Profesyonel bir yardım ile süratli ilerleme yapılabilir. Bu kartlarda ki elektronik tüm parçaları ben çinden ithal edeceğim. Bu kartlar sürekli olarak geliştirilecek farklı özellikler katılacak ve tabiki operasyon yazılımını da geliştireceğim. Bunu proje bazında yapılmasını istiyorum. Bu proje ile uğraşmak isterseniz görüşelim. şimdilik saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
fdh9b.jpg

açık devre şeması bu.

devrede çift yönlü haberleşme mevcut. twisted pair shield li bir kabo kullanırsanız 9600 bps hızında 500mt mesafeye veri aktarabilirsiniz. daha uzun mesafe için baudrate düşürülebilir. haberleşme çift yönlü olduğundan röleler çift kontak seçilip ikincil kontaklardan pic e tekrar bağlantı yapılıp crosscheck ypılabilir. röle çek komutundan sonra çekip çekmediğini doğrulayabillirsiniz.
aynı zamanda röle kartlarının üzerine ds1820 sıcaklık sensörü bağlanabilir. tam isteklerinizi detaylı paylaşırsanız ona göre şematik çizebilirim ve pcb şemasınıda size yollarım. bu tip basit işler için piyasaya para kaptırmayın.

Merhaba

Devre çizimi için çok teşekkür ancak bu devrenin yazılımları da olsaydı proteusta yerine koyup üzerine çalışırdım. Atmel çipleri öğrenmeye çalışıyorum ancak PIC de olabilir.
Sistemi söyle açıklayayım. bir hat üzerinde 1 den en fazla 255 e kadar röle kartı olacak. Bu miktar genelde 40, 60, 80 ve 100 dür. ancak özel durumlarda 255 adet kart olabilir.
Her röle kartı üzerinde 6 röle var. Bunlardan ikisi yüksek voltaj rölesi birisi + voltaj diğeri - voltaj. Bir kartta (+) yüksek voltaj rölesi açıksa diğer bir kartta , (-) yüksek voltaj rölesi de açık olacak ve sadece iki kartta açık olacak diğer tüm kartlarda yüksek voltaj röleleri kapalı olacak. Hangisi açık , hangisi kapalı olacak bunu PC bildirecek. kartlar arası mesafe max 30 metre olacak. Bu mesafe jeofizik mühendisine bağlıdır. Ancak bir hatta 60 kart varsa ve araları 20 şer metre ise bu 1200 metre yapar. yani 20 metrede bir kart vardır kablo hattı üzerinde. PC komutları son karta ulaşabilmelidir. Yani kartlar arası yükseltici veya repeater konabilir.

Sistemin başlangıcında kartlar sökük durumdadırlar ve jeofizikciler kullanmak istedikleri miktarda kartı özel soketli bağlayıcı kablo hattı üzerine takmaya başlarlar. Bu kablolarda sabit aralıklı connectörler vardır. Kablolar baştan aralık mesafelerine göre satın alınırlar. Bu kabloları biz iş yerimizde isteğe göre siparişle yapacağız. Röle kartları tek tek arka arkaya takılacak. mesela 46 adet takıldığını varsayalım. Bu miktar 1 - 255 olabilir. PC açıldığında ilk karttan itibaren sayarak kaç kart olduğunu bilecek. PC tüm kartları hızlı bir testten geçirerek rapor verecek. PC tüm kartlara bir kimlik atayacak bu kimlik ilk kartan sona kadar olacak yani kablo hattının başladığı yerdeki ilk kart 1 ve son kart 46 olacak. Bu kartlar iş bittikten sonra tek tek sökülür ve depolanır taki yeni iş oluncaya kadar ve yeni iş olduğunda kartlar karışık gelir ve yeniden kimlik atamak gerekecektir. Bu kartlar duruma göre kabloya sabitlenecek ve her kablo parçası üzerinde 10 veya 12 röle kartı olacak. Röle kartlarını ihitiva eden kablo bir bütün olarak satılacak.

Sistemde iki ayrı cihaz var. İlki yüksek voltaj jeneratörü . Diğeri potansiyel okuyucu. Jeneratör aküden veya dizel bir AC akım jeneratöründen aldığı akımı en fazla 800 volt 8 ampere kadar depolayıp tek seferde yere verecek. Bu yapay akım toprakta yapay bir potansiyel oluşturur ve jeofizikciler bu potansiyel değerleri ölçerek yeraltı haritası çıkarırlar.

Kartlar üzerindeki röleler bu işi yapacaklar. yani kart (+) (A) akım kartı ise + rölesi açık , veya kart ilk ölçüm kartı ise (N) ölçüm röleleri açık. Sonuçta röle kartları PC den gelecek komuta göre kimi zaman akım kartı kimi zamanda ölçüm kartı olacak. Bu sıralama ve kombinasyon jeofizik esaslara göre PC tarafından bildirilecek. PC komutları şöyle olabilir mesela 1X1 bunun anlamı ilk kartın ilk rölesi açılacak diğerleri kapalı. 22X3 22nci kartın 3üncü rölesi açık gerisi kapalı, 44X6 44nci kartın 6ncı rölesi açık gerisi kapalı gibi.....Röle kartları PC den aldığı komutlara göre istenilen röleleri açması yeterli. Ekte resim var bir incele daha iyi bir fikrin olur.

ff788.jpg

açık devre şeması bu.

devrede çift yönlü haberleşme mevcut. twisted pair shield li bir kabo kullanırsanız 9600 bps hızında 500mt mesafeye veri aktarabilirsiniz. daha uzun mesafe için baudrate düşürülebilir. haberleşme çift yönlü olduğundan röleler çift kontak seçilip ikincil kontaklardan pic e tekrar bağlantı yapılıp crosscheck ypılabilir. röle çek komutundan sonra çekip çekmediğini doğrulayabillirsiniz.
aynı zamanda röle kartlarının üzerine ds1820 sıcaklık sensörü bağlanabilir. tam isteklerinizi detaylı paylaşırsanız ona göre şematik çizebilirim ve pcb şemasınıda size yollarım. bu tip basit işler için piyasaya para kaptırmayın.

Merhaba buradaki üç röleyi çalıştıracak chip yazılmını da verebilirmisiniz ? üzerine çalışmak istiyorum. Devreniz kısmen yeterli görünüyor ancak 3 değil 6 röle kullanacağız ancak bunu kendim deneyerek yazmak be başarmak istiyorum.

2 adet max 485 kullanmanızın sebebi senkron iletişim yapmak içinmi?. max 485 4nolu pin data giriş 1 nolu pin data çıkış kullanıldığına göre asenkron iletişimde 1 adet max485 kullanmak yeterli aslında.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri